Ciężarówki autonomiczne

Ciężarówki autonomiczne

Globalne działania na rzecz kierowców i kwestie prawne nowego transportu

 

W pełni zautomatyzowane, bezzałogowe przewozy drogowe pojazdami autonomicznymi zaoszczędzą koszty, zredukują emisję i uczynią je bezpieczniejszym. Ale wpływ na redukcję miejsc pracy kierowców wymaga mądrze zarządzanego przejścia, mówi badanie.

W raporcie wskazano, w jaki sposób może nastąpić przejście na bezkolizyjny autonomiczny transport drogowy, zwłaszcza, że dzisiejsza technologia umożliwia już eksploatację w pełni zautomatyzowanych ciężarówek. Ograniczenie uzależnienia od ludzi w ruchu drogowym w przyszłości może przynieść znaczne oszczędności dla przedsiębiorstw i konsumentów. Może to jednak zakłócić karierę i życie milionów kierowców ciężarówek. Opierając się na różnych scenariuszach wprowadzania na dużą skalę autonomicznego transportu drogowego, raport zawiera zalecenia, które pomogą rządom w opanowaniu potencjalnych zakłóceń na rynku pracy i zapewni optymalne rozwiązania dla dotkniętych zmianami kierowców.

Rządy muszą rozważyć sposoby podejścia do przejścia transportu na ciężarówki autonomiczne, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń społecznych spowodowanych utratą miejsc pracy, mówi nowy raport opublikowany przez Międzynarodowe Forum Transportowe (ITF) wspólnie z trzema organizacjami partnerskimi.

Autonomiczne ciężarówki pomogą zaoszczędzić koszty, zmniejszyć emisję i zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Mogą one również rozwiązać problemy z brakiem zawodowych kierowców, przed którym stoi przemysł drogowy - mówi badanie.

Autonomiczne samochody ciężarowe mogłyby zmniejszyć zapotrzebowanie na kierowców o 50-70% w Stanach Zjednoczonych i Europie do 2030 r. Tym samym nawet 4,4 miliona z obecnych 6.4 milionów etatów w transporcie drogowym stanie się zbędnymi. Nawet jeśli wzrost liczby autonomicznych ciężarówek nie spotka się z aplauzem sektora przewozów towarowych, to zwolnionych może zostać nawet ponad 2 miliony kierowców w USA i Europie, zgodnie z scenariuszami przedstawionymi w raporcie.

Raport został przygotowany wspólnie przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA), Międzynarodową Federację Pracowników Transportowych oraz Międzynarodową Federację Transportu Drogowego (IRU), globalne organizacje transportu drogowego, w ramach projektu prowadzonego przez Międzynarodowe Forum Transportu -paryskiej organizacji międzyrządowej związanej z OECD.

-Samochody bez kierowcy mogą być regularnie obecne na wielu drogach w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Samochody autonomiczne działają już w kontrolowanych środowiskach, takich jak porty czy kopalnie. W wielu regionach, w tym w Stanach Zjednoczonych i w Unii Europejskiej, prowadzone są próby na drogach publicznych. Producenci inwestują w automatykę, a wiele rządów aktywnie kontroluje swoje przepisy. Przygotowanie się na potencjalne negatywne skutki społeczne związane z utratą miejsc pracy zmniejszy ryzyko w przypadku szybkiego przejścia.- powiedział José Viegas, Sekretarz Generalny Międzynarodowego Forum Transportu (ITF).

Źródło: PZPM

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL