Plaga naruszeń

Plaga naruszeń

Kolejni kierowcy ciężarówek przyłapani

 

Mazowieccy inspektorzy transportu drogowego ujawnili w dwóch samochodach ciężarowych niedozwolone urządzenia, które wpływały na pracę tachografów. Obaj kierowcy przyłapani na naruszeniu norm czasu pracy zostali ukarani mandatami, a wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne.

Na początku lipca 2017 r. inspektorzy z warszawskiego oddziału WITD w Radomiu na drodze krajowej nr 50, w miejscowości Łochów zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik siodłowy z naczepą należący do litewskiego przewoźnika. Analiza zapisów tachografu dała podstawę do podejrzeń, że w urządzeniu rejestrującym może być zamontowane dodatkowe urządzenie wpływające na pracę tachografu. W wyniku próby drogowej ustalono, iż zamontowany tachograf nie spełnia obowiązujących wymagań określonych w przepisach dotyczących instalacji oraz kalibracji takich urządzeń. W związku z tym pojazd został skierowany do autoryzowanego serwisu tachografów. Tam ujawniono zmanipulowany impulsator, który był zainstalowany przy skrzyni biegów.

Za stwierdzone naruszenie kierujący został ukarany mandatem, a wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne oraz pobrana kaucja na poczet przewidywanej kary.

Tego samego dnia w miejscowości Dębówka (gmina Góra Kalwaria), na drodze krajowej nr 50 gmina został zatrzymany do kontroli przez patrol Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie pojazd ciężarowy z naczepą. Kierowca wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. W związku z podejrzeniem funkcjonariuszy Policji, dalsze czynności kontrolne podjęli wezwani na miejsce inspektorzy transportu drogowego z WITD w Radomiu. W trakcie czynności stwierdzono nierejestrowanie za pomocą cyfrowego urządzenia rejestrującego na karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Nierejestrowanie było spowodowane zainstalowanym w pojeździe, niedozwolonym urządzeniem, które wpływało na pracę tachografu.

Za stwierdzone naruszenia na kierującego nałożono mandat karny, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.

Źródło: WITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL