Polskie firmy transportowe inwestują w bezpieczeństwo kierowców

Polskie firmy transportowe inwestują w bezpieczeństwo kierowców

Polscy przedsiębiorcy transportowi coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania z zakresu IT

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez GBOX, firmy doceniają przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa zatrudnionych kierowców oraz ograniczenie pomyłek lokalizacyjnych, pozwalające na uzyskanie znaczących oszczędności finansowych. Ponad 80 proc. badanych wskazało te dwa czynniki jako jedne z najważniejszych korzyści, płynących z zastosowania systemów telematycznych w transporcie.

Samochody ciężarowe wyposażone w urządzenia monitorujące są skarbnicą wiedzy nie tylko o czynnościach wykonywanych przez kierowcę, ale także o samym pojeździe. Pozyskanie szczegółowych danych na temat spalonego paliwa czy stanu technicznego auta, pozwala firmom na zintegrowanie poszczególnych procesów zarządzania flotą, a tym samym na wzrost efektywności. Wyniki ankiety GBOX pokazują, że ponad połowa przebadanych przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie nowoczesnych urządzeń w  1 do 10 pojazdów (53 proc.), a prawie co piąty z nich montuje systemy telematyczne nawet w 20 ciężarówkach.

Na pytanie Jakie korzyści zauważasz z zastosowania produktu GBOX? przedsiębiorcy najczęściej udzielali odpowiedzi dotyczących bezpieczeństwa zatrudnionych kierowców oraz ograniczenia pomyłek lokalizacyjnych (odpowiednio 87 proc. i 83 proc. odpowiedzi). Aż 38 proc. z nich docenia oszczędności finansowe, płynące z wykluczenia błędów przy odnajdywaniu miejsca docelowego. Prawie 45 proc. badanych wskazało także, że wykorzystanie urządzeń monitorujących pracowników pozwala na zmniejszenie stosowanych przez nich manipulacji.

Właściciele polskich firm transportowych przywiązują dużą wagę do tego, jakie czynności wykonują ich pracownicy oraz czy wszystkie z nich są korzystne dla przedsiębiorstwa. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, manipulacje tachografem dotyczą co trzeciej ciężarówki. Priorytetem inspekcji kontrolnych jest znaczące ograniczenie stosowanych naruszeń. Nasze badanie pokazuje, że również osoby zarządzające transportem dbają o bezpieczeństwo kierowców. Musimy zdawać sobie sprawę, że kierowca, który ma poczucie bezpieczeństwa i nie dokonuje manipulacji, jest dla właścicieli firm ogromną wartością. W dużej mierze stanowi to o ich konkurencyjności na dynamicznie rozwijającym się rynku transportowym – komentuje Kamil Korbuszewski, ekspert GBOX.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów telematycznych, zarządzanie transportem drogowym zyskuje zupełnie nową jakość. Rozwiązania z zakresu IT pozwalają na znaczne przyspieszenie wymiany danych, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych. Głównym źródłem oszczędności finansowych, dla przedsiębiorcy stosującego urządzenia telematyczne, jest redukcja zbędnego zużycia paliwa. Aż 67 proc. przebadanych właścicieli firm wskazuje, że zastosowanie produktów marki GBOX pozwoliło im na ograniczenie wykorzystania paliwa.

- Redukcja zbędnego zużycia paliwa poprzez systemy telematyczne w głównej mierze wynika z obaw kierowców przed konsekwencjami związanymi z ewentualnym wykryciem manipulacji przy tankowaniu. Dzięki telematyce, przedsiębiorca czy spedytor na bieżąco otrzymuje informacje o lokalizacji danego pojazdu oraz czynnościach, wykonywanych przez pracownika. Dane z urządzenia pozwalają także na bardziej ekonomiczne użytkowanie pojazdu. Dodatkowo, nasze badanie pokazuje, że aż 40 proc. firm zredukowało liczbę prywatnych przejazdów nawet o 20 procent. Natomiast co piąte przedsiębiorstwo wyeliminowało takie przejazdy na poziomie 31-40 procent. Te dane potwierdzają, że telematyka pozwala na uzyskanie oszczędności finansowych poprzez redukcję zbędnego zużycia paliwa. Co więcej, dzięki możliwości wcześniejszego zaplanowania i przeanalizowania trasy, którą będzie poruszać się ciężarówka, możemy te oszczędności dodatkowo zwiększać – mówi Kamil Korbuszewski.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL