Autonomiczne ciężarówki MAN Truck wkrótce na drogach

Autonomiczne ciężarówki MAN Truck wkrótce na drogach

DB Schenker, MAN Truck & Bus i Hochschule Fresenius prowadzą projekt badawczy, aby przetestować ciężarówki pracujące w sieci w codziennych operacjach logistycznych.

 

W dniu 13 lutego br. MAN Truck & Bus przekazał pilotażowe pojazdy MAN TGX do wspólnego projektu dla DB Schenker i Hochschule Fresenius. Autonomiczne ciężarówki zostały wdrożone do sieci codziennych operacji logistycznych i będą wykonywać regularne transporty ładunków.

Testy konwojów ciężarówek będa trwały kilka miesięcy w ramach zaplanowanych operacji DB Schenker w rzeczywistych warunkach ruchu na autostradzie A9 między Monachium i Norymbergą. Będzie to również pierwszy przypadek, kiedy to kierowcy z DB Schenker zastąpią kierowców testowych MAN Truck. Ich doświadczenia, oceny i oceny projektu są centralnym punktem prac dla Hochschule Fresenius, która zapewnia naukowe wsparcie dla jazd próbnych, jako trzeci partner projektu.

MAN truck platooning 2

Przekazanie pojazdów rozpoczyna praktyczne testy drogowe. Podczas ostatnich miesięcy zajmowano się produkcją testowanych pojazdów i wyposażeniem ich w dodatkowe elementy techniczne wymagane w projekcie. Obecnie trwa szkolenie kierowców.

Od kwietnia planowane są regularne trasy na drodze A9. Na razie zestawy będą jeździły bez ładunku, aby zbadać warunki jazdy w codziennym ruchu drogowym, oraz aby szkolić kierowców zaangażowanych w projekt w obsługę tych pojazdów. Kierowcy otrzymają intensywne szkolenie teoretyczne i praktyczne od specjalistów z MAN ProfiDrive i będą ćwiczyć na symulatorze jazdy. Hochschule Fresenius będzie towarzyszyć kierowcom i dokumentować ich doświadczenia.

Po zakończeniu fazy intensywnego treningu będą przeprowadzane cotygodniowe, a następnie codzienne testy. Zostaną one poszerzone o regularne operacje z faktycznym ładunkiem. Docelowo, w ciągu całego 2018 roku, autonomiczne ciężarówki będą kursowały do trzech razy dziennie między centrami logistycznymi DB Schenker w Monachium i Norymberdze.

Platooning to system pojazdów drogowych, w którym co najmniej dwie ciężarówki na autostradzie mogą podróżować w krótkich odstępach przy pomocy technicznych systemów wspomagania jazdy i sterowania. Wszystkie pojazdy w platooning są połączone ze sobą za pomocą elektronicznego "haka holowniczego", który korzysta z komunikacji między samochodami, gdzie ciężarówka z przodu ustala prędkość i kierunek dla wszystkich pozostałych. Jednym z podstawowych celów platooning jest m.in. zapewnienie oszczędności zużycia paliwa dla całego konwoju.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL