Działa jak dobrze naoliwiona maszyna

Działa jak dobrze naoliwiona maszyna

Pierwsza inteligentna oś do samochodów ciężarowych

 

W dniu 13 czerwca 2017 w Kassel rozpoczęto produkcję nowej, zoptymalizowanej pod kątem zużycia paliwa tylnej osi do samochodów ciężarowych. Oś ta zmniejsza zużycie paliwa w Actrosie nawet o 0,5 procenta. Określane mianem „New Final Drive“ (NFD) rozwiązanie oprócz zmniejszonej masy własnej wyróżnia się zwłaszcza aktywną regulacją oleju w sercu osi, czyli w przekładni głównej. Ta technologia oraz rodzaj konstrukcji są unikalne w skali światowej.

Olej smarujący podawany jest zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem w zależności od prędkości jazdy, momentu obrotowegoi temperatury. Inteligentne zarządzanie olejem minimalizuje zawirowania cieczy w przekładni głównej, co z kolei obniża straty wynikające z tarcia obracających się kół zębatych w kąpieli olejowej. Oś New Final Drive uzupełnia drugą generację zintegrowanego układu przeniesienia napędu Mercedes-Benz Trucks, który w Actrosie odpowiada za nawet 6,5-procentową redukcję zużycia paliwa w porównaniu z poprzednią generacją. W ramach strategii platformowej Daimler Trucks nowa oś do samochodów ciężarowych produkowana jest zarówno w zakładzie Mercedes-Benz w Kassel, jak i w amerykańskiej fabryce koncernu w Detroit.

- Druga generacja zintegrowanego układu przeniesienia napędu Daimler Trucks, na który składają się silnik, skrzynia biegów oraz oś, zmniejszyła do tej pory zużycie paliwa w Actrosie o nawet 6 procent, gwarantując tym samym niskie koszty całkowite eksploatacji. Wprowadzenie pierwszej na świecie inteligentnej osi do samochodów ciężarowych pozwoli nam obniżyć zużycie paliwa o kolejne 0,5 procenta. Potwierdza to naszą pozycję lidera technologicznego i jednocześnie przynosi bezpośrednie korzyści naszym klientom – podsumowuje dr Frank Reintjes, szef działu Global Powertrain and Manufacturing Engineering Trucks.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL