Platooning w branży logistycznej

Platooning w branży logistycznej

Pierwsze na świecie praktyczne zastosowanie zintegrowanych konwojów samochodów ciężarowych w Niemczech

Projekt badawczy DB Schenker, MAN Truck & Bus oraz Hochschule Fresenius wszedł w fazę testów na autostradzie A9 (Monachium, 25 czerwca 2018 r.) DB Schenker, jako pierwszy na świecie dostawca usług logistycznych, wraz ze swoimi partnerami MAN Truck & Bus i Hochschule Fresenius University of Applied Sciences, przekazał do praktycznego wykorzystania dwa połączone cyfrowo pojazdy ciężarowe.

W obecności Andreasa Scheuera, Federalnego Ministra Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, ciężarówki wyruszyły z oddziału DB Schenker w Neufahrn koło Monachium przez testową trasę A9 do Norymbergi. Rząd federalny dofinansował projekt pilotażowy kwotą około 2 mln euro.

- Jest to wizjonerski projekt badawczy dla naszego cyfrowego centrum testowego – autostrady A9. Projekt wyznacza kierunek rozwoju zautomatyzowanego i połączonego w sieć drogowego transportu towarowego. Wprowadzamy technologię jutra na dzisiejsze drogi, testując inteligentną interakcję człowieka, maszyny i materiałów. Daje to szansę, że procesy logistyczne – od magazynu do klienta – staną się bezpieczniejsze, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. Kierowcy ciężarówek będą specjalistami w zakresie nowoczesnej logistyki w cyfrowych samochodach ciężarowych. - powiedział Minister Andreas Scheuer .

25 czerwca, na trasie o długości 145 kilometrów, rozpoczęły się regularne testy zintegrowanych konwojów. Do początku sierpnia próby prowadzone będą bez ładunku. Później zintegrowane konwoje będą wykonywać maksymalnie trzy regularne przejazdy dziennie z ładunkiem, na przykład częściami do maszyn, napojami lub papierem.

- To pierwsze zastosowanie zintegrowanych konwojów ciężarówek w Niemczech wyznaczy nowe standardy na rynku logistycznym, na których zyskają przede wszystkim nasi klienci - powiedział Alexander Doll, DB Board Member for Freight Transport and Logistics. -DB Schenker pokazuje tym projektem, co jest ważne dla firm na całym świecie – rozwój innowacji poprzez nowe partnerstwa.

- Po raz kolejny wprowadzamy na rynek nową technologię. Dzięki zintegrowanym konwojom zwiększamy naszą pionierską rolę w dziedzinie zautomatyzowanego i zintegrowanego kierowania pojazdami - podkreśliła prof. dr Sabina Jeschke, DB Board Member for Digitalization and Technology.

- MAN Truck & Bus i DB Schenker, dwie wiodące firmy w swoich sektorach, współpracują ze sobą, aby wspólnie promować tematykę automatycznej jazdy. „Nie chodzi tylko o wykorzystanie technologii. Chodzi o skuteczne zintegrowanie jej z całym łańcuchem logistycznym. Wnioski ze wspólnego projektu są ważnym krokiem w rozwoju branży. Dzięki temu MAN będzie odgrywać wiodącą rolę w automatyzacji i digitalizacji pojazdów użytkowych - powiedział Joachim Drees, CEO of MAN Truck & Bus AG.

Podczas innowacyjnych testów platooning do zastosowań logistycznych będzie dalej optymalizowany, na przykład pod względem bezpieczeństwa systemu, zużycia paliwa i lepszego wykorzystania przestrzeni na autostradach. Partnerzy projektu mają również nadzieję uzyskać informację zwrotną na temat społecznej akceptacji dla sieciowego stylu jazdy, a także odnośnie spełnienia wymogów polityki transportowej i warunków infrastrukturalnych.

Od momentu rozpoczęcia współpracy w maju 2017 roku i oficjalnego przekazania pojazdów testowych przez MAN w lutym tego roku, kierowcy ciężarówek byli przygotowywani do roli w projekcie poprzez intensywne szkolenia. Psychospołeczny i neurofizjologiczny wpływ nowej technologii na kierowców zintegrowanych konwojów zostanie zbadany przez Hochschule Fresenius. Umożliwi to uwzględnienie ważnych doświadczeń kierowców ciężarówek i dalszy rozwój ich profilu zawodowego.

- To oczywiste, że cyfryzacja systemu mobilności i transportu stawia przed pracownikami branży zupełnie nowe wymagania - powiedział prof. dr Christian Haas, Director of the Institute for Complex Health Research w Hochschule Fresenius. - Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań przyczynią się również do lepszego zrozumienia i zaprojektowania innych cyfrowych interfejsów człowiek-maszyna.

Platooning, czyli zintegrowane konwoje, to system w którym co najmniej dwa pojazdy ciężarowe poruszają się po drogach w konwoju, wspieranym przez techniczne systemy wspomagania jazdy i sterowania. Auta połączone ze sobą za pomocą elektronicznego „dyszla”, który wykorzystuje łączność między pojazdami. Ciężarówka z przodu ustawia prędkość i kierunek, a pozostałe podążają za nią.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL