Podwójne wyłączenie

Podwójne wyłączenie

Dwa niedozwolone urządzenia do zakłócania prawidłowej pracy tachografu i układu oczyszczania spalin

Podczas kontroli w jednej ciężarówce znaleźli je podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Co ciekawe, kierowca ustawił za szybą pojazdu maskotkę krokodylka Tirka, myśląc, że uchroni jego pojazd przed kontrolami drogowymi.

Ciężarówka została zatrzymana do rutynowej kontroli przez inspektorów z krośnieńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie na odcinku drogi krajowej nr 73 w Jaśle we wtorek, 10 kwietnia 2018 r. Ciągnikiem siodłowym z naczepą polski kierowca wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Polski do Rumunii.

Analiza danych elektronicznych dotyczących czasu pracy kierowcy, danych technicznych tachografu oraz wydruków z urządzenia rejestrującego wzbudziła podejrzenia inspektorów. Zdecydowali się dokonać szczegółowych oględzin instalacji elektrycznej pojazdu. Przypuszczenia i czujność doświadczonych inspektorów doprowadziły do odnalezienia dodatkowego, niedozwolonego urządzenia podłączonego do instalacji tachografu, które było sterowane za pomocą pilota. Podczas poszukiwania wyłącznika tachografu inspektorzy natrafili również na inne niefabryczne urządzanie, którego celem było zakłócenie prawidłowej pracy systemu SCR odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin. Silnik pojazdu nie pobierał w trakcie pracy roztworu AdBlue, a pokazywał na wskaźniku jego obecność w zbiorniku.

Czasami na polskich drogach można zauważyć, że kierowcy ciężarówek za szybami czołowymi pojazdów ustawiają maskotki przedstawiające krokodylka „Tirka", który symbolizuje Inspekcję Transportu Drogowego. Tym razem obecność krokodylka „Tirka" w pojeździe nie osłabiła wyostrzonej czujności podkarpackich inspektorów i nie uchroniła kierowcy przed drobiazgową kontrolą drogową.

Opisywana kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego od ciągnika siodłowego oraz nałożeniem mandatów na kierowcę w kwocie 2 200 złotych. Jednocześnie inspektorzy nakazali wykonanie ponownej legalizacji tachografu. Natomiast wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6 000 zł.
Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL