Lżejsze i jeszcze bardziej wydajne

Lżejsze i jeszcze bardziej wydajne

7-litrowe silniki Scania


Do tej pory pojazdy Scania nowej generacji były dostępne z 15 różnymi silnikami Euro 6 o mocy od 280 do 730 KM, należącymi do trzech rodzin (9-, 13- i 16-litrowej). Obecnie gama jednostek napędowych Scania zostaje rozszerzona. Nowe silniki 7-litrowe należą do najmniejszych jednostek napędowych Scania, stosowanych w pojazdach ciężarowych, zarówno pod względem pojemności skokowej, jak i gabarytów. Przewiduje się, że spotkają się z dużym zainteresowaniem klientów działających zwłaszcza w dystrybucji lub przy zbiórce odpadów.

Wprowadzenie nowej rodziny silników Scania wpływa na poszerzenie naszej oferty dla rosnącej liczby klientów, którzy działają w miastach. Takie zalety, jak zmniejszenie masy pojazdu o 360 kg i znaczne ograniczenie zużycia paliwa sprawdzają się jako przykłady zrównoważonych rozwiązań transportowych dla rozwijających się miast. Zwarte gabaryty nie oznaczają jednak, że poszliśmy na kompromis. Zachowaliśmy typowe cechy pojazdów Scania: wysokie osiągi, niezawodność i dyspozycyjnośćkomentuje Henrik Eng, dyrektor produktu w segmencie miejskim, Scania Trucks.

Nowy, rzędowy, 6-cylindrowy silnik powstał we współpracy z koncernem Cummins, wieloletnim partnerem Scania w zakresie rozwoju jednostek napędowych i komponentów. Silnik wyróżnia się znakomitą charakterystyką przy niskich obrotach oraz turbosprężarką o stałej geometrii. Korzysta wyłącznie z selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) do utylizacji spalin, zgodnie z wymogami normy Euro 6.

Silnik Scania DC07 powstał na bazie doskonale znanego, niezawodnego silnika 6-cylindrowego. W pracy nad nim połączyliśmy nasze doświadczenie związane z nowoczesnymi jednostkami napędowymi oraz wykorzystywane przez nas technologie. Opracowaliśmy silniki o doskonałej charakterystyce, w których moment obrotowy dochodzi do 1200 Nmkomentuje Anna Wingren, asystentka głównego konstruktora w dziale badawczo-rozwojowym Scania.

Grono potencjalnych odbiorców 7-litrowego silnika Scania obejmuje przewoźników, którzy działają w miastach, zajmując się dystrybucją, a także użytkowników, dbających o kondycję nowoczesnych metropolii, pracujących przy zbiórce odpadów lub zajmujących się pracami porządkowymi. W takich zastosowaniach niska masa własna pojazdu ma duże znaczenie, dlatego 9- i 13-litrowe jednostki napędowe
są mniej popularne w tym segmencie rynku.

Silnik, który wykorzystano jako bazę do dalszych prac został znacznie udoskonalony. Wszystkie układy monitorujące jego pracę i sterujące nią zostały opracowane przez inżynierów Scania. Ponadto silnik został wyposażony w zupełnie nowy układ turbodoładowania oraz nowy układ utylizacji spalin, wykorzystujący do redukcji emisji tlenków azotu (NOx) jedynie SCR.

Nasze prace zostały oparte na doskonałej bazie wyjściowej. Przekształciliśmy ją we wzorowy pod każdym względem silnik Scania. Jest cichy, ma typowy dla naszych silników wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach i jest bardzo ekonomiczny
– osiągnęliśmy znacznie więcej niż pierwotnie zakładaliśmy mówi Anna Wingren.

Wingren wyjaśnia, że dla sukcesu tego projektu kluczowa była decyzja o wykorzystaniu własnej jednostki sterującej Scania, aby uzyskać oczekiwaną charakterystykę i zapewnić pełną integrację ze Scania Opticruise oraz programem diagnostycznym SDP3.

– Dzięki temu mogliśmy wyeliminować układ EGR oraz zamontować turbosprężarkę o stałej geometrii, tak jak w większości silników Scania. W nowym silniku jest około 100 nowych części. Niektóre z nich, jak nowe koło zamachowe, użyto w celu integracji z modułowym systemem Scaniakomentuje Anna Wingren.

Podobnie jak w przypadku innych silników Scania, nowa jednostka osiąga maksymalny moment obrotowy już przy 1050 obr/min., dostępny nawet do 1600 obr/min. Taka charakterystyka zapewnia znakomite własności napędowe i stwarza możliwość do obniżenia zużycia paliwa. Tak jak większe silniki korzysta z cienkiego filmu olejowego minimalizującego tarcie, przyczyniającego się także do niskiego spalania.

W porównaniu z doskonale znanym, 5-cylindrowycm silnikiem Scania DC09, masa nowego silnika jest znacznie niższa. Różnica na jego korzyść dochodzi do 360 kg, co, przy zachowaniu innych parametrów, jest równoznaczne z podniesieniem ładowności. Zgodnie z filozofią Scania wyrażającą się w optymalizacji pojazdów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 26 t był napędzany 7-litrowym silnikiem.

Porównania z DC09 są trafne. Jeśli 3-osiowy pojazd będzie regularnie obciążany do maksimum, większy silnik z typową dla siebie charakterystyką będzie zapewne stanowił odpowiedni wybór. Jeśli jednak myślimy o pojeździe dystrybucyjnym, którego wyjściowa masa brutto wynosi 18 t i w miarę kolejnych dostaw będzie stopniowo zmniejszać się do 12, 10 t, zrezygnowanie z silnika o bardzo wysokich osiągach jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwe oszczędności paliwa dochodzące do 10 proc., jak wynika z naszych pomiarów. Oferujemy optymalne rozwiązania w oparciu o dialog z klientem i jego rzeczywiste potrzebykomentuje Henrik Eng.

Indywidualizacja oferty pojazdów i usług zgodnie z potrzebami odbiorców zawsze stanowi duże wyzwanie. Aby mu sprostać niezbędna jest szeroka gama produktów. Fakt, że nieco ponad rok od premiery pojazdów Scania nowej generacji, w ofercie firmy znajduje się już 19 silników Euro 6 stanowi dowód na to, że Scania wychodzi naprzeciw swoim klientom.

Naszym celem jest wspieranie klienta w generowaniu zysku. Aby było to możliwe, musimy dysponować dużą liczbą dostępnych wariantów kabin i silników. To dzięki modułowemu systemowi Scania możemy zaproponować tak wiele jednostek napędowych i mieć pewność, że za każdym razem zapewniamy klientowi najkorzystniejszy, całkowity koszt posiadania mówi Henrik Eng.

Zastosowanie popychaczy i 4 zaworów na cylinder sprawdza się doskonale w zakresie uzyskania pożądanych obrotów. Skomplikowana technologia nigdy nie powinna być celem samym w sobie. W Scania uważamy, że musi służyć tworzeniu wartości dla klienta w formie niskiego zużycia paliwa, niezawodności i trwałości. Nasz silnik gwarantuje je w 100 proc. –  wyjaśnia Anna Wingren.

Szeroka gama silników Scania, w tym nowy DC07, pozwala nam na oferowanie klientom w pełni zindywidualizowanych rozwiązań do miast w jeszcze szerszej gamie zastosowań. W ramach różnych rodzin silników można zdecydować, czy wraz
z mocą 280 KM będzie występował maksymalny moment obrotowy 1200 czy 1400 Nm. Jeśli użytkownik zwraca uwagę na niską masę własną pojazdu, może wybrać DC07 – dodaje Henrik Eng.

Wprowadzenie DC07 oznacza również, że kabina P może być zamawiana z niskim tunelem, co jest możliwe dzięki niewielkim gabarytom silnika. Tunel silnika znajduje się niżej o 95 mm, dzięki czemu w kabinie jest więcej przestrzeni i łatwiej przez nią przechodzić w poprzek. Niższy tunel oznacza też, że w kabinie P znajduje się tyle samo schowków, co w G. Pojawiły się również nowe opcje leżanek i schowków z tyłu.

Różnica jest znacznie większa, niż to wygląda na pierwszy rzut oka. Jesteśmy przekonani, że doceni ją wielu użytkowników, zajmujących się transportem w miastach. Dzięki nowemu silnikowi nasi klienci zyskują dostęp do praktycznych rozwiązań oraz poczucie przestrzeni, tak cenne w przypadku tego typu zastosowań– komentuje Henrik Eng.
 
Decydując się na wybór nowego, 7-litrowego silnika Scania w połączeniu z kabiną P, klienci zyskują dostęp do obniżonego o 95 mm tunelu silnika. Dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń wewnątrz kabiny jest większa i łatwiej poruszać się po jej wnętrzu.
Jednostka 7-litrowa jest dostępna w każdym wariancie kabiny P, niezależnie od długości i wysokości dachu.
  

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL