Delegowanie

Delegowanie

Czesi i Słowacy przechodzą na stronę Francji

 

Francuski prezydent zdołał rozbić solidarność Wyszehradzkiej Czwórki w fundamentalnej dla Polski sprawie zaostrzenia praw pracowników delegowanych do realizacji kontraktów w innym państwie Unii.

– Zgodziliśmy się, że musi obowiązywać zasada, iż za tę samą pracę powinna zostać wypłacona ta sama płaca – powiedział po rozmowach gospodarz spotkania, kanclerz Austrii Christian Kern. (…). Zdaniem czeskiego dziennika „Lidove Noviny” premier Bohuslav Sobotka poszedł na ustępstwa wobec Francji w zamian za obietnicę, że Paryż przestanie popierać niemiecki pomysł włączenia obowiązkowego mechanizmu rozlokowania uchodźców w UE. Premier Słowacji Robert Fico miał z kolei wybrać w sporze o pracowników delegowanych stronę Francji za obietnicę, że jego kraj będzie włączony na pełnych prawach do lansowanego przez Macrona projektu pogłębienia strefy euro.

W Bukareszcie prezydent Francji nie odniósł takiego sukcesu jak w Salzburgu. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział tylko, że kontrowersyjna dyrektywa powinna zostać „ulepszona”, ale uznał, że tak samo uzasadnione są obawy Francuzów przed „dumpingiem socjalnym”, co pragnienie obywateli biedniejszych krajów Unii pracy w bogatszych krajach Zachodu.
Źródło: ZMPD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL