Ciężarówki zasilane wodorem

Ciężarówki zasilane wodorem

Hyundai poinformował, że podpisał umowę ze szwajcarską spółką H2 Energy (H2E). Koreański koncern dostarczy tysiąc samochodów ciężarowych zasilanych wodorem.

Realizacja zamówienia rozpocznie się w 2019 r. i potrwa do 2023 r.

Wodorowy Hyundai  

Ciężarówka Hyundai została zaprojektowana zgodnie z normami europejskimi. Pojazd wykorzystuje nowo opracowany system ogniw paliwowych o mocy 190 kW (2 x 95 kW). Model zostanie wyposażony w osiem zbiorników z wodorem, które można uzupełnić w ok. 7 minut i zapewni zasięg ok. 400 km na jednym tankowaniu. Stylistyka pojazdu została zoptymalizowana pod kątem aerodynamiki. Dopuszczalna masa całkowita ciężarówki wyniesie 18 ton (34 tony wraz z naczepą), a za jej napęd ma odpowiadać silnik elektryczny o mocy 471 KM i momencie obrotowym 3400 Nm. Parametry wersji seryjnej mogą jeszcze ulec zmianie.

Ciężarówka na wodór

Hyundai podkreśla przewagę technologii ogniw wodorowych nad bateriami w pojazdach użytkowych takich jak autobusy i ciężarówki. Systemy tego rodzaju pozwalają na większą redukcję masy oraz zwiększenie przestrzeni towarowej i stają się tym bardziej efektywne pod względem kosztów, im pojazd jest większy. Koreański koncern projektuje obecnie wodorowy samochód ciężarowy średniej wielkości o ładowności 4-5 ton, który będzie mógł być wykorzystany m.in. przez podmioty użyteczności publicznej. Do 2020 r. Hyundai zamierza uruchomić ponadto produkcję seryjną autobusów zasilanych ogniwami paliwowymi. Obecnie pojazdy tego typu w ramach programu pilotażowego poruszają się po największych koreańskich miastach.

Napęd wodorowy w samochodach osobowych

Hyundai wykorzystuje technologie wodorowe również w samochodach osobowych. W 2013 r. koreański koncern rozpoczął produkcję modelu Tucson Fuel Cell, a w roku bieżącym zaprezentował zasilanego ogniwami paliwowymi crossovera NEXO.

Szwajcarka spółka H2 Energy specjalizuje się w produkcji i dostawach wodoru ze źródeł odnawialnych. Przedsiębiorstwo posiada oddziały w Niemczech, Norwegii oraz Austrii. Firma planuje udostępnić wodorowe ciężarówki Hyundaia na rzecz swoich klientów w Szwajcarii, takich jak np. operatorzy stacji paliw czy podmioty z branży handlu detalicznego.

Przeczytaj też:
Na jednej z autostrad ludzie biegali zbierając pieniądze (video)

Do niecodziennego zdarzenia doszło w stanie New Jersey na jednej z autostrad. Na drodze 3 w East Rutheford z opancerzonej ciężarówki zaczęły wypadać banknoty.

Kierowca cysterny zapobiegł czołowemu zderzeniu wjeżdżając na łąkę, osobówka pojechała dalej

Kierowca cysterny wykazał się niezwykłym refleksem i odwagą.

Scania P - nowa kabina i co jeszcze Wypadek podczas rozładunku ciężarówki. Zbyt ciężka paleta

Podczas rozładunku desek operator źle ocenił ciężar ładunku. Jego wózek był zbyt lekki, aby za jednym razem podnieść taki duży ciężar.

To była niesamowita napaść, policja szuka złodzieja i ma jego dokładny rysopis (video)

Departament Policji w Las Vegas ma nadzieję, że film z wnętrza ciężarówki może pomóc w aresztowaniu.

Strażacy uratowali kierowcę ciężarówki z kabiny zwisającej na moście (video)

Ciężarówka przewróciła się w wypadku na autostradzie w północno-zachodnich Chinach.

Kierowca ciężarówki mdleje za kierownicą. Samochód obija się o barierki

Kierowca ciężarówki siedzi za kierownicą swojej 40-tonowej ciężarówki. Jedzie autostradą z maksymalną prędkością.

Pojechał pomóc koledze i również zrobili mu kontrolę

Wielokrotnie okazywało się, że nieszczęścia chodzą parami. Tym razem przykład z okolicy Buska Zdroju.

Rosyjski Ził kontra Porsche. Sportowe samochody nie dają rady

Rosjanie wpadli na ciekawy pomysł. Wyremontowali Ziła i wsadzili do niego silnik z BMW X5 M.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL