Bez prawka

Bez prawka

(Nie)zawodowy kierowca ciężarówki

 

Kujawsko-pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której kierowca nie posiada prawa jazdy kategorii C, uprawniającego do kierowania tego typu pojazdami. Ponadto okazało się, że tachograf nie przeszedł legalizacji w terminie i kierowca nie rejestrował swojej aktywności na wykresówce.

16 stycznia 2018 r. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy zatrzymali do kontroli na drodze krajowej nr 56 samochód ciężarowy marki Scania. Pojazdem tym przedsiębiorca z województwa mazowieckiego przewoził domieszki do betonu z Ożarowa Mazowieckiego do Koszalina.

Podczas kontroli okazało się że, kierujący ciężarówką nie posiada w ogóle prawa jazdy kategorii C, które uprawniałoby go do kierowania tym pojazdem. Nie mając kategorii C, nie odbył również stosownych badań i szkoleń, niezbędnych do wykonywania transportu drogowego.

Nie była to jedyna nieprawidłowość stwierdzona przez inspektorów. Tachograf zamontowany w pojeździe nie posiadał bowiem sprawdzenia okresowego, a kierowca przez pewien czas nie rejestrował swoich aktywności na wykresówce. Tłumaczył inspektorom, że zapomniał jej włożyć do tachografu.

Skutkiem tej kontroli było ukaranie kierującego ciężarówką mandatami oraz wydanie zakazu dalszej jazdy. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postepowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
Źródło: GITD

Przeczytaj też:
Kierowca prowadził ciężarówkę z włączonym odpoczynkiem na tachografie

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Olsztyna zatrzymali kierowcę ciężarówki, który manipulował tachografem.

Bez koła na autostradzie, to był dopiero początek...

Kierowca zgubił koło i nawet tego nie zauważył. Przed nieszczęściem ocalili go inspektorzy ITD.

Jazda ciężarówką na trzech kartach i 40 wykroczeń

Jazda na trzech kartach, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest niedopuszczalna, ale również może spowodować potrojenie liczby mandatów.

Przekroczył wagę o 13 ton

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Radomiu zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki.

10 najbardziej kontrolowanych dróg w Polsce

Publikujemy dane o najbardziej kontrolowanych drogach w Polsce w 2018 roku.

Na promilach na zakazie

W świetle niedawnych badań, które obrazują motywy prowadzenia ciężarówek "na gazie", takiej kategorii w ogóle nie uwzględniono.

Myślałem, że ITD nie pracuje w niedzielę...

W niedzielę 21 października br. rano inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli ciężarówkę polskiego przewoźnika.

Przyszli spedytorzy praktycznie na kontroli ITD

Inspekcja Transportu Drogowego edukuje przyszłych spedytorów.

GITD właścicielem Krajowego Systemu Poboru Opłat

Od 3 listopada 2018 r. poborcą opłaty elektronicznej staje się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Zmienia się operator, ale nie zmieniają się zasady użytkowania systemu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL