Imponujące Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS otwarte

Imponujące Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS otwarte

2,5 tys. osób wzięło udział w uroczystym otwarciu

Goście mieli okazję na własne oczy zobaczyć teren inwestycyjny o powierzchni 15 ha, 40 tys. m2 łącznej powierzchni magazynowej i system przenośników o długości 11 km. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem obiektu. Centrum imponuje bowiem swoim rozmiarem i nowoczesnością. Jest to jedyny taki magazyn w branży motoryzacyjnej w Europie.

Cały teren inwestycyjny Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS zajmuje 15 ha. 40 tys. m2 to łączna powierzchnia magazynowa, na którą składają się obecnie 3 hale. Główna, zbudowana od zera hala ma 30 tys. m2 i znajduje się w niej 14 tys. m2 4- poziomowej zabudowy regałowej. Dwie mniejsze hale, o powierzchni po 5 tys. m2 każda, powstały w zaadaptowanych na ten cel, już wcześniej istniejących budynkach.

W głównej hali znajduje się system przenośników o długości 11 km. W obiektach ILS wykorzystywana jest nowoczesna technologia w postaci specjalnie zaprojektowanego systemu do sortowania towarów. Składa się on ze stacji przyjęcia dostaw i zwrotów, taśmociągów, sortera towarów (crossbelt sorter, dzielącego towar na klientów) i sortera opakowań wysyłkowych (shoe sorter, dzielącego opakowania wysyłkowe na kierunki).

Crossbelt to sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji. Towary są układane na szerokich taśmach, które poruszają się w pętli. W przewidzianym miejscu taśma kieruje je w prawo lub w lewo do odpowiedniej destynacji. Operacja przekazania do właściwego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Praktycznie do zera zminimalizowane jest ryzyko pomyłek – crossbelt sorter daje bowiem 99,9% pewności prawidłowego sortowania produktów. W ciągu godziny może posortować nawet 30 tys. sztuk towaru. Towar może być jednocześnie sortowany nawet dla 720 klientów.

Z kolei shoe-sorter zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność sortowania wielu rodzajów produktów (w przypadku ILS są to jednak wyłącznie paczki bądź pojemniki wysyłkowe). To poziomy system, którego przenośnik wykonany jest z tłoczonych profili aluminiowych. Konstrukcja przenośnika stanowi zamkniętą powierzchnię, więc żaden obiekt nie może spaść lub utknąć. Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru. Liczba zastosowanych elementów ślizgowych zależy od długości sortowanych towarów. System umożliwia segregowanie na jedną lub na obie strony linii. Sorter maksymalnie może obsłużyć nawet 2,5 tys. paczek w ciągu godziny i podzielić je na 50 różnych destynacji (np. na 50 różnych tras filialnych).

Przy zastosowaniu sorterów ILS będzie w stanie przesortować nawet do 500 tys. sztuk towaru oraz wydać 60 tys. paczek w ciągu 24 godzin.

- Centrum logistyczne to nasza przyszłość. Po co je zbudowaliśmy? Można powiedzieć, że dla siebie, dla redukcji kosztów, by zoptymalizować nasze prace. To oczywiście prawda, ale dzięki niemu zyskują też nasi klienci, bo na pewno znacznie wpłynie ono na jakość obsługi. Inter Cars zawsze starał się być liderem, wyznaczał nowe standardy i trendy. Magazyn w Zakroczymiu jest jedynym tego typu w naszej branży w Europie. Cała maszyneria - sorter – bardzo usprawnia proces i redukuje liczbę pomyłek. Stoi za nim olbrzymia ilość pracy programistów, naszych ludzi, którzy projektowali, jak to wszystko ma działać – mówi Maciej Oleksowicz, Prezes Zarządu Inter Cars. - Centrum obsługuje kilkanaście krajów Europy. Jest to w tej chwili nasz największy magazyn, z największą ilością asortymentu, ale oprócz niego mamy jeszcze kilka magazynów regionalnych w Polsce. Nie ukrywam, że nasze myśli po raz kolejny wybiegają w przyszłość. Już zastanawiamy się, gdzie zbudować kolejny taki obiekt jak ten, tylko jeszcze lepszy, jeszcze większy – zapowiada.

Przeczytaj też:
Danone przedłuża współpracę z Kuehne+Nagel

Danone Sp. z o.o. przedłuża współpracę z Kuehne+Nagel w Polsce o kolejne siedem lat.

 

Telematyka w ciężarówce. Kierowco, co wie o tobie twój szef?

Narzędzia telematyczne pozwalają obecnie zebrać mnóstwo danych dotyczących każdego przejazdu samochodu ciężarowego.

 

myCEVA - cały proces logistyczny online

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, przyspieszył proces transformacji cyfrowej i uruchamia myCEVA, nową platformę transakcyjną, umożliwiającą nadawcom przesyłek zarządzanie online całym procesem transportowym.

 

Rusza program FM Open Lab dla młodych przedsiębiorców - logistyków

FM Logistic CE, wiodący operator logistyczny działający w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, uruchamia program dedykowany start-upom. Inicjatywa nosi nazwę FM Open Lab i jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę w rzeczywistych warunkach biznesowych.

 

Sztuczna inteligencja w logistyce drogowej? To już działa

Kuehne + Nagel uruchomiło w Singapurze platformę cyfrową eTrucknow, wykorzystującą technologię sztucznej inteligencji.

 

Kierowca jak fotograf. Raben wprowadza bezdotykową obsługę dokumentów przewozowych

Usługa PCD dostępna jest od 4 maja.

 

Jak wzorowo radzić sobie z pandemią koronawirusa w logistyce. GEFCO Polska wprowadza zaostrzone procedury ochrony

GEFCO Polska wprowadziła szereg zmian dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia pracowników i partnerów oraz zachowania ciągłości realizowania zleceń.

 

Branża magazynowa wobec kryzysu epidemii. Rokowania są pozytywne

W przeciwieństwie do branży automotive rynek magazynowy nadal się rozwija.

 

Przewoźnik na kontrakcie. Jakie korzyści daje współpraca z dużym operatorem logistycznym?

Współpraca przewoźnika z operatorem logistycznym to codzienność branży transportowej.

 

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje