Zwrotny pojazd na wąskie drogi

Zwrotny pojazd na wąskie drogi

Codzienność z Arocs 2543 6x2/4

 

Jest ciasno. Piekielnie ciasno: Z tyłu po lewej światło obrysowe niemal styka się z żywopłotem. Czerwony Arocs 2543 powoli porusza się wstecz wąską uliczką prowadzącą na plac budowy. Z tyłu po prawej pojazd o włos mija tabliczkę ostrzegawczą „Plac budowy. Wstęp wzbroniony!” . Bez kierowanej osi tylnej nie udałoby się tomówi Udo Preußing. To wyśmienite rozwiązanie. Podobnie zresztą jak zautomatyzowany system przełączania biegów. Do tej pory Udo Preußing jeździł 25-tonowym pojazdem ze sprzęgłem sterowanym pedałem. Teraz ma do dyspozycji Powershift 3, ponieważ od ośmiu tygodni pracuje za kierownicą jednego z trzech nowych, czerwonych Arocsów 2543 6x2/4.

Jesteśmy na małym placu budowy. Dla Udo Preußinga dzień jak co dzień.. 51-letni kierowca ciężarówki kocha swoją pracę, i widać to wyraźnie już od pierwszego metra. Przez prawie połowę swojego życia („niedługo stuknie 25 lat”) Preußing dostarcza do klientów materiały budowlane. Od zawsze zatrudniony w Baustoff Brandes z siedzibą w Peine – przedsiębiorstwie ze 118-letnią tradycją, zatrudniającym 200 pracowników w siedmiu oddziałach i od 40 lat eksploatującym pojazdy ciężarowe Mercedes-Benz na rzecz małych i dużych inwestorów. Ta robota nigdy mi się nie znudzi – twierdzi zawodowy dystrybutor materiełów budowlanych. Sama jazda to tylko jedna strona medalu. Już to widzieliśmy. Manewrowanie z centymetrową dokładnością to najwyraźniej również codzienność.

- Imponujące, jak specjaliści z Mercedesa rozwiązali kwestię automatycznej zmiany biegów – Udo jeszcze raz nawiązuje do swojego nowego Arocsa z systemem Powershift. Podczas dojazdu do małego placu budowy pozostawia sterownikowi silnika i skrzyni biegów całkowicie wolną rękę. Po co mam się wtrącać? Nikt nie zrobi tego lepiej niż automat”. Jego dotychczasowe narzędzie pracy, Actros 2541, obsługiwane był jeszcze ręcznie i z udziałem pedału sprzęgła. „Najwyższy czas, żeby również samochody dystrybucyjne otrzymały automatyczną zmianę biegów – Preußing potwierdza obraną już jakiś czas temu przez Mercedes-Benz drogę do seryjnej automatyzacji skrzyń biegów w samochodach ciężarowych wszystkich typoszeregów.

I słusznie. W końcu kierowcy w transporcie dystrybucyjnym mają do wykonania znacznie więcej zadań niż ich koledzy pracujący w transporcie dalekobieżnym. Na przykład rozładunek. W przypadku firmy Brandes jako dostawcy materiałów budowlanych są to często palety o różnej masie i wielkości. Przed wyruszeniem w drogę dokładnie się je zabezpiecza, a na miejscu z dużą precyzją rozładowuje za pomocą żurawia tylnego.

Rzadko kiedy mam dużo miejsca do rozładunku – twierdzi Udo.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL