Pierwsze egzemplarze w pełni elektrycznej ciężarówki

Pierwsze egzemplarze w pełni elektrycznej ciężarówki

Samochody ciężarowe FUSO eCanter już w rękach klientów europejskich

Daimler Trucks przekazał 14 grudnia 2017 roku europejskim klientom pierwsze egzemplarze swojej w pełni elektrycznej ciężarówki FUSO eCanter. Renomowane i działające globalnie firmy logistyczne DHL, DB Schenker, Rhenus i Dachser stawiają na w pełni elektryczną, lekką ciężarówkę produkowaną seryjnie. W usługach kurierskich na obszarach miejskich oraz przy realizacji rozmaitych zadań spedycyjnych elektryczne eCantery będą w przyszłości stanowić istotny wkład w bardziej ekologiczny charakter flot tych firm. Prezentując w październiku tego roku markę produktów E-FUSO, marka FUSO jednoznacznie potwierdziła swoje zainteresowanie alternatywnymi napędami. W nadchodzących latach wszystkie modele ciężarówek i autobusów otrzymają dodatkowy, elektryczny wariant.

Dziś do naszych klientów w Europie dostarczamy FUSO eCantera – pierwszy w pełni elektryczny, produkowany seryjnie samochód ciężarowy. Ponad 90 000 kilometrów praktycznych testów gwarantuje, że przekazujemy w ręce naszych klientów niezawodny i ekonomiczny pojazd. FUSO eCanter sprawi, że nasi klienci nie tylko będą operować w centrach miast cicho i bez lokalnej emisji CO2, ale też wyraźnie obniżą koszty eksploatacji. Oto jest przyszłość miejskiego transportu dystrybucyjnego - wyjaśnia Marc Llistosella, szef Daimler Trucks Asia.

Mimo że wszyscy klienci są z branży logistycznej, to zastosowanie nowych pojazdów elektrycznych jest bardzo różnorodne. U wszystkich klientów pojazdy będą wykorzystywane do zadań, które do tej pory realizowane były przy użyciu konwencjonalnych napędów. Na decyzję o nabyciu FUSO eCantera wpływ mają rozmaite czynniki, takie jak redukcja hałasu i emisji szkodliwych substancji, wzrost ekologiczności floty, ale również czynniki czysto ekonomiczne. Przyszli kierowcy FUSO eCantera przechodzą specjalne szkolenie z obsługi/prowadzenia pojazdu. Klienci uzyskują pojazdy w ramach 24-miesięcznego najmu długoterminowego poprzez CharterWay – eksperta w sprawach wynajmu pojazdów użytkowych, należącego do koncernu Daimler AG.

Deutsche Post DHL swoje sześć pojazdów skieruje do dwóch ważnych obszarów swojej działalności: Dwa pojazdy w ramach DHL Freight będą pracować dla oddziału Berlin Centrum, gdzie będą obsługiwać klientów biznesowych i prywatnych, dostarczając im m.in. ciężkie przesyłki drobnicowe, takie jak sprzęt RTV i AGD. Cztery pozostałe samochody trafią do DHL Paket, gdzie będą obsługiwać dostawy do firm i dużych klientów w centrum Berlina. Elektryczne ciężarówki zostaną przy tym w pełni zintegrowane z procesami firmy i zastąpią stosowane dotąd na danej trasie pojazdy z napędem konwencjonalnym.

DB Schenker w pełni świadomie zdecydował się na FUSO eCantera. Nowy pojazd daje firmie możliwość dogłębnego przetestowania seryjnej ciężarówki elektrycznej w miejskiej logistyce i w realnych warunkach produkcyjnych. Jeden z trzech nabywanych pojazdów znajdzie między innymi zastosowanie w doręczaniu i odbieraniu przesyłek drobnicowych na obszarze centrum Berlina.

W przypadku Grupy Rhenus, działającego globalnie operatora logistycznego, trzy nowe FUSO eCantery zasilą jednostkę Home Delivery. Z magazynu centralnego w Hoppegarten elektryczne ciężarówki będą dostarczać meble, duże AGD, elektronikę użytkową oraz duży sprzęt sportowy do klientów w centrum Berlina.

Dwa kolejne eCantery znajdą zastosowanie w firmie spedycyjnej Dachser. Ich zadaniem będzie dostarczanie drobnicy na ostatniej mili, czyli palet z towarami przemysłowymi albo do mikrohubów, albo bezpośrednio do klientów, a także odbieranie towarów od klientów i dostarczanie ich do oddziałów Dachsera. Pojazdy będą ładowane ze stacji ładujących prądem energetycznym, które oddziały zbudowały na swoim terenie.
 
Po latach intensywnych prac rozwojowych i wielu rozmaitych testach FUSO eCanter został w całości włączony w linię produkcyjną konwencjonalnego FUSO Cantera. Seryjna produkcja rozpoczęła się w lipcu tego toku w zakładzie w Tramagal (Portugalia). To tam wytwarzane są wszystkie eCantery na rynek europejski i amerykański.

W dniu 14 września 2017 w Nowym Jorku miała miejsce światowa premiera rynkowa nowego FUSO eCantera. To pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód ciężarowy z napędem w pełni elektrycznym. W ciągu kilku najbliższych lat spółka koncernu Daimler działająca pod nazwą Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) planuje dostarczyć do wybranych klientów 500 ciężarówek nowej generacji. Rozpoczęcie produkcji wielkoseryjnej przewidziano na rok 2019. W Stanach Zjednoczonych nowe FUSO eCantery będą wkrótce jeździć dla firmy logistycznej UPS, natomiast w Japonii po 25 eCanterów trafi do flot sieci supermarketów Seven-Eleven Co., Ltd. oraz firmy Yamato Transport.

Marka FUSO może się pochwalić bagażem wieloletnich doświadczeń związanych z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. Od roku 2005 FUSO sprzedaje klientom w Europie i Azji Cantera Eco-Hybrid, czyli lekką ciężarówkę z napędem hybrydowym. W roku 2010 marka FUSO zaprezentowała na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze pierwszy prototyp elektrycznego Cantera jako preludium do produkcji przedseryjnej na potrzeby testów w roku 2014. Przy opracowywaniu nowej, seryjnej wersji FUSO eCantera wykorzystano wszystkie doświadczenia i wnioski wyciągnięte z rozmaitych testów klienckich, prowadzonych w Portugalii i Niemczech w latach 2014-2017 przy użyciu pojazdu przedseryjnego.

W zależności od zabudowy i rodzaju zastosowania nośność podwozia eCantera może wynosić maksymalnie 4,5 tony. Elektryczny układ napędowy pojazdu zasilany jest z sześciu wysokonapięciowych akumulatorów litowo-jonowych o parametrach 420 V/13,8 kWh każdy. Zamiast konwencjonalnego silnika wysokoprężnego zastosowano silnik elektryczny z magnesami stałymi o mocy 129 kW (180 KM), połączony z jednostopniową przekładnią na osi tylnej. 285 Nm momentu obrotowego dostępnego już od pierwszej sekundy jazdy sprawia, że ważąca 7,49 tony ciężarówka przyspiesza niemal jak samochód osobowy. Prędkość maksymalna eCantera jest ograniczona do 80 km/h jak we wszystkich innych pojazdach tej klasy tonażowej. Ważące około 600 kg akumulatory zapewniają zasięg powyżej 100 kilometrów, co w wielu przypadkach przekracza dystans pokonywany dziennie w lekkim transporcie dystrybucyjnym.

Wprowadzając na rynek w pełni elektryczną, lekką ciężarówkę, MFTBC reaguje na stale rosnącą potrzebę cichego i bezemisyjnego transportu dystrybucyjnego w centrach miast. eCanter jest przy tym nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale też nadzwyczaj oszczędny i ekonomiczny dla klientów. W porównaniu z wersją z konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji nawet o 1000 euro na każde 10 000 przejechanych kilometrów.

W trakcie zorganizowanej w październiku tego roku wystawy Tokyo Motor Show firma MFTBC zapowiedziała pełną elektryfikację wszystkich ciężarówek i autobusów marki FUSO. Dzięki nowej marce produktowej E-FUSO firma MFTBC jest pierwszym producentem pojazdów z własną marką dla elektrycznych ciężarówek i autobusów. W nadchodzących latach wszystkie modele ciężarówek i autobusów FUSO otrzymają dodatkowy, elektryczny wariant. Wprowadzenie tych modeli na rynek będzie zależeć od technicznych możliwości realizacji oraz uwarunkowań ekonomicznych.

W procesie elektryfikacji swoich ciężarówek i autobusów FUSO będzie intensywnie korzystać z bogatych doświadczeń i zdobyczy technologicznych koncernu Daimler, który w wielkim stylu inwestuje w elektromobilność. Daimler konsekwentnie wykorzystuje przy tym synergie między działami samochodów osobowych i użytkowych. Firma Deutsche Accumotive – również należąca do koncernu Daimler – zaopatrzy pojazdy ciężarowe E-FUSO w akumulatory.

Z kolei Mercedes-Benz Energy – specjalista od stacjonarnych systemów magazynowania energii – opracuje rozwiązania zapewniające tym akumulatorom drugi cykl życia. Daimler ma ponadto udziały w firmie ChargePoint, największym na świecie dostawcy stacji ładowania i przynależnej infrastruktury, a także w spółce StoreDot – izraelskim start-upie, rozwijającym nowe technologie szybkiego ładowania akumulatorów.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL