Z kontroli ITD

Z kontroli ITD

Jechał brudną ciężarówką na cudzej wykresówce

 

Wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której kierowca posługiwał się podczas jazdy wykresówką wypisaną poprzedniego dnia na innego szofera. Pojazd już z daleka zwrócił uwagę inspektorów.

W niedzielę, 14 stycznia 2018 r. inspektorzy z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy z naczepą typu wywrotka, który poruszał się drogą krajową nr 5. Mocno zabrudzony pojazd minął inspektorów w miejscowości Lipno. W związku z tym, że nie miał czytelnych numerów rejestracyjnych ani widocznych świateł, inspektorzy ruszyli za nim i dali sygnał kierującemu do zatrzymania się na pobliskiej stacji paliw.

Podczas kontroli drogowej ustalono, że przewoźnik z powiatu grodziskiego dostarczał wysłodki (produkt uboczny powstający przy produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych) do rolnika z okolic Leszna.

Zabrudzenie ciężarówki okazało się najmniejszym problemem dla kierującego. Kontrola tachografu oraz umieszczonej w niej wykresówki wykazała bowiem poważne naruszenie przepisów - kierowca prowadził pojazd, posługując się wykresówką innego kierowcy. Pojazd w chwili zatrzymania prowadził brat właściciela firmy, który kończył kurs za pracownika i kontynuował jazdę, nie wypisując swojej, a używając wykresówki kierowcy z poprzedniego dnia.

Za stwierdzone naruszenie inspektorzy ukarali zatrzymanego kierującego mandatem w kwocie 2 000 złotych. Z powodu ujawnionych braków w dokumentacji do odpowiedzialności pociągnięta zostanie również osoba zarządzająca przewozami w firmie. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowania administracyjne, zagrożone karą pieniężną w wysokości 3 000 zł.
Źródło: GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL