Niedozwolony wyłącznik

Niedozwolony wyłącznik

Kolejny wyłącznik w rękach inspektorów

 

Wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę należącą do polskiego przewoźnika, w której był zainstalowany niedozwolony wyłącznik tachografu. Urządzenie to pozwalało rejestrować odpoczynek kierowcy podczas jego rzeczywistej jazdy.

W połowie marca na autostradzie A2 przy parkingu za punktem poboru opłat w Gołuskach (powiat poznański) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Krajowy przedsiębiorca wykonywał tymi pojazdami międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Niemiec do Polski.

Szczegółowych oględzin zainstalowanego w ciężarówce tachografu wraz z impulsatorem skrzyni biegów dokonał inspektor z uprawnieniami diagnosty samochodowego. Stwierdził on podłączenie niedozwolonego urządzenia dodatkowego w postaci wyłącznika tachografu, który był sterowany kombinacją pedału gazu i hamulca. Uruchomienie wyłącznika powodowało fałszowanie zapisów prędkości pojazdu, przebytej drogi i aktywności kierowcy.

Za stwierdzone naruszenie kierowcę ciężarówki ukarano mandatem w kwocie 2 000 złotych. Natomiast wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6 000 zł. Niedozwolony wyłącznik został wymontowany z pojazdu i posłuży jako dowód w sprawie.
Źródło: ITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL