Rynek transportowy w Polsce

Rynek transportowy w Polsce

Rynek transportowy w Polsce – rośnie zainteresowanie lekkimi ładunkami, import z Niemiec i Wielkiej Brytanii

Palety i towary na paletach oraz materiały budowlane i wykończeniowe to najczęściej przewożone ładunki w transporcie krajowym i międzynarodowym – wynika z raportu Oferteo.pl o rynku usług transportowych w Polsce. Najpopularniejsze kierunki importu i eksportu dla Polski to Niemcy i Wielka Brytania. Rośnie liczba zleceń dotyczących przewozu mniejszych ładunków, lżejszych niż 2 tony.

Transport krajowy najczęściej poszukiwany
Użytkownicy Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, najczęściej byli zainteresowani transportem krajowym (60% zapytań złożonych w serwisie). Importu towarów z Europy do Polski dotyczyło prawie co czwarte zapytanie, natomiast transportu w przeciwnym kierunku – 15%.  Jedynie 2% zapytań dotyczyło transportu międzynarodowego – z rozładunkiem i załadunkiem poza granicami Polski.

Dokąd eksport, skąd import?
Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, najpopularniejszym kierunkiem eksportu jak i importu były Niemcy. Transportem towarów do naszych zachodnich sąsiadów było zainteresowanych 36% spośród osób zlecających eksport oraz 38% importerów. Na drugim miejscu w obu kategoriach znalazła się Wielka Brytania z 14% zleceń importowych oraz 16% zleceń eksportowych. Interesująco wypada zestawienie krajów, które znalazły się na kolejnych miejscach. Dla importu są to kolejno: Francja (11%), Włochy (8%), Holandia (6%) oraz Belgia i Hiszpania (po 3%). Natomiast dla eksportu: Holandia (6%), Francja (6%), Belgia i Włochy (po 4%) oraz Austria i Czechy (po 3%). W tych zestawieniach może zaskakiwać niski odsetek zapytań dotyczący Czech, Ukrainy oraz Litwy.

Transport samochodów poza podium
Palety i przewożone na nich towary drugi rok z rzędu okazały się najczęściej transportowanym ładunkiem. W najnowszej edycji badania Oferteo.pl tego typu ładunku dotyczyło 20% zleceń.  Co warte podkreślenia, pierwszy raz w historii badania Oferteo.pl z pierwszej trójki najczęściej transportowanych ładunków wypadły samochody. Tym razem odsetek zapytań o ich przewóz wyniósł 11%. Częściej zlecano transport materiałów budowlanych i wykończeniowych (13%) oraz maszyn, w tym maszyn rolniczych (12%).

Wzrasta popularność najlżejszych ładunków
Kolejną interesującą zmianą, którą pokazuje raport Oferteo.pl, jest znaczący wzrost popularności najlżejszych ładunków, o wadze nieprzekraczającej dwóch ton. W minionym roku dotyczyło ich aż 53% zapytań złożonych w serwisie. Dla porównania: w poprzedniej edycji badania transportem ładunku o takiej wadze było zainteresowanych 39% użytkowników.
Co ciekawe, wzrosło także, chociaż nie tak znacząco, zainteresowanie najcięższymi ładunkami. Transportu towarów o wadze przekraczającej 20 ton poszukiwał co piąty użytkownik Oferteo. W poprzedniej edycji badania odsetek zapytań o transport najcięższych ładunków wyniósł 14%.

Czym wozimy ładunki?
Trendy dotyczące wyboru pojazdu do transportu trzymają się mocno. Po raz kolejny badani przez Oferteo.pl najchętniej wybierali samochody typu: plandeka / firanka / mega (28%), bus towarowy (27%) oraz laweta / lora (16%). Dokładnie taka sama kolejność wśród najpopularniejszych pojazdów została odnotowana w ubiegłorocznym raporcie dotyczącym transportu w Polsce.
Na rynku transportowym panuje duża konkurencja, tym bardziej więc zasadne jest zapoznanie się z ofertami przynajmniej kilku firm, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybórkomentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Dokonując go, warto mieć na uwadze stan firmowej floty, doświadczenie kierowców czy też dostępne terminy. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie planowanie transportu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 12000 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2017 roku przez podmioty poszukujące usług transportowych.

Przeczytaj też:
Utrudnienia w okolicy Alkmaar. Boeing jedzie.

Transport gabarytu zajął trzy dni.

 

Kierowca ciężarówki jednym z najlepiej zarabiających w Rosji

Według rosyjskich ekspertów poszukujących pracowników w Rosji, najlepiej płatne prace w 2018 roku dotyczyły IT, transportu, logistyki i produkcji.

Ciężarówka wywrócona na wietrze - kto winien?

W okresie jesienno-zimowym lub wiosną ciężarówki są narażone na silne podmuchy wiatru. czasem przewracają się.

44 tony - tak, ale pod pewnymi warunkami

Niemieckie Ministerstwo Transportu odrzuciło wniosek 17 spedytorów którzy domagali sie dopuszczenia do ruchu drogowego zestawów 44 tonowych.

Dzień Reformacji - zakaz jazdy samochodów ciężarowych

Państwa federalne, w których Dzień Reformacji jest związany z zakazem prowadzenia pojazdów to: Brandenburgia, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia.

Głos Niemców w sprawie transportu

Coraz więcej samochodów ciężarowych porusza się po autostradach i drogach krajowych w Niemczech, co skutkuje rosnącą liczbą poważnych wypadków z ich udziałem.

Transport samochodami dostawczymi krytykowany w Niemczech

W Niemczech, w niedługim czasie, mogą nastąpić zmiany dotyczące transportu drogowego. Chodzi tu o samochody dostawcze z tzw. kurnikami na dachu.

Dlaczego Coca-Cola wybrała TomTom WEBFLEET?

Aplikacja WEBFLEET od TomTom jest prostym sposobem na zarządzanie flotą.

Doświadczony i zapracowany - kim jest polski kierowca?

Kto obecnie jeździ w firmach transportowych?

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL