Leasing ciężarowych po pierwszym półroczu

Leasing ciężarowych po pierwszym półroczu

Idea Getin Leasing liderem finansowania środków transportu ciężkiego po I półroczu 2018 r.

Pierwsze półrocze 2018 roku przyniosło ożywienie na rynku leasingu transportu ciężkiego. Według danych Związku Polskiego Leasingu branża sfinansowała inwestycje w tym obszarze na kwotę 10,4 mld zł, osiągając dynamikę +17,5% r/r. udziałów w rynku. udziałem w rynku.

Idea Getin Leasing liderem

W okresie I-VI 2018 IGL sfinansowała środki transportu ciężkiego na rekordową kwotę 1,29 mld zł. Jest to o 60 mln zł więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, kiedy to wartość finansowania udzielonego przez spółkę wyniosła 1,23 mld zł.

Po stagnacji z roku 2017, gdy w I półroczu rynek transportu ciężkiego rósł tylko 1% r/r, po I półroczu 2018 odnotowaliśmy dość mocne ożywienie. W dużej mierze wynika ono ze wzrostu kursu EUR ponad wzrost kosztów transportu (tj. cena pracownika, cena paliwa itp.), jak również z konieczności rozbudowy floty i dostosowania pojazdów do normy Euro 6 do końca 2018 rokumówi Małgorzata Terlecka-Urbanik, dyrektor Departamentu Transportu i Maszyn Budowlanych w Idea Getin Leasing.

Ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy

Idea Getin Leasing wyróżnia się w obszarze finansowania branży TSL: ciągników siodłowych, naczep i przyczep oraz samochodów ciężarowych. W segmencie ciągników siodłowych, w I półroczu 2018 r. spółka podpisała umowy na kwotę 664,0 mln zł (co stanowi 13,8% rynku), przy 637,0 mln zł w analogicznym okresie 2017. Już co szósta naczepa i przyczepa jest finansowana przez IGL. Z udziałem w rynku na poziomie 16,3%, firma pozostaje liderem finansowania w tej kategorii, realizując w I półroczu 2018 kontrakty o wartości 331,3 mln zł. Spółka umocniła się także na pierwszym miejscu w obszarze finansowania pojazdów ciężarowych o dmc pow. 3,5 t, zwiększając wartość sfinansowanych inwestycji do 203,7 mln zł po pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. i obejmując 12,4% rynku. W pierwszym półroczu 2018 r. IGL sfinansowała również najwięcej autobusów – aż 261 sztuk na łączną wartość 93,40 mln zł.

Czołowa pozycja Idea Getin Leasing w obszarze finansowania środków transportu ciężkiego jest efektem konsekwentnej, wieloletniej współpracy z wiodącymi dostawcami sprzętu. Firma rozwija dedykowane programy finansowania fabrycznego oraz oferuje szereg ułatwień dla przedsiębiorców, jak np. procedury uproszczone do kwoty finansowania 500 tys. zł czy bogate portfolio produktowe – leasing, pożyczkę i najem, dopasowane do specyfiki klientów z branży transportowej.

– Pomimo zawirowań w obszarze polityczno-prawnym czy problemów na rynku pracy związanych z niedoborem pracowników, rynek ten cały czas jest nienasycony i wykazuje tendencje wzrostowe. Przedsiębiorcy planują inwestycje, a to sprawia, że w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać większego zagrożenia dla rozwoju branży transportowej. Transport międzynarodowy ciągnie nadwyżkę handlową Polski, a leasing jest głównym narzędziem finansowania inwestycji firm transportowych. Także ZPL prognozuje dalsze wzrosty finansowania środków transportu ciężkiego. Szacuje się, że na koniec 2018 roku wartość aktywów sfinansowanych w tym obszarze osiągnie wartość 18,7 mld złpodsumowuje Małgorzata Terlecka-Urbanik.

Przeczytaj też:
Jakie działania podejmą firmy leasingowe w 2021 roku?

Firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu koncentrują się na obsłudze transakcji leasingowych. Ich wartość wynosi 60,2 mld zł. Rzadziej zawierane są umowy pożyczki. 9,9 mld zł to łączna wartość pożyczek udzielonych w 2020 r.

 

 

EFL wprowadza możliwość odroczenia rat leasingu. Harmonogram spłaty rat leasingowych można zmienić bez wychodzenia z domu

EFL proponuje klientom usługę, która pozwala na dopasowanie płatności do bieżącej płynności finansowej firmy. Leasing Swobodny umożliwia samodzielne zarządzanie wysokością spłacanych rat.

 

Zmiany od 1 stycznia. Czy leasing będzie nadal się opłacał?

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadzająca zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych w działalności gospodarczej trafiła do Sejmu.

Zmiany w rozliczaniu samochodów

Ministerstwo Finansów przygotowuje znaczące zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Samochody z drugiej ręki

Niemal 55 proc. z prawie 2 milionów polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP kupuje samochody używane – wynika z badania zrealizowanego w 3. kwartale 2018 r. na zlecenie Carefleet S.A.

Leasing pojazdów specjalnych

Karetka, piaskarka, wóz strażacki mogą jeździć w leasingu.

Co trzecia inwestycja w Polsce jest finansowana leasingiem

Komentarz ekspercki: Radosław Kuczyński, prezes EFL. Co trzecia inwestycja w Polsce jest finansowana leasingiem. Przyszłość branży zależna od konsumpcji i automatyzacji

Autokary Polonus w leasingu PKO

Firma PKO Leasing sfinansowała zakup siedmiu autobusów dalekobieżnych o wartości blisko 8 milionów zł dla narodowego przewoźnika – firmy Polonus.

Synergia korzyści dla klientów

Idea Leasing i Getin Leasing połączyły siły

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL