viaTOLL – od dzisiaj zmiany

viaTOLL – od dzisiaj zmiany

Niższe zabezpieczenie umów post pay

 

Od początku czerwca 2017 roku użytkownicy systemu viaTOLL będą mogli skorzystać z nowego, niższego zabezpieczenia dla kont z odroczoną płatnością. W związku z tym zmniejszą się koszty m.in. gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla tego rodzaju płatności.

Od 1. czerwca 2017 roku, użytkownicy Systemu viaTOLL będą mogli przedstawić zabezpieczenie dla umowy w trybie z odroczoną płatnością niższej wysokości. Przypominamy, że w ramach systemu viaTOLL funkcjonują dwa rodzaje płatności: przedpłacona (pre pay) oraz z odroczoną płatnością (post pay). Obecnie w systemie około 83% kont to umowy przedpłacone.

- Na bieżąco badamy satysfakcję i preferencje użytkowników systemu poboru opłat. Wyniki badań jasno wskazują, że pomimo znacznego uproszczenia sposobu rozliczania się, jaki daje umowa post pay, większość użytkowników wybiera konta przedpłacone. Dla wielu przedsiębiorców dużą barierą są koszty zabezpieczenia finansowego umowy z odroczoną płatnością. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz GDDKiA postanowiły, by od 1. czerwca zmienić zasady wyliczania kwoty zabezpieczenia, co wpłynie na zmniejszenie kwoty gwarancji – tłumaczy Dorota Prochowicz rzecznik systemu viaTOLL.

Na wysokość kwoty gwarancji ma wpływ zakładana liczba przejeżdżanych kilometrów w ciągu 45 dni (min. 2000 km), liczba pojazdów oraz stawka opłaty elektronicznej dla każdego z nich, która jest zależna od rodzaju pojazdu i klasy emisji spalin. Kwotę gwarancji można obliczyć korzystając z Kalkulatora gwarancji znajdującego się na stronie internetowej systemu viaTOLL.

W ramach umowy post pay użytkownik nie musi na bieżąco kontrolować stanu swojego konta i dbać o doładowania, za każdym razem, gdy saldo zbliża się do zera (jak w przypadku umów przedpłaconych). W trybie post pay wszystkie przejazdy, z całego okresu rozliczeniowego, są opłacane na podstawie noty obciążeniowej raz w miesiącu.

Użytkownicy, którzy chcą zmienić tryb swojej umowy na post pay powinni udać się do banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego i tam zawrzeć umowę gwarancyjną na łączną kwotę wyliczoną dla wszystkich pojazdów. Okres gwarancyjny nie powinien być krótszy niż rok. Zmiana trybu umowy nie wymaga ponownego personalizowania urządzeń viaBOX, czyli nie ma wpływu na pracę kierowców. Użytkownicy, którzy już mają umowy w trybie z odroczoną płatnością mogą dostarczyć nową gwarancję, z niższą kwotą zabezpieczenia. Wszystkie dokumenty (nowe Ogólne Warunki do Umowy oraz wzór gwarancji) są dostępne na stronie internetowej www.viatoll.pl.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL