Bezpieczny Kierowca - szkolenia nie tylko dla kierowców

Bezpieczny Kierowca - szkolenia nie tylko dla kierowców

Blisko 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wzięło udział w szkoleniach z budowy nowoczesnych autobusów miejskich.

Prowadzony przez ekspertów firmy Solaris program, uczy m.in. jak bezpiecznie odłączyć akumulatory, jak postępować z wysokim napięciem w autobusie elektrycznym oraz instruuje jak bezpiecznie ewakuować kierowcę i pasażerów w trakcie zdarzeń drogowych z udziałem autobusu.

Solaris Bezpieczny Kierowca

Firma Solaris Bus & Coach S.A. od lat angażuje się w działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Od 2005 prowadzi m.in. program Bezpieczny kierowca”, w ramach którego już ponad 1000 kierowców przeszło szkolenie z bezpiecznej jazdy
na specjalnym torze testowym pod Poznaniem. Równie istotny wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają szkolenia, które od 2013 Dział Szkoleń Technicznych Solarisa prowadzi dla pracowników służb ratunkowych oraz drogowych.

Właśnie w 2013 roku Solaris nawiązał współpracę z Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu (SAPSP). Jeszcze w tym samym roku wszyscy uczniowie tej placówki zostali przeszkoleni z budowy autobusu miejskiego. W ramach tych zajęć, strażacy zapoznali się z budową pojazdu od momentu konstruowania po gotowy produkt. Uczestnicy uczą się nie tylko budowy autobusu, ale i zapoznają się z postępowaniem w sytuacjach awaryjnych, jakim są nie tylko pożary, ale i różne zdarzenia w ruchu miejskim. Podczas akcji ratowniczej obowiązują ścisłe procedury, a nasze szkolenia stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole. Uczymy na przykład bezpiecznego odłączania akumulatorów autobusowych, postępowania z wysokim napięciem w pojeździe elektrycznym. Prowadzimy instruktaż ewakuacji kierowcy i pasażerów w zależności od konfiguracji autobusu. Zwracamy uwagę na rozmieszczenie wyjść ewakuacyjnych, omawiamy różne scenariusze zdarzeń – wyjaśnia Błażej Pacholski, Lider Szkoleń ds. Napędów Alternatywnych firmy Solaris, który wraz z Ireneuszem Pachlińskim, zajmującym wówczas stanowisko Starszego Specjalisty ds. Szkoleń Technicznych zapoczątkował i kontynuuje współpracę z Państwową Strażą Pożarną

Autobusy elektryczne

Szkolenia od samego początku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach rosnącego na nie zapotrzebowania, Solaris nawiązał współpracę z Ośrodkiem Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach. Firma współpracuje także ściśle z jednostką PSP w Jaworznie, ze względu na flotę aż 23 autobusów elektrycznych produkcji Solarisa jeżdżącą w tym mieście.
- Osobną gałęzią w tematyce szkoleń są autobusy elektryczne. Pierwsze szkolenia dla całej śląskiej straży pożarnej prowadziliśmy w 2015 i 2017 roku w związku z dostawą Urbino electric do PKM Jaworzno. W ramach dostawy autobusów z alternatywnymi napędami prowadzimy szkolenia w mieście, gdzie takie pojazdy będą użytkowane. Doskonałym przykładem są tu: Jaworzno, Chodzież, Hanower, Norymberga, Katowice, czy Ostrów Wielkopolski – wyjaśnia Błażej Pacholski. - Nasz Dział Szkoleń bierze również udział w cyklach szkoleń dla dowódców specjalistycznych grup ratownictwa technicznego w ramach warsztatów prowadzonych w SAPSP w Poznaniu oraz wraz z Komendą Główną Wielkopolskiej PSP prowadzimy cykle szkoleń dla reprezentantów z poszczególnych jednostek PSP z Wielkopolski. W tym roku odbędzie się jeszcze cykl szkoleń: Działania ratownicze w zdarzeniach z udziałem pojazdów o napędzie elektrycznym i hybrydowym oraz Działania ratownicze w zdarzeniach z udziałem pojazdów zasilanych paliwami gazowymi. Dzięki tym szkoleniom, pracownicy służb ratunkowych zdobędą cenne wskazówki dotyczące tego, jak bezpiecznie prowadzić akcje ratunkowe w przypadku zdarzeń drogowych, w których udział biorą coraz bardziej przecież powszechne na drogach pojazdy z alternatywnym źródłem napędu – dodaje Pacholski.

Szkolenia inspektorów ITD

Dział Szkoleń Technicznych swoją praktyczną wiedzą dzieli się z klientami firmy oraz przedstawicielami służb ratunkowych. Kilka lat temu szkolenie o podobnym zakresie odbyła grupa rzeczoznawców z zakresu szkód w komunikacji miejskiej, a niedawno Dział Szkoleń Technicznych nawiązał współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego. Pierwsze szkolenie pilotażowe dla 25 inspektorów zaplanowane jest na wrzesień. - Doliczając szkolenia u klientów i te zaplanowane na bieżący rok, liczba osób przeszkolonych od 2013 roku wyniesie około 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów z ITD. Nasze szkolenia odbierane są bardzo pozytywnie, a wieść o ich przydatności i wysokiej jakości roznosi się bardzo szybko w gronie strażaków. Jednostki centralne wpisują nasze szkolenia w swój wielomiesięczny plan szkoleń, a zajęcia dla uczniów SAPSP w Poznaniu są obowiązkowe w rocznym planie zajęć. Po cyklu szkoleń dla jednostek ze Śląska powstał interesujący artykuł o naszych szkoleniach w ogólnopolskiej gazecie dla strażaków «W Akcji - dodaje Błażej Pacholski.

Straż przeszkoli pracowników Solarisa

Współpraca z Państwową Strażą Pożarną przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom.Dzięki szkoleniom strażacy mają możliwość podniesienia swych kompetencji. - Po 5 latach współpracy strażaków z terenu całej Polski z firmą Solaris można stwierdzić, że był to doskonały pomysł. Zainteresowanie, szczególnie nowoczesnymi autobusami Urbino jest ogromne. Biorąc pod uwagę wachlarz kwalifikacji, jakimi musi dysponować dziś każdy strażak, takie szkolenia wydają się być wręcz niezbędne. Na bezpieczeństwie podróżujących zależy każdemu. Wspólnie dbamy o to, by bezpieczny był każdy pasażer. Solaris, szkoląc zarówno kierowców jak i służby bezpieczeństwa jest pionierem w tym zakresie. Liczba przeszkolonych ratowników jest bardzo wysoka, a to dopiero początek -  mówi brygadier Michał Fabiański z Wydziału Kształcenia Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Sam producent również zyskuje na tej współpracy – strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w ramach ćwiczeń przeprowadzili kontrolowane palenie baterii trakcyjnych montowanych w autobusach elektrycznych Urbino. Ponadto, w najbliższym czasie wykładowcy i instruktorzy Szkoły przeprowadzą cykl szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników firmy Solaris.

Przeczytaj też:
Dwadzieścia pięć lat firmy Solaris

Mija dwadzieścia pięć lat od momentu, w którym Solaris wyprodukował pierwszy niskopodłogowy autobus miejski.

 

Autobus spadł z mostu w Warszawie. Jedna osoba nie żyje

Jak informuje komenda Miejska PSP w Warszawie, dziś około godziny 13, doszło do wypadku autobusu komunikacji miejskiej w Warszawie.

 

Pierwszy autobus elektryczny firmy MAN powstał pięćdziesiąt lat temu

Początkiem roku 1970, we współpracy z firmami partnerskimi RWE, Bosch i Varta, koncern MAN zaprezentował przedstawicielom prasy z całych Niemiec autobus elektryczny.

 

Hybrydowe autobusy Volvo pojadą szybciej i dłużej

Nowe autobusy Volvo - serii "S-Charge’" z napędem hybrydowym, mogą teraz jeździć cicho i bezemisyjnie na napędzie elektrycznym przy wyższych prędkościach i na dłuższym dystansie.

 

Elektryczny Solaris w nowej odsłonie

Jak informuje spółka Solaris Bus & Coach jeszcze w tym roku pojawi się nowy autobus elektryczny.

Czy sprawdzą się medialne przypuszczenia, DAF na sprzedaż?

Samochody elektryczne DAF w rękach chińczyków.

 

Jakie marki ciężarówek cieszą się największym wzięciem w tym roku?

Rejestracje - samochody ciężarowe - luty 2019

 

Jeden z dyrektorów handlowych Solaris zatrzymany przez CBA. Chodzi o łapówkę

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali członka zarządu i dyrektora handlowego Solaris Bus & Coach SA.

Polski producent kotłów grzewczych zbudował autobus elektryczny i chce go produkować. W 15 minut ładuje 90 proc. baterii.

Podczas COP24 firma Rafako zaprezentowała, opracowany przez własne biuro konstrukcyjne, autobus elektryczny.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL