Wygrana daje realne wsparcie

Wygrana daje realne wsparcie

Nowoczesna wyważarka do kół oraz profesjonalne szkolenie dla uczniów

 

To korzyści dla Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 z Krakowa, którego drużyna wygrała VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników w Poznaniu.

Artur Raczkowski i Krzysztof Czekaj nie tylko z łatwością wskoczyli do finałowej grupy 30 drużyn spośród blisko 500 zgłoszonych w tym roku, ale okazali się także najlepsi w konkurencjach praktycznych i teoretycznych zorganizowanych w czasie Poznań Motor Show 6 kwietnia 2017 roku. Za pierwsze miejsce otrzymali liczne nagrody dla siebie oraz dla swojej szkoły – Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.

- Gdy ktoś pyta czym się zajmuję, odpowiadam że jestem mechanikiem – niby najlepszym w Polsce, bo mam na to dyplom” – skromnie obraca sprawę w żart Artur Raczkowski. - To miłe być docenionym przez nauczycieli, choć zawsze czułem się tu dobrze traktowany – dodaje Krzysztof Czekaj. Ich sukces był z pewnością sukcesem całej szkoły.

- Bardzo cieszy mnie to, że nasi uczniowie rozwijają swoje pasje zawodowe, bo to nobilituje całą szkołę. Możemy się teraz szczycić, że w gronie naszych uczniów są prawdziwi mistrzowie. Osiągnięcie na mistrzostwach z pewnością będzie miało przełożenie na ich oceny z przedmiotów zawodowych i na egzaminie zawodowym – zapewnia Barbara Szymoniak, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.

Nagrodą dla szkoły była wyważarka do kół przekazana przez jej producenta i partnera Mistrzostw – polską firmę Uni-trol – której przedstawiciele przyjechali do Krakowa, by przeszkolić nauczycieli i uczniów z obsługi urządzenia. Chętnych do wzięcia w nim udziału było tak dużo, że zapełnili największą salę konferencyjną w całej szkole!

- Zaangażowanie uczniów tej szkoły było ujmujące. W powszechnej świadomości pokutuje obraz zanikające szkolnictwa zawodowego w Polsce. Tymczasem mamy połowę czerwca i piękną pogodę, a uczniowie są w szkole i biorą aktywny udział w zajęciach dodatkowych – mówi przyjemnie zaskoczony Łukasz Tyszkiewicz z firmy Uni-trol.

Jednak nie tylko nauka prawidłowego wyważania kół samochodowych – kwestii bardzo ważnej dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – była magnesem dla uczniów krakowskiej szkoły. O ile bowiem każdy z nich kończąc swoją edukację ma niezłe pojęcie o tym jak należy naprawiać samochody, o tyle trudnej już z wiedzą jak te umiejętności praktyczne przekuć w biznes. Dlatego prezentacja Witolda Rogowskiego, prezesa zarządu organizacji pracodawców motoryzacji MOVEO, była dla wielu uczniów czymś, co otwierało im oczy na nowe możliwości. Kierowca przyjeżdża do warsztatu zwykle z konkretnym problemem, ale to rolą mechanika jest dbanie o całość stanu technicznego pojazdu – a już zwłaszcza w tym aspektach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia jego użytkowników. Oczywiście, żaden właściciele samochodu nie chce zapłacić więcej niż musi, ale dobry mechanik umie przekonać kierowcę do uzasadnionego wydatku. Witold Rogowski posłużył się tu przykładem usługi wymiany filtra kabinowego, przez który przepływa powietrze którym oddychamy podróżując samochodem. Odwołują się do lokalnych uwarunkowań – Kraków, niestety, słynie ze smogu i niskiej jakości powietrza – na konkretnym przykładzie pokazał jak można przekonać kierowcę, że jego filtr kabinowy nadaje się do wymiany.

- Po wizycie w tej szkole jestem przekonany, że Mistrzostwa nie zostały wygrane przez osoby przypadkowe. Widać to zarówno po uczniach, jak i ich nauczycielach. To są prawdziwy pasjonaci, którzy nie tylko chcą przekazać swoim podopiecznym jak największą wiedzę, ale także tę wiedzę stale poszerzać. Mogę mieć tylko nadzieję, że nasi mistrzowie będą w niedalekiej przyszłości pracować w serwisach motoryzacyjnych i podnosić kulturę tego zawodu – podsumowuje Witold Rogowski z organizacji MOVEO.

- Każda wizyta w szkole i kontakt z tymi młodymi uczniami jest dla nas impulsem do dalszego działania. To właśnie wtedy widzimy, że nasz całoroczny wysiłek się opłaca, bo dostarczamy przyszłym kadrom polskiej motoryzacji fachową wiedzę i narzędzia do podnoszenia ich kwalifikacji – dodaje Adrian Dekowski z Fundacji Cooperatio, która – wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi – jest organizatorem Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL