Gra w trzy karty

Gra w trzy karty

Wielokrotnie naruszyli przepisy

Lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę przystosowaną do przewozu żywych zwierząt, której kierowcy używali do rejestrowania aktywności dodatkowej karty i wielokrotnie naruszyli przepisy dotyczące ich czasu pracy.

W piątek, 16 marca 2018 r. na autostradzie A2 inspektorzy z słubickiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli należący do węgierskiego przewoźnika pojazd przystosowany do przewozu żywych zwierząt. Ciężarówka jechała pusta z Rosji do Niemiec po wykonaniu międzynarodowego przewozu drogowego bydła.

Inspektorzy ustalili, że dzień przed zatrzymaniem pojazdu do kontroli w tachografie znajdowała się  karta kierowcy, którego nie było w pojeździe. Kierowcy wyjaśnili, że używali tej karty podczas przejazdu z Rosji do Polski (przez terytorium Białorusi) w celu dotarcia do miejsca kolejnego załadunku w Niemczech. W ten sposób chcieli oni uniknąć ewentualnych kar za naruszenia norm czasu pracy kierowców, a także wynikających z nieterminowego wykonania przewozu. Nie był to jedyny problem szoferów. Podczas szczegółowej analizy zapisów z tachografu okazało się, że obaj kierowcy wielokrotnie naruszyli przepisy dotyczące ich czasu pracy. Suma kar pieniężnych za wszystkie stwierdzone podczas kontroli naruszenia wyniosła aż 29 700 złotych.

Kierowców ciężarówki ukarano mandatami. Natomiast wobec węgierskiego przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia maksymalnej kary pieniężnej w wysokości 10 000 zł. Jest to bowiem najwyższy wymiar kary finansowej, jaki określa za stwierdzone naruszenia Ustawa o transporcie drogowym  z 6 września 2001 r.
Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL