Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

Od piątku 12 października 2018 r. stacje paliw muszą umieszczać nowe naklejki na swoich dystrybutorach.

Nowe samochody również otrzymają odpowiednie oznaczenia w książce serwisowej i klapie wlewu paliwa. Nowe oznaczenia dotyczą producentów wszystkich pojazdów silnikowych: ciężarówki, autobusy, dostawcze, osobowe, motocykle autobusy, motocykle, motorowery, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne.

Obowiązek ten wynika z europejskiej dyrektywy w sprawie paliw alternatywnych i ma zastosowanie w całej Unii Europejskiej. Na naklejce z paliwem konsument widzi, jakie paliwo nadaje się do jego pojazdu. Jest to szczególnie przydatne podczas tankowania w innych krajach, gdyż często dany rodzaj paliwa był oznaczany na dystrybutorze wg oznaczeń danego kraju.

Naklejki paliwowe benzyna

Naklejka na paliwo do benzyny jest czarno-biała i ma okrągły kształt. Liczba po E wskazuje maksymalny procent biokomponentów, które mogą być w nim przetwarzane. Biokomponenty dodawane są w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2). Oparte są na etanolu i wytwarzane z surowców roślinnych.

Coraz więcej jest stacji, w których oprócz zwykłej benzyny (oznaczonej naklejką E5) można również zatankować benzynę o zawartości etanolu do 10% (naklejka E10). Można również znaleźć naklejkę E85. E85 nadaje się tylko do pojazdów z tak zwanym silnikiem "flex fuel".

Uwaga: naklejka z wartością E nie zastępuje oznaczenia Euro 95 i Euro 98. W przypadku pojazdów benzynowych zarówno wartość E, jak i tzw. Liczba oktanowa (95 lub 98) muszą być opisane na dystrybutorze.

Naklejki - diesel

Naklejka na paliwo dla oleju napędowego jest czarno-biała i ma kwadratowy kształt. Liczba po B wskazuje maksymalną zawartość procentową określonych składników biodiesla, które mogą zostać w nim włączone.

Zwykły diesel jest oznaczony B7. W przypadku nowych typów oleju napędowego, takich jak B10, B100 i XTL, zaleca się sprawdzenie u dealera lub producenta, czy są one odpowiednie dla danego rodzaju silnika. XTL wskazuje, że paliwo jest syntetyczne i nie jest zrobione z ropy naftowej.

Naklejki na paliwa gazowe

Naklejki z paliwami gazowymi są czarno-białe i mają kształt rombu. Litery w oknie wskazują, jaki jest rodzaj gazu.

Oprócz LPG i CNG jest coraz więcej stacji, w których można zatankować wodór (H2).

Pojazd może mieć kilka nalepek oznaczających dopuszczalne paliwo.

Na przykład E5 i E10. Oznacza to, że pojazd jest odpowiedni dla obu paliw. Ponadto samochody benzynowe na pokrywie korka wlewu paliwa często mają naklejkę z tak zwaną liczbą oktanową (95 lub 98).

Brak naklejek na samochodzie i książeczce serwisowej

Jeśli masz samochód wyprodukowany przed 12 października 2018 r., wtedy prawdopodobnie nie ma jeszcze naklejki na paliwo, musisz (w razie wątpliwości) zapytać sprzedawcę na stacji benzynowej. Przez jakiś czas, na dystrybutorach, będą dwa oznaczenia rodzaju paliw stare i nowe.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL