Cztery długości do każdego zapotrzebowania

Cztery długości do każdego zapotrzebowania

NEOPLAN Tourliner

 

Przynależność nowego autobusu NEOPLAN Tourliner do rodziny NEOPLAN widoczna jest już na pierwszy rzut oka: kopuła przodu z rozmachem pociągnięta aż do dachu, „warkocz komety” na osłonie klimatyzacji, charakterystyczne reflektory – od końca roku 2016 we wszystkich autobusach NEOPLAN z czarnym tłem oraz światłem LED do jazdy dziennej w formie pierścienia „Angel Eyes” – oraz wielokrotnie nagradzany design Sharp Cut wyraźnie wskazują, że oto nadchodzi prawdziwy NEOPLAN. Tym samym pojazd ten stanowi uzupełnienie jednolitego pod względem wizualnym taboru o autokar z segmentu standard. Nowością jest, że od roku modelowego 2018 wszystkie funkcje oświetlenia w reflektorze głównym wykonywane są seryjnie w technologii LED.

Po tym, jak w ubiegłym roku zaprezentowano wersję dwu- i trzyosiową, podczas targów Busworld 2017 w Kortrijk przedstawiony zostanie przedłużony model dwuosiowy, będący uzupełnieniem palety modeli. W autobusie o długości 13 103 mm wygodne miejsce znajdzie do 59 pasażerów. Ponadto zapewnia on przestrzeń bagażową o pojemności do 14,3 m3 i doskonale nadaje się do ekonomicznego zastosowania na liniach międzymiastowych, w transporcie wycieczkowym oraz podczas wielodniowych wypraw. Także maksymalna dopuszczalna masa całkowita do 19,5 ton sprawia, że ten 13-metrowy autobus o dwóch osiach to wyjątkowo uniwersalny model do różnych zastosowań. Do idealnego rozkładu ciężaru na osie przyczynia się opcjonalny podnośnik do wózków inwalidzkich, który w tym wariancie znajduje się na osi przedniej, a tym samym nie tylko odciąża tylną oś, lecz także nie ogranicza przestrzeni bagażowej.

W kolorystycznie ujednoliconym wnętrzu uwagę pasażerów zwróci światło i przestrzeń, również dzięki zamontowanym podwieszanym półkom na bagaż. Nowa koncepcja kolorystyczna celowo ukierunkowana na mocne kontrasty z odcieniami szarości i beżu, co nadaje wnętrzu stylowy i szlachetny wygląd. Innowacyjny projekt świateł umożliwia zastosowanie lamp LED do oświetlenia wnętrza pojazdu – także w nowych panelach obsługi. Zapewniają one też więcej komfortu dzięki pozbawionej przeciągów wentylacji z indywidualnie regulowanymi kratkami nawiewu. Koncepcję nawiewu i wentylacji zmieniono, by uzyskać przyjemniejszy klimat we wnętrzu autobusu. Przy wszystkich siedzeniach można umieścić podwójne gniazda USB do ładowania.

Od roku modelowego 2018 wnętrze autobusu Tourliner przejdzie dalsze zmiany. Najważniejsze nowości, które przyczyniają się do eleganckiej prezentacji modelu Tourliner to m.in. podłoga przypominająca deski okrętowe, chromowane poręcze oraz podświetlone klamry przy półkach na bagaże – dzięki oświetleniu LED subtelnie podkreślają nazwę produktu również wewnątrz.

Dzięki równej podłodze użytkownik ma dużą swobodę ruchów i może idealnie skonfigurować ten prawdziwie wszechstronny pojazd do każdego zastosowania. Ponadto dzięki powiększeniu środkowego przejścia w autobusie pasażerowie wygodniej dotrą na swoje miejsca i łatwiej dostaną się do półek na bagaże. W celu zapewnienia dostępu bez barier, zarówno w wariancie z kierownicą po lewej, jak i po prawej stronie, dostępny jest także podnośnik dla osób niepełnosprawnych oraz możliwość stworzenia miejsca na dwa wózki inwalidzkie.

W nowym autobusie NEOPLAN Tourliner miejsce pracy kierowcy zoptymalizowano pod względem ergonomicznym. Przekonstruowano między innymi boczny panel sterowania i wyposażono go w wygodniejsze półki, dostosowane kształtem do często używanych przedmiotów, takich jak teczka formatu A4 czy duża butelka na napoje. Oprócz tego na nowo rozmieszczono wyłączniki dla uzyskania większej ergonomii obsługi. Aby uprzyjemnić kierowcy jazdę, w autobusie zamontowano nowej generacji system informacyjno-rozrywkowy Multi Media Coach (MMC) w dwóch wersjach do wyboru: MMC Basis i MMC Advanced z 5- lub 7-calowym ekranem. Nowe rozwiązania to między innymi wejście akustyczne oraz możliwość podłączenia dwóch smartfonów jednocześnie.  Miejsce pracy kierowcy urzeka funkcjonalnością i jakością wykończenia. Do komfortu kierowcy i bezpieczeństwa jazdy przyczynia się także ulepszona, podgrzewana szyba kierowcy, wyposażona w prawie niewidoczne przewody ogrzewania. Od roku modelowego 2018 szyba będzie wykonana z klejonego szkła bezpiecznego, w którym przewody ogrzewania mają średnicę jedynie 0,02 mm. Ponadto dzięki folii z filtrem UV, umieszczonej pomiędzy szybami, do wnętrza autobusu dociera jedynie 1% promieniowania UV.

Autobus NEOPLAN Tourliner doskonale prezentuje się nie tylko wizualnie, lecz także pod względem ekonomicznym. Nowy wygląd pozwolił zwiększyć aerodynamikę pojazdu o ponad 20% w stosunku do poprzedniego modelu. Przyczyniają się do tego między innymi nowe lusterka zewnętrzne, które oprócz podwyższonego oporu na siłę wiatru zapewniają także lepszą widoczność. Również przód i tył nowego NEOPLAN Tourliner zostały zoptymalizowane pod względem przepływu powierza dzięki zastosowaniu specjalnych wcięć i spojlera.

Ponadto umieszczony w autokarze silnik D2676 LOH o zwiększonej mocy i zwiększonym momencie obrotowym ze zoptymalizowanym układem przenoszenia napędu zapewnia do 10% oszczędności paliwa. Przyczynia się do tego między innymi długie przełożenie osi i=2,73 oraz zoptymalizowana strategia zmiany biegów. Ponadto dzięki dostępnej nowej generacji systemu MAN EfficientCruise po raz pierwszy w autobusie turystycznym można korzystać z funkcji biegu jałowego MAN EfficientRoll. Ta „funkcja żeglowania” zapewnia efektywność nawet przy lekkim spadku, kiedy przekładnia automatycznie przełącza się w położenie neutralne „N” i autobus toczy się z możliwie najmniejszymi stratami tarcia w układzie przeniesienia napędu.

Model NEOPLAN Tourliner udoskonalono także pod względem bezpieczeństwa. Po raz pierwszy udostępniono w nim asystenta wspomagania koncentracji MAN AttentionGuard, który rozpoznaje zmniejszoną uwagę kierowcy i w razie potrzeby go ostrzega. W tym celu system wykorzystuje między innymi dane z systemu asystenta utrzymania pasa ruchu LGS (Lane Guard System). System MAN AttentionGuard w razie stwierdzenia braku koncentracji ostrzeże kierowcę optycznie, akustycznie i haptycznie, nie ingerując jednak aktywnie w przebieg jazdy. Podobnie jak we wszystkich autobusach turystycznych NEOPLAN również w nowym modelu NEOPLAN Tourliner dostępny jest szereg systemów asystujących, w tym asystent hamowania awaryjnego EBA, a także wyposażony w funkcję utrzymywania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu tempomat ACC i system kontroli ciśnienia w oponach TPM. Dodatkową korzyścią jest nowy komputer konserwacyjny, który nadzoruje i prognozuje terminy konserwacji oraz zużycie podzespołów.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL