Bez prawka

Bez prawka

(Nie)zawodowy kierowca ciężarówki

 

Kujawsko-pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której kierowca nie posiada prawa jazdy kategorii C, uprawniającego do kierowania tego typu pojazdami. Ponadto okazało się, że tachograf nie przeszedł legalizacji w terminie i kierowca nie rejestrował swojej aktywności na wykresówce.

16 stycznia 2018 r. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy zatrzymali do kontroli na drodze krajowej nr 56 samochód ciężarowy marki Scania. Pojazdem tym przedsiębiorca z województwa mazowieckiego przewoził domieszki do betonu z Ożarowa Mazowieckiego do Koszalina.

Podczas kontroli okazało się że, kierujący ciężarówką nie posiada w ogóle prawa jazdy kategorii C, które uprawniałoby go do kierowania tym pojazdem. Nie mając kategorii C, nie odbył również stosownych badań i szkoleń, niezbędnych do wykonywania transportu drogowego.

Nie była to jedyna nieprawidłowość stwierdzona przez inspektorów. Tachograf zamontowany w pojeździe nie posiadał bowiem sprawdzenia okresowego, a kierowca przez pewien czas nie rejestrował swoich aktywności na wykresówce. Tłumaczył inspektorom, że zapomniał jej włożyć do tachografu.

Skutkiem tej kontroli było ukaranie kierującego ciężarówką mandatami oraz wydanie zakazu dalszej jazdy. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postepowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL