Grupa Wielton podwaja sprzedaż i przychody w I kwartale 2017 r.

Grupa Wielton podwaja sprzedaż i przychody w I kwartale 2017 r.

Wyniki finansowe Grupy Wielton 

 

Grupa Wielton w pierwszym kwartale 2017 r. osiągnęła rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 380,1 mln zł, co stanowi wzrost o 117% w relacji rdr. Skonsolidowany wynik operacyjny EBITDA Grupy w omawianym okresie wyniósł 28,3 mln zł w porównaniu do 18,7 mln zł w relacji rdr, co oznacza wzrost o 51%. Zysk netto po pierwszym kwartale wyniósł 14,3 mln zł i był aż o 43% wyższy niż przed rokiem.

- W pierwszym kwartale br. Grupa Wielton odnotowała dynamiczny wzrost ilości zamówień, co przełożyło się na wyraźną poprawę wyników sprzedażowych i finansowych. Umocniliśmy swoją pozycje na wszystkich kluczowych rynkach, włącznie z krajami wschodnimi. Na rynku rosyjskim byliśmy w stanie sprawnie zareagować na nagły wzrost zamówień, będący efektem odłożonego popytu w tym kraju. Nasze inwestycje i długoletnia obecność w Rosji dają wymierne efekty i są potwierdzeniem słuszności obranej przez firmę strategii – mówi Mariusz Golec, prezes zarządu Wielton S.A.

W pierwszym kwartale 2017 r. przychody ze sprzedaży spółki Wielton S.A. w Polsce wyniosły 115,1 mln zł. Według danych CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) od stycznia do marca 2017 r. Wielton S.A. odnotował w kraju ponad 15% wzrost rejestracji nowych przyczep i naczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (1065 sztuk) w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedzającego. W tym samym okresie 2016 r. odnotowano 924 rejestracje. Oznacza to, że Wielton rośnie niemal dwa razy szybciej niż rynek. Liczba nowych rejestracji naczep i przyczep wszystkich producentów w omawianym okresie wzrosła o 8,1%. Jednocześnie w I kw. 2017 r. Wielton zwiększył swój udział w polskim rynku z 15,9% do 16,9%.

W I kw. 2017 r. przychody ze sprzedaży zagranicznej Grupy Wielton wyniosły 259,2 mln zł, czyli o 320% więcej w relacji rdr. To przede wszystkim efekt konsolidacji przychodów spółki Fruehauf, która umocniła się na pozycji lidera francuskiego rynku przyczep. Od stycznia do marca br. odnotowano 1401 rejestracji pojazdów tej spółki, co przełożyło się na 22% udział we francuskim rynku.

Siłę rynku widać również we Włoszech, gdzie branża urosła w relacji rdr o 12% do poziomu 4400 sztuk. W tym okresie zarejestrowano 210 pojazdów spółki Viberti Rimorchi s.r.l., co dało jej 4,8% udział w lokalnym rynku naczep drogowych.

Na dobre wyniki eksportu wpłynęła także systematycznie poprawiająca się sytuacja na rynkach wschodnich. W pierwszym kwartale br. Wielton sprzedał na rynku rosyjskim 371 produktów, co było wynikiem siedemnasto-krotnie lepszym w porównaniu z rokiem 2016, kiedy rosyjska spółka należąca do Wieltonu sprzedała 20 sztuk. Cały rynek rosyjski w pierwszym kwartale 2017 r. wzrósł o 49%, osiągając przyrost wolumenu z 2,906 do 4,326 sztuk.

5 kwietnia br. Grupa Wielton ogłosiła strategię na najbliższe lata. Do 2020 roku planuje podwojenie biznesu zarówno w obszarze przychodów, jak i wolumenu sprzedaży. Wielton chce umocnić 3. pozycję w Europie, osiąga-jąc docelowo 9-proc. udział w rynku naczep i przyczep.

- Strategia wzrostu to dokładnie przemyślany plan, który będziemy konsekwentnie realizować. Do 2020 roku chcemy podwoić biznes i umocnić swoją pozycje na kluczowych rynkach. Strategia będzie opierać się o rozwój organiczny i akwizycje. Zamierzamy jednocześnie dalej blisko współpracować z klientami. Wielton ma być postrzegany przez nich i branżę jako ekspert, który proponuje najlepsze i kompleksowe rozwiązania - mówi Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

Pierwszym etapem realizacji nowej strategii było przejęcie 80 proc. udziałów Grupy Langendorf, niemieckiego producenta naczep, w tym m.in. specjalistycznych pojazdów do przewozu szkła i prefabrykatów, które Wielton zrealizował 23 maja br. Wartość transakcji wyniosła 5,3 mln EUR. W następstwie transakcji Grupa Wielton ma zwiększyć swoje przychody o 200 mln PLN w skali roku. Zgodnie z podpisaną umową do końca 2022 roku spółka przejmie pozostałe 20 proc. udziałów.

Przeczytaj też:
Strategiczne partnerstwo firmy Wielton i Fruehauf

W dniu 21 maja 2015 r. Wielton, największy w Polsce i jeden z wiodących europejskich producentów naczep i przyczep, oraz firma Fruehauf, lider rynku francuskiego, podpisały strategiczną umowę o współpracy i dalszym rozwoju. Wspólne konstruowanie

W środę 4 marca Alcopper Trans Logistics z Katowic odebrał w Wieluniu 14 zestawów Wieltonu. Uroczystość połączona była z wydaniem przewoźnikowi podwozi DAF XF FAR. Europejski konfigurator

Co 23 minuty ktoś w Europie rozpoczyna konfigurację swojej nowej wywrotki z Wieltonu. Nowy Rok z Magtransem

Magtrans to jeden z najbardziej lojalnych klientów Wieltonu. Firma transportowo-spedycyjna z Buska Zdroju odebrała kolejne 20 naczep kurtynowych. Nowy skład zarządu Wielton

Firma Wielton S.A. wzmacnia swój zarząd. 1 grudnia Rada Nadzorcza podjęła uchwałę, w wyniku której, do składu Zarządu Spółki dołączył Thomas Hajek jako Wiceprezes Zarządu ds. Komercyjnych, odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i obsługę posprzedażną. SKAT - zawsze na czas(ie)

Always on tiime - to dewiza firmy Skat z Gdańska, która współpracuje z firmą Wielton. Wielton SA - Podsumowanie targów IAA

Koniec września to czas, kiedy Wielton S.A. prezentuje się na największych na świecie międzynarodowych targach przemysłowych IAA w Hanowerze. Zezwolenie na działalność w ŁSSE

Niepozorny dokument w szarej okładce z numerem 172, który Zarząd Wieltonu odebrał 9 października podczas  uroczystości w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, to przypieczętowanie inwestycji wartej 30 milionów złotych i prawie 30 nowych miejsc pracy. Wielton na targach IAA

Na Targach IAA w Hanowerze w dniach 25.09 - 2.10 po raz kolejny pojawi się największy polski producent naczep i przyczep - firma Wielton SA.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL