Niezwykły jubileusz

Niezwykły jubileusz

25-lecie Scania w Słupsku

 

Scania Production Słupsk S.A. to jeden z głównych symboli przemysłowych Słupska już od 25 lat. Fabryka pełni rolę głównego ośrodka europejskiej produkcji autobusów Scania.

Scania Production Słupsk S.A. stanowi centrum produkcji kompletnych autobusów miejskich i dalekobieżnych Scania w Europie. Ponadto w słupskiej fabryce Scania montowane są podwozia autobusów modeli niskopodłogowych. Ze Słupska są następnie wysyłane do montowni w Europie, Afryce i Azji. W zakładzie jest zatrudnionych 500 pracowników.

Działalność przemysłowa Scania w Słupsku rozpoczęła się w październiku 1992 r. Utworzono wówczas spółkę joint venture o nazwie Scania Kapena S.A., w której Scania była głównym udziałowcem. Od maja 1993 r. w fabryce montowano ciągniki siodłowe Scania, a w kolejnym roku został zbudowany pierwszy autobus.  

W 2002 r. Scania staje się jedynym udziałowcem firmy w Słupsku. W tym samym okresie wszystkie linie produkcyjne zostają przestawione wyłącznie na produkcję autobusów. W 2003 roku zmienia się nazwa spółki na Scania Production Słupsk S.A. Warto dodać, że w Scania Production Słupsk S.A. montowane są także autobusy piętrowe, w tym modele z kierownicą po prawej stronie.

Ważnym momentem w historii firmy był 2007 r., kiedy rozpoczęto produkcję autobusów międzymiastowych OmniLine oraz montaż silników Euro 5.

Moce produkcyjne zakładu zostały znacznie zwiększone w 2010 r. dzięki kompletnej przebudowie linii produkcyjnej. Od tego czasu w fabryce można montować 1500 pojazdów rocznie.

W 2012 r. uruchomiono produkcję autobusu miejskiego Scania Citywide.

Znakomita lokalizacja na północy Polski, blisko morskich szlaków transportowych oraz wykwalifikowana kadra od samego początku stanowiły silne filary Scania Production Słupsk S.A.komentuje Katarzyna Ożarek,  dyrektor ds. zasobów ludzkich, BHP & środowiska Scania Production Słupsk S.A.

Tworzymy pojazdy zapewniające najlepsze wyniki, zarówno jeśli chodzi o zadowolenie i komfort pasażerów, jak i oszczędność dla właścicieli, dlatego z powodzeniem działamy na rynku już od tylu lat. Naszym priorytetem jest rozwijanie zrównoważonych rozwiązań transportowych, które są efektywne ekonomicznie, a przy tym przyjazne dla środowiska. Świadczą o tym modele produkowanych autobusów: zasilanych CNG, hybrydowych oraz z silnikami spełniającymi normę Euro 6 – dodaje Zbigniew Sarwiński, dyrektor produkcji Scania Production Słupsk S.A.

Od chwili rozpoczęcia produkcji, do końca listopada 2017 roku w fabryce  wyprodukowano w sumie 7000 autobusów. Autobusy Scania wyprodukowane w Słupsku, które trafiły na polski rynek są wykorzystywane głównie na ulicach Warszawy, Krakowa, Stargardu Gdańskiego, Opola i Słupska. Na świecie można je spotkać m.in. w Szwecji (Sztokholm, Uppsala, Rastad, Őstersund), Norwegii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech we Włoszech oraz w Chinach. Wiele z nich to pojazdy hybrydowe.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL