Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Najlepsze rozwiązanie dla transportu długodystansowego w krótkiej perspektywie

 

Strategia firmy IVECO, zmierzająca do dalszego rozwoju zastosowania LNG (skroplonego gazu ziemnego) jako alternatywy dla oleju napędowego w transporcie dalekobieżnym, znajduje potwierdzenie w wynikach badań opublikowanych przez niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Wyznaczony sobie przez Niemcy ambitny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o maksymalnie 95% do 2050 roku będzie mieć znaczący wpływ na ewolucję długodystansowego transportu towarowego.

W opublikowanym niedawno opracowaniu niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) wskazuje skroplony gaz ziemny (LNG) jako najlepsze rozwiązanie dla transportu długodystansowego w krótkiej perspektywie oraz w ciągu najbliższych 10-15 lat.

IVECO od dwóch dekad jest pionierem technologii wykorzystujących gaz ziemny, które uważa za dojrzałe, rozsądne i opłacalne rozwiązanie umożliwiające zrównoważony transport. W rezultacie jest jedynym producentem oferującym kompletną ofertę modeli Natural Power oraz jedyną prawdziwą ciężarówkę dalekobieżną na gaz ziemny – Stralis NP.

BMVI Roadmap skupia się na samochodach ciężarowych i rozważa opłacalność zastosowania gazu ziemnego, wodorowych ogniw paliwowych oraz paliw płynnych na bazie energii elektrycznej jako rozwiązań mających na celu osiągnięcie zrównoważonego transportu. Jest to koncepcja spójna ze strategią firmy IVECO na rzecz zrównoważonego transportu, zgodnie z którą skroplony gaz ziemny (LNG) jest najlepszym rozwiązaniem dla transportu długodystansowego w krótkiej perspektywie. Opracowanie wskazuje na LNG jako jedyną na masowym rynku alternatywę dla oleju napędowego do momentu wprowadzenia systemów ogniw paliwowych zasilanych wodorem około roku 2030, po których na rynek wejdą paliwa płynne na bazie energii elektrycznej. Po niedawnym przedłużeniu ulgi podatkowej na gaz ziemny do 2026 roku – zwiększającym jeszcze bardziej bezpieczeństwo inwestycji – omawiane studium stanowi logiczny krok naprzód i zapowiada spójne działania na rzecz zmiany w tym sektorze. Zgodnie z prognozami zawartymi w studium BMVI, do roku 2030 zostanie sprzedanych 50 tysięcy ciężarówek dalekobieżnych z napędem alternatywnym, z czego tysiąc będzie objętych programem motywacyjnym, który ma zostać ogłoszony wkrótce.

Studium BMVI jest zbieżne z wizją przyszłości tego sektora reprezentowaną przez firmę IVECO: gaz ziemny to kolejny krok na drodze do zrównoważonego transportu. W ciągu ostatnich 20 lat firma IVECO stała się pionierem alternatywnych napędów – na gaz ziemny, elektrycznego i hybrydowego – i jest dziś uważana za lidera w tym sektorze. W tym roku NGV Global, międzynarodowe stowarzyszenie działające na rzecz pojazdów na gaz ziemny, przyznało firmie IVECO nagrodę „NGV Global Industry Champion” za zaangażowanie na rzecz sektora pojazdów na gaz ziemny i za wysiłki na rzecz rozwoju rynków sprężonego gazu ziemnego (CNG) i skroplonego gazu ziemnego (LNG).

W wyniku długotrwałej pracy nad technologiami wykorzystującymi to paliwo alternatywne, IVECO jest dziś jedynym producentem oferującym pełną ofertę modeli na gaz ziemny, której częścią są trzy rodziny silników o mocy od 136 do 460 KM, natomiast DMC oferowanych pojazdów to od 3,5 do 40 ton – od lekkich pojazdów dostawczych po ciężarówki wielkogabarytowe i autobusy. Zwieńczeniem oferty ciężkich pojazdów – istotnym z punktu widzenia publikacji BMVI – jest Stralis NP, pierwsza ciężarówka na gaz ziemny stworzona specjalnie do operacji długodystansowych, o zasięgu do 1600 km zapewnianym przez dwa zbiorniki LNG o pojemności 400 kg oraz wyjątkową wydajność silnika. Dzięki stworzonej przez IVECO technologii wykorzystania gazu ziemnego ciężarówka ta może jeździć na sprężony lub skroplony gaz ziemny, dysponując mocą znamionową, komfortem, technologią przekładni i wydłużonym zasięgiem odpowiednimi dla wymogów długodystansowych misji transportowych.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL