Nowe oblicze najwytrzymalszych pojazdów Scania

 Nowe oblicze najwytrzymalszych pojazdów Scania

Scania XT – dedykowana do najcięższej pracy

 

Przedsiębiorstwa budowlane muszą mierzyć się z cięższymi zadaniami i trudniejszym środowiskiem pracy niż te działające w innych branżach.

Wprowadzenie na rynek nowej gamy pojazdów Scania XT tworzy nową jakość rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb najbardziej wymagających klientów z branży budowlanej w Europie.

– Wrzucamy wyższy bieg w segmencie budowlanym. Mamy wyjątkowe produkty, skuteczny serwis i doskonałe umiejętności – naszym celem jest zdobycie równie mocnej pozycji, jaką zajmujemy od dawna w przewozach długodystansowych na wszystkich rynkach. Gama Scania XT jest perfekcyjne przystosowana do najtrudniejszych wyzwań i oczekiwań klientów, którzy chcą rozwiązań, na których zawsze mogą polegać – komentuje Anders Lampinen odpowiedzialny za pojazdy budowlane w Scania Trucks.

Pojazd Scania XT jest dostępny ze wszystkimi typami kabin P, G, R i S niezależnie od rodzaju silnika. Głównym filarem wersji XT jest bardzo wytrzymały zderzak, wysunięty przed kabinę o 150 mm. Dzięki niemu pojazd zyskuje wyjątkowy styl, odzwierciedlający jego siłę i wytrzymałość. Ponadto klienci zainteresowani XT mogą wybierać spośród różnych pakietów wyposażenia, oferowanych na lokalnych rynkach. Nie tylko podnoszą one atrakcyjność pojazdu, ale także sprawiają, że praca w pojeździe przebiega sprawniej.

Scania XT sprosta najtrudniejszym wyzwaniom wszędzie tam, gdzie najwyższa wytrzymałość, wydajność i dyspozycyjność są niezbędnymi warunkami powodzenia.

Wytrzymały zderzak wysunięto o 150 mm przed kabinę, co w połączeniu z wytrzymałymi obudowami chroniącymi podwozie i osłoną reflektorów zapewnia pełną ochronę przed skutkami drobnych kolizji. Zderzak zapewnia kąt natarcia około 25 stopni, w zależności od wyposażenia pojazdu, typu ramy i opon. W połączeniu ze stalową płytą chroniącą podwozie i osłonami reflektorów tworzy solidne, wytrzymałe czoło wersji XT, które bez szkody może wytrzymać drobne kolizje i zapobiega poważniejszym uszkodzeniom zespołów znajdujących się za nim. Na środku zderzaka znajduje się łatwo dostępny zaczep holowniczy, certyfikowany na udźwig 40 t, przydatny gdy pojazd jest używany do przeciągnięcia innego sprzętu lub gdy jest załadowany do pełna i sam wymaga wsparcia.

– Scania XT to pojazd budowlany, w najdrobniejszym szczególe przygotowany do realizacji najcięższych zadań zarówno na drogach utwardzonych, jak i w terenie. Wyzwania na placu budowy obejmują m.in. złą nawierzchnię i wąskie przejazdy, których trudność mogą dodatkowo potęgować inne czynniki. Pojazd powinien je pokonać, a niewielkie rysy czy wgniecenia nie będą dla niego przeszkodą w dokończeniu pracy. Marginesy zysku przewoźników w budownictwie są często tak wąskie, że każdy nieplanowany postój może nadwyrężyć finanse zarówno przewoźnika, jak i wykonawcy prac budowlanychmówi Lampinen.

Wymagania stawiane pojazdom budowlanym nie ograniczają się jedynie do ich konstrukcji i wyposażenia, ale dotyczą również obsługi. Przeglądy i naprawy muszą spełniać najwyższe standardy. Pojazdy eksploatowane w trudnych warunkach w piaskowniach, żwirowniach i na placach budów ulegają bowiem przyspieszonemu zużyciu.

Dodatkowo warto podkreślić, że typowa wywrotka pokonuje średnio 80 000 kilometrów rocznie po drogach z dobrą nawierzchnią, a to stwarza okazję, aby uzyskać dodatkowe oszczędności w zużyciu paliwa. Są i inne wyzwania: place budów często bywają zlokalizowane w centrach miast zatem pojazdy powinny zapewniać doskonałą widoczność i zwrotność. Jazda w systemie start-stop również stawia specyficzne wymagania.

– Oferta serwisowa Scania dla przewoźników budowlanych jest bardzo bogata – to oferta, która ma kolosalne znaczenie dla obniżenia całkowitego kosztu użytkowania pojazdu budowlanego. Jej ważnym elementem są kontrakty obsługowo-naprawcze, zwłaszcza w postaci proponowanych przez nas w Scania dynamicznych planów przeglądowych, uwzględniających rzeczywiste warunki pracy pojazdu – komentuje Lampinen.

Wykorzystanie usług Scania może przynieść przewoźnikowi wymierne korzyści. A nowoczesna oferta szkoleń kierowców dopasowanych do specyfiki firmy to kolejne, z rozwiązań przyczyniających się do ograniczenia kosztów zużycia paliwa.

W krajach, w których są obecne pojazdy Scania Euro 6, marka jest ceniona za różne zalety. Niewiele jest przesady w stwierdzeniu, że klienci krajów skandynawskich cenią pojazdy Scania za wytrzymałość i wydajność przy pracach budowlanych. Z kolei południe kontynentu postrzega szwedzką firmę jako czołowego producenta niezniszczalnych pojazdów długodystansowych, wyróżniających się niezwykle niskim zużyciem paliwa.

– Fakt, że rozwiązania Scania mają wysoką renomę i są cenione za tak wiele różnorodnych cech wskazuje, jak wielkim potencjałem dysponowaliśmy przed premierą nowych pojazdów budowlanych. Spodziewamy się, że Scania XT przekona klientów na rynkach, na których nasza obecność nie jest jeszcze wyraźnie widoczna. Pojazdy budowlane Scania to nie tylko doskonałe narzędzie pracy, ale część kompleksowego rozwiązania i szeroko zakrojonej współpracy, zapewniającej możliwie najbardziej korzystny całkowity koszt użytkowania i spokojny sen przewoźnikowi – mówi Lampinen.

Choć wariant Scania XT dostępny w różnych konfiguracjach został tak zaprojektowany, aby stanowił pierwszy wybór w segmencie podwozi i ciągników przeznaczonych do pracy na budowie, to system modułowy Scania stwarza znacznie szersze możliwości. Można z nich skorzystać w porozumieniu i współpracy z ekspertami Scania.

– To klient określa, co oznaczają dla niego trudne warunki pracy i jakiego wyposażenia potrzebuje jego pojazd, aby im sprostać. Dlatego XT może z powodzeniem wykonywać wiele różnorodnych zadań. Nowa gama z pewnością przyciągnie wielu przewoźników leśnych, a typowe w segmencie komunalnym podwozie 4x2 z platformą i żurawiem może przekonać również nabywców z tej branży – wyjaśnia Lampinen.

Swoboda wyboru nie kończy się na kabinach i konfiguracji osi. Gama silników Scania również jest bardzo wszechstronna. Scania XT może być napędzana każdą z jednostek dostępną dla pojazdów nowej generacji, nie wyłączając najnowszych 9-litrowych oraz 16-litrowych silników V8. Trzon oferty stanowią 13-litrowe silniki wprowadzone w 2016 r., które występują w 3 wariantach mocy i wyróżniają się bardzo niskim zużyciem paliwa. Na początku lata dołączył do nich 370-konny silnik pracujący w cyklu  Millera, korzystający jedynie z SCR.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL