Jazda na zderzaku powoduje wypadki

Jazda na zderzaku powoduje wypadki

3300 pomysłów, jak rozwiązać problem

Podsumowanie kampanii Polaku, Nie Jedź Na Zderzaku

Czujniki zbliżeniowe we wszystkich samochodach, fotoradary odległościowe, obowiązkowe wlepki na zderzakach oraz lepsza edukacja młodych kierowców – to kilka spośród ponad 3300 pomysłów zgłoszonych w ramach kampanii Polaku, Nie Jedź Na Zderzaku*. Akcja, która zwraca uwagę na utrzymanie bezpiecznej odległości między pojazdami spotkała się z dużym zainteresowaniem kierowców. 48% z nich przyznaje, że jazdę na tzw. ogonie obserwuje codziennie*. Tymczasem w praktyce osoba jeżdżąca na zderzaku pozostaje w Polsce bezkarna, dopóki nie dojdzie do kolizji! - Chcemy sprawdzić możliwość realizacji wybranych pomysłów internautów – mówią organizatorzy kampanii www.nazderzaku.pl, zainicjowanej przez jednego z największych na świecie producentów części samochodowych, między innymi marek Ferodo i Champion.

36,5% pomysłów zgłoszonych na stronie internetowej kampanii dotyczy konieczności prowadzenia akcji edukacyjnych i zmian w szkoleniach dla kierowców, również z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. 17% zaproponowanych rozwiązań to wykorzystanie elektroniki i nowych technologii w pojazdach. Montaż czujników odległościowych i wyświetlaczy ostrzegawczych, korzystanie z wideorejestratorów oraz rozwiązania z pojazdów autonomicznych mają duży potencjał.

- Warto rozważyć montowanie projektorów bezpiecznej strefy wyświetlanej na drodze, która zmienia się dynamicznie, zależnie od prędkości napisał Krzysztof, który zgłosił swój pomysł na stronie internetowej kampanii.  Z kolei karanie kierowców pojawia się w co siódmej propozycji uczestników kampanii (14%).

Nie zabrakło głosów za zmianą prawa (10%) – na przykład na wzór niemieckiego, które nakazuje zachować odstęp równy połowie prędkości (np. 50 metrów przy prędkości 100 km/h). W egzekucji przepisów miałyby pomagać fotoradary odległościowe. Wśród propozycji zmian w infrastrukturze drogowej (4%), zgłoszonych na stronie www.nazderzaku.pl, były nowe znaki poziome, znane z dróg Europy Zachodniej, tablice informacyjne, fotoradary odległościowe i fotokomórki montowane w słupkach, które pilnowałyby porządku na drodze.

Uczestnicy akcji Polaku, Nie Jedź Na Zderzaku widzą sens również w znakowaniu tylnych zderzaków (7%). Humorystyczne, czasami nawet kontrowersyjne teksty miałyby przypominać o utrzymaniu bezpiecznej odległości. „Obowiązkowe wlepki na zderzak, jak na papierosach – JAZDA NA ZDERZAKU ZABIJA”. To mocne hasło nie mija się z prawdą. Według statystyk Policji w 2016 roku niebezpieczna odległość między autami przyczyniła się do ponad 2500 wypadków, w których śmierć poniosło 51 osób.

Pozostałe dwie grupy pomysłów to głosy sceptyków (3,5%), według których problem nie jest do rozwiązania, oraz kierowców gotowych do walki na drodze (8%). „Jeśli masz czas i nerwy, by załatwiać kwestie odszkodowania, to daj po hamulcu”. W ocenie tej grupy kierowców, jadącym na zderzaku należy serwować na przykład prysznice ze spryskiwacza i montować haki lub kolce na tylny zderzak, by kara była bolesna dla portfela.

Przed takim zachowaniem przestrzega Kuba Bielak, ambasador kampanii i specjalista ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym:  - Część kierowców chce wychowywać tych, którzy siedzą nam na zderzaku. Odradzam, droga to nie miejsce na walkę. Trzeba nadać odpowiedni priorytet problemowi jazdy na zderzaku. Prędkość ciągle pozostaje największym problemem na polskich drogach, natomiast kwestia odległości w jakiej poruszam się od poprzedzającego pojazdu jest pomijana. Sytuację bardzo szybko poprawiłoby wprowadzenie rozwiązań systemowych, które z siebie wynikają i uzupełniają. Jeżeli zatem mówimy o edukacji, to powinna ona odbywać się zarówno w szkołach, ale również na drodze poprzez infrastrukturę. Właściciel samochodu z czujnikami pozwalającymi narzucić odpowiednią odległość, jeżeli nie używa tego typu udogodnień, to powinien dostać mandat. Poza tym jeżeli posiadamy infrastrukturę, która uczy, to również powinniśmy mieć infrastrukturę, która może karaćpodkreśla Bielak.

Od połowy listopada stronę www.nazderzaku.pl odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy fanów motoryzacji. Znajdziemy na niej porady dla kierowców i grę sprawdzającą szybkość reakcji na drodze. Autorzy najciekawszych pomysłów na rozwiązanie problemu jazdy na zderzaku w nagrodę otrzymali zaproszenia na kurs doskonalenia techniki jazdy oraz klocki hamulcowe Ferodo i wycieraczki Champion.

- Jazda na zderzaku jest zawsze niebezpieczna. Nawet osoba z bardzo dobrym refleksem, zanim przy prędkości 100 km/h naciśnie hamulec, zbliży się o kilkanaście metrów do przeszkody. Chcemy sprawdzić możliwość realizacji wybranych pomysłów internautów przez Policję i zarządców dróg mówi Marcin Sochaczewski z Federal-Mogul Motorparts.

Przeczytaj też:
Wyprzedzała ciężarówkę, została nagrana i trafiła na policję

Młoda kobieta wyprzedzała ciężarówkę na zakręcie, na podwójnej ciągłej. Samochód z przeciwka musiał zjechać na pobocze.

Korytarz życia - czy jesteśmy świadomi

Czy wszyscy zdajemy sobie sprawę ja powinniśmy się zachować podczas, gdy oczekujemy w autostradowym korku?

Jakie ubezpieczenia wykupić

Standardowe OC czasami może nie wystarczyć, pokazuje wypadek w Bolonii

Niezwykły pomysł Norwegów

Sposób na bezpieczną jazdę tirem prezentuje… mama Spada liczba wypadków z udziałem ciężarówek

W ciągu dziesięciu lat liczba wypadków z udziałem samochodów ciężarowych spadła ponad dwukrotnie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny płaci coraz więcej, ale nie za wszystko

Nieubezpieczeni i nieznani sprawcy powodują około 1 procent wszystkich szkód z wypadków komunikacyjnych w Polsce*. Na wakacje weź aplikację UFG

Kierowcy z województw dolnośląskiego, pomorskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego - powodują najwięcej szkód z komunikacyjnego OC – wynika z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Maj rekordowy pod względem szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych

Maj jest rekordowy, jeśli chodzi liczbę szkód zgłaszanych do ubezpieczycieli za wypadki drogowe które wydarzyły się w danym miesiącu - wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, przygotowanego na podstawie danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Święta na drogach - 217 wypadków i 23 zabitych

Podczas Świąt Wielkanocnych na polskich drogach policja zatrzymała 1118 nietrzeźwych kierowców. W 217 odnotowanych wypadkach zginęły 23 osoby. 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL