Daimler rozpoczyna produkcję FUSO eCantera w Europie

Daimler rozpoczyna produkcję FUSO eCantera w Europie

Pierwszy na świecie lekki samochód ciężarowy z napędem wyłącznie elektrycznym produkowany seryjnie

 

28 lipca 2017 roku Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) świętowała europejskie rozpoczęcie produkcji pierwszego na świecie lekkiego samochodu ciężarowego z napędem wyłącznie elektrycznym – Fuso eCantera. Fuso to marka należąca do Daimler Trucks Asia. Uroczystość odbyła się w zakładzie produkcyjnym w Tramagal w Portugalii, w którym produkowane są wszystkie eCantery na rynki europejskie i amerykańskie na jednej linii z konwencjonalnym samochodem ciężarowym Fuso Canter.

Rząd Portugalii wspiera rozwój eCantera od wczesnej fazy w roku 2010. W opisywanej uroczystości wziął udział Prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, a także przedstawiciele rządu i kierownictwo Mitsubishi Fuso Truck Europe oraz MFTBC.

Marc Llistosella, Prezes i Dyrektor Generalny MFTBC oraz szef Daimler Trucks Asia, podkreślił z tej okazji – Wraz z dzisiejszym rozpoczęciem produkcji eCantera stajemy się pierwszym działającym globalnie producentem oferującym produkowany seryjnie samochód ciężarowy z napędem wyłącznie elektrycznym. Od teraz możemy sprostać rosnącemu w dużych metropoliach zapotrzebowaniu na lokalnie bezemisyjne samochody dostawcze. Mamy już pierwsze zlecenia od klientów, a we wrześniu przeprowadzimy światową premierę tej ciężarówki w jednej z najsłynniejszych metropolii świata ‒ Nowym Jorku. Nasza portugalska fabryka produkuje nie tylko samochody ciężarowe dla Europy i USA, korzystamy również na ścisłej współpracy z administracją portugalską i lizbońską – szczególnie w zakresie testów ciężarówek przeprowadzanych od 2014 roku.

Już w maju firma MFTBC zaanonsowała swego pierwszego komercyjnego klienta na rynku japońskim: spółka Seven-Eleven Co., Ltd. jeszcze w tym roku będzie użytkowała w ramach swej floty 25 nowych eCanterów.

Po uruchomieniu w maju pierwszej stacji ładującej dla ciężarówek oraz rozpoczęciu produkcji eCantera w japońskiej fabryce w Kawasaki 7 lipca, dzisiejsza uroczystość symbolizuje rozpoczęcie produkcji eCantera poza Japonią. Tym kamieniem milowym marka Fuso wyznacza drogę pierwszemu w pełni elektrycznemu pojazdowi użytkowemu firmy. Po rozpoczęciu produkcji krótkiej serii, kolejnym oczywistym krokiem będzie produkcja wielkoseryjna. Doświadczenia klientów z pojazdami produkowanymi w krótkiej serii marka Fuso wykorzysta właśnie w produkcji wielkoseryjnej.

Fuso eCanter jest produkowany na jednej linii z konwencjonalną lekką ciężarówką Canter w zakładzie Tramagal. Jedynie specjalne komponenty elektrycznego układu napędowego są montowane na odpowiednich stanowiskach równoległych do linii produkcyjnej. Samochody z portugalskiego Tramagal zostaną w najbliższych miesiącach przekazane klientom w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL