Będzie lepiej w Calais...

Będzie lepiej w Calais...

... imigrantom

 

Francuski rząd zapewni dostęp do wody pitnej i sanitariatów imigrantom przebywającym w okolicach Calais. Otworzone zostaną także dwa nowe punkty rejestracyjne poza miastem. Decyzja zapadła kilka godzin po tym jak Rada Stanu wezwała do - jak to nazwała - zaprzestania nieludzkiego traktowania obcokrajowców, którzy próbują dostać się do Wielkiej Brytanii.

Niecały rok po likwidacji tzw. dżungli - ogromnego nielegalnego obozowiska migrantów, niedaleko północnofrancuskiego portu morskiego Calais - w jego okolice powracają migranci. Gerard Collomb, minister spraw wewnętrznych powiedział, że w okolicach Calais przebywa 350-400 migrantów, przypominając, że w ub. roku koczowało tam 10 tys. osób. Dwa nowe, zapowiadane punkty rejestracyjne zlokalizowane zostaną w Baileul i Troisvaux, około godzinę drogi od miasta portowego w głąb kraju. - Nie chcemy powtarzać błędów z przeszłości, ale chcemy rozwiązać problemy w Calais - powiedział francuski minister. Wskazał również - jak podaje agencja Reutera - na chęć uniknięcia stwarzania udogodnień, które przyciągałyby nowych obcokrajowców do Calais. Rząd chce zapobiec odtworzeniu się swoistego centrum dla tych, którzy chcą przedostać się na Wyspy Brytyjskie. Jak zapowiedział Collomb, dostęp do wody pitnej, pryszniców oraz toalet zostanie zapewniony za pomocą mobilnych urządzeń, które rozlokowane zostaną wokół Calais.

W poniedziałek 31 lipca 2017 r. Rada Stanu Francji, Conseil d'Etat, nakazała, by dostęp do wody pitnej, a także do pryszniców i sanitariatów zapewnić migrantom "w ciągu 48 godzin", podtrzymując w ten sposób nakaz sądu administracyjnego wydany 26 czerwca i odrzucając odwołania merostwa Calais i ministra spraw wewnętrznych Gerarda Collomba.

Źródło: ZMPD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL