Bezpieczeństwo i ekologia pod kontrolą ITD

Bezpieczeństwo i ekologia pod kontrolą ITD

Dokładnie sprawdzali instalacje odpowiadające za pracę tachografów

13 urządzeń zakłócających prawidłowe działanie tachografu i układu oczyszczania spalin wyjęli z ciężarówek kujawsko-pomorscy inspektorzy transportu drogowego. Ich użycie miało wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy i zanieczyszczanie powietrza.

Podczas kontroli ciężarówek w ostatnich dwóch dniach inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy dokładnie sprawdzali instalacje odpowiadające za pracę tachografów i systemów oczyszczania spalin. Do poszukiwania zabronionych urządzeń doświadczeni kontrolerzy używali m.in. specjalistycznego urządzenia z oprogramowaniem do diagnostyki pojazdów.

Stwierdzili 5 przypadków niedozwolonej ingerencji w instalację elektryczną ciężarówek, których celem było fałszowanie danych w pamięci tachografu cyfrowego i na karcie kierowcy. Najciekawsze i zarazem najbardziej skomplikowane technicznie urządzenie podłączone było do fabrycznego gniazda USB, za pomocą którego szofer „ustawiał" tachograf w tryb odpoczynku podczas rzeczywistej jazdy.

W pozostałych 8 przypadkach inspektorzy stwierdzili uszkodzone lub celowo wyłączone układy uzdatniania spalin (SCR). Zamontowane w pojazdach tzw. emulatory AdBlue imitują prawidłowe działanie systemu, mimo że nie pobiera on specjalnego płynu do oczyszczania spalin uwalnianych do atmosfery.

Kontrole, podczas których stwierdzono ingerencję w prawidłową pracę tachografu, zakończyły się wszczęciem postępowań administracyjnych wobec przewoźników w sprawie nałożenia kar pieniężnych, a kierowcy otrzymali mandaty. Mandatami ukarani zostali również szoferzy, którzy prowadzili ciężarówki z wyłączonym systemem oczyszczania spalin.

Źródło: GITD

Przeczytaj też:
Nielegalnie zatrudnieni obcokrajowcy i płacenie pod stołem kierowcom ciężarówek skończyło się gigantycznymi karami

Firma transportowa z Amersfoort i jej szef zostali ukarani grzywną w wysokości 378 000 euro. Ponadto skonfiskowano ciężarówki firmy, jako depozyt do zabezpieczeń ewentualnych roszczeń.

 

Kilka rzeczy, na które najczęściej zwracają uwagę kontrolujący ciężarówek

Co znajduje się na celowniku służb podczas kontroli w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej?

 

Kierowca ciężarówki, który wypadł z kabiny na autostradę był pod wpływem alkoholu

Kierowca ciężarówki dostał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po tym, jak całkowicie pijany wypadł za samochodu i leżał na autostradzie.

 

10 000 kary za wyłącznik tachografu

W dniu 13 listopada br. na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Białystok inspektorzy z WITD w ciężarówce przewożącej nawozy znaleźli wyłącznik tachografu.

 

Kontrolujący przerywa odpoczynek kierowcy, czy może?

Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego.

 

Nowe uprawnienia ITD i Policji - więcej kontroli stanu technicznego pojazdu

Od 7 listopada 2019 r. służby powołane do przeprowadzania kontroli na drogach zyskały większe uprawnienia.

 

ITD wypisało mandaty na sumę 45 tys. złotych. Powodem kar było fałszowanie zapisu tachografów

Magnesy nadal popularne wśród kierowcy ciężarówek.

 

Co potrafi sprzęt nowy ITD

64 mobilne zestawy do kontroli ciężarówek.

 

Polsko-czesko-niemieckie kontrole ciężarówek

ITD w akcji z BAG i służbami Republiki Czech.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL