Spotkania z ITD

Spotkania z ITD

Długi weekend majowy z ITD

 

Niemal 1700 autokarów i ciężarówek skontrolowali podczas długiego weekendu majowego inspektorzy transportu drogowego ze wszystkich województw. Najczęściej kierowcy tych pojazdów nie przestrzegali norm czasu jazdy i odpoczynku oraz dopuszczali się naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym. Inspektorzy udzielali również pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego.

Inspektorów transportu drogowego można było spotkać na polskich drogach przez cały długi weekend majowy. Zwracali uwagę przede wszystkim na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz czas ich pracy. Weryfikowali również uprawnienia kierowców i firm transportowych.

Nie zabrakło kierowców ciężarówek, którzy – tłumacząc się najczęściej pośpiechem – nie zastosowali się do ustawowych ograniczeń w ruchu niektórych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton. Dolnośląscy inspektorzy zatrzymali za takie naruszenie m.in. polskiego i chorwackiego kierowcę. Podczas kontroli okazało się, że nie było to ich jedyne przewinienie. Obaj szoferzy mieli bowiem na swoim koncie szereg poważnych naruszeń przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.

Wyjątkową nieodpowiedzialnością wykazał się podczas długiego weekendu majowego kierowca 40-tonowej ciężarówki z naczepą, należącej do ukraińskiego przewoźnika, którego zatrzymali do kontroli małopolscy inspektorzy transportu drogowego. Mężczyzna prowadził pojazd na trasie Ukraina – Polska mając ponad 1,5 promila alkoholu. Nietrzeźwy szofer został przekazany policjantom i dopowie za swój czyn przed sądem.

Natomiast wielkopolscy inspektorzy transportu drogowego, tuż po zakończonej kontroli autobusu, ruszyli na pomoc ofiarom wypadku drogowego. Do zderzenia się dwóch samochodów osobowych doszło w piątek, 4 maja na ul. Kurlandzkiej w Poznaniu. Inspektorzy zabezpieczyli miejsce wypadku, udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym i wezwali służby ratunkowe.

Oprócz inspektorów bezpieczeństwa podróżujących polskimi drogami strzegło ponad 400 fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz urządzenia rejestrujące wjazd na czerwonym świetle, zainstalowane na 20 skrzyżowaniach.
Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL