„Dostawczak” wagi ciężkiej

„Dostawczak” wagi ciężkiej

Naruszenie stateczności pojazdu

 

Sześć zatrzymanych do kontroli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i sześć nałożonych mandatów karnych za przeciążenie ładunkiem – to wynik działań inspektorów transportu drogowego na terenie Gdańska.

W środę, 12 lipca 2017 r. inspektorzy z WITD w Gdańsku prowadzili czynno ścina terenie tego miasta. Z uwagi na podejrzenie przeciążenia, wytypowano do kontroli sześć pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W celu ustalenia rzeczywistej masy całkowitej wszystkie samochody skierowano na punkt wagowy przy ul. Armii Krajowej. Podejrzenia inspektorów okazały się w pełni trafne - każdy z sześciu wytypowanych do kontroli pojazdów był przeciążony! Niechlubnym rekordzistą był 3,5 tonowy dostawczak, który ważył 7 600 kg. Jego ładowność była przekroczona o ponad 800 %.

Tak duże przeciążenie powoduje naruszenie stateczności pojazdu, wpływa negatywnie na drogę zatrzymania, doprowadza do szybszego zużycia elementów i podzespołów pojazdu. Podejmowanie ryzyka przewozu ładunków takimi pojazdów niesie za sobą odpowiedzialność prawną, która w przypadku zdarzenia drogowego może doprowadzić do odpowiedzialności karnej łącznie z karą pozbawienia wolności.

W trakcie działań gdańscy inspektorzy nałożyli 6 mandatów karnych na kwotę 2 000 zł. Ponadto nakazali kierowcom doprowadzenie pojazdów do normatywności, co wymagało przeładownia towaru na inne pojazdy ciężarowe. W jednym przypadku wydano decyzję o skierowaniu pojazdu na parking administracyjny.

W ostatnich czterech miesiącach tego roku inspektorzy WITD w Gdańsku ujawnili 203 przypadki przeciążenia pojazdów do 3,5 tony, które zakończyły się mandatami karnymi dla kierujących na kwotę blisko 60 000 zł.

Źródlo:GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL