Niedozwolony wyłącznik

Niedozwolony wyłącznik

Kolejny wyłącznik w rękach inspektorów

 

Wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę należącą do polskiego przewoźnika, w której był zainstalowany niedozwolony wyłącznik tachografu. Urządzenie to pozwalało rejestrować odpoczynek kierowcy podczas jego rzeczywistej jazdy.

W połowie marca na autostradzie A2 przy parkingu za punktem poboru opłat w Gołuskach (powiat poznański) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Krajowy przedsiębiorca wykonywał tymi pojazdami międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Niemiec do Polski.

Szczegółowych oględzin zainstalowanego w ciężarówce tachografu wraz z impulsatorem skrzyni biegów dokonał inspektor z uprawnieniami diagnosty samochodowego. Stwierdził on podłączenie niedozwolonego urządzenia dodatkowego w postaci wyłącznika tachografu, który był sterowany kombinacją pedału gazu i hamulca. Uruchomienie wyłącznika powodowało fałszowanie zapisów prędkości pojazdu, przebytej drogi i aktywności kierowcy.

Za stwierdzone naruszenie kierowcę ciężarówki ukarano mandatem w kwocie 2 000 złotych. Natomiast wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6 000 zł. Niedozwolony wyłącznik został wymontowany z pojazdu i posłuży jako dowód w sprawie.
Źródło: ITD

Przeczytaj też:
Kierowca prowadził ciężarówkę z włączonym odpoczynkiem na tachografie

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Olsztyna zatrzymali kierowcę ciężarówki, który manipulował tachografem.

Bez koła na autostradzie, to był dopiero początek...

Kierowca zgubił koło i nawet tego nie zauważył. Przed nieszczęściem ocalili go inspektorzy ITD.

Jazda ciężarówką na trzech kartach i 40 wykroczeń

Jazda na trzech kartach, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest niedopuszczalna, ale również może spowodować potrojenie liczby mandatów.

Przekroczył wagę o 13 ton

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Radomiu zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki.

10 najbardziej kontrolowanych dróg w Polsce

Publikujemy dane o najbardziej kontrolowanych drogach w Polsce w 2018 roku.

Na promilach na zakazie

W świetle niedawnych badań, które obrazują motywy prowadzenia ciężarówek "na gazie", takiej kategorii w ogóle nie uwzględniono.

Myślałem, że ITD nie pracuje w niedzielę...

W niedzielę 21 października br. rano inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli ciężarówkę polskiego przewoźnika.

Przyszli spedytorzy praktycznie na kontroli ITD

Inspekcja Transportu Drogowego edukuje przyszłych spedytorów.

Fotoradar bez legalizacji

Inspekcja Transportu Drogowego zarządza, na terenie RP, stacjonarnymi urządzeniami do kontroli pomiaru prędkości. Jednak nie wszystkie są legalne.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL