FleetBoard przedstawia swoją przyszłościową strategię

FleetBoard przedstawia swoją przyszłościową strategię

Marka koncernu Daimler, wyznacza standardy w dziedzinie komunikacji sieciowej i rozwiązań cyfrowych do pojazdów użytkowych.

W przeddzień odbywających się w Monachium międzynarodowych targów logistyki i mobilności „transport logistic”, FleetBoard przedstawia dziś – oprócz dotychczasowego, bogatego wachlarza usług – rozliczne nowe rozwiązana cyfrowe dla swoich klientów.

Marka FleetBoard należy obecnie do światowych leaderów, jeśli chodzi o sukces biznesowy i innowacyjność. Jej baza pod nowe, konkretne pomysły i modele biznesowe poszerza się w tej chwili o Big Data, IoT (Internet of Things, Internet Przedmiotów), rozwiązania oparte na chmurze, a także o sztuczną inteligencję. Wykorzystując w różny sposób komunikację sieciową, FleetBoard chce generować mierzalną wartość dodaną i tym sposobem zwiększać rentowność wszystkich podmiotów działających w branży logistycznej.

- Już od momentu wprowadzenia telematycznych usług internetowych, co nastąpiło w roku 2000, FleetBoard wyznacza branżowe standardy. Obecnie na świecie z łączności sieciowej oferowanej przez FleetBoard korzysta już około 220 tysięcy samochodów, należących do ponad 7 tysięcy klientów. Dysponując teraz zupełnie nowymi możliwościami technicznymi, coraz bliżej podchodzimy do naszej wizji transportu idealnie płynnego: obejmujemy sieciową łącznością wszystkie procesy transportowe oraz wszystkich uczestników transportu. Sprawia to, że działalność naszych klientów z branży logistycznej staje się wydajniejsza; usprawniamy przepływy transportowe, zmniejszamy natężenie transportu oraz, patrząc sumarycznie, przyspieszamy realizację procesów w transporcie - wyjaśnia Stefan Buchner, szef Mercedes-Benz Trucks.

Ambicja FleetBoard: nieustannie doskonalić istniejące rozwiązania oraz szybko i efektywnie tworzyć nowe. Można powiedzieć, że ciągłe wprowadzanie innowacji wypisane jest na sztandarze marki FleetBoard. Jej eksperci nieustannie analizują codzienne wyzwania, z jakimi ma do czynienia branża logistyczna, i na tej podstawie opracowują nowe rozwiązania cyfrowe, dzięki którym praca logistyków staje się łatwiejsza.

- Naszą ambicją jest nie tylko ciągłe udoskonalanie istniejących produktów, ale również szybkie i efektywne opracowywanie nowych, całościowych rozwiązań dla naszych klientów - mówi dr Daniela Gerd tom Markotten, dyrektor zarządzający spółki Daimler FleetBoard GmbH, odpowiedzialna za Digital Solutions & Services Mercedes-Benz Trucks. - FleetBoard wychodzi już poza telematykę i będzie oferować rozwiązania cyfrowe dla całej branży logistycznej. Chcąc mieć szeroki wachlarz usług byliśmy i jesteśmy otwarci na współpracę zarówno z obecnymi, jak i z nowymi partnerami. Znaczny potencjał tkwi nadal przede wszystkim w łączeniu przedsiębiorstw logistycznych mających wyrobioną już pozycję na rynku z firmami spoza branży oraz ze start-upami. Priorytet ma tu dla nas wartość dodana, którą uzyskają nasi klienci - objaśnia Daniela Gerd tom Markotten.

Aby pomysły jeszcze szybciej przeradzały się w konkretne innowacje, FleetBoard w ramach swojej „mentalności start-upowej”, praktykowanej już od lat, otworzył w Berlinie ośrodek o nazwie FleetBoard Innovation Hub. Od września 2016 jego pracownicy, niezależnie od koncernowej centrali i od działalności operacyjnej koncernu Daimler, obmyślają produkty przyszłości. Personel berlińskiego ośrodka wywodzi się głównie ze środowiska rozwoju produktów i usług – i to z bardzo wielu krajów. Życiorysy są tu nader zróżnicowane: od inżynierów samochodowych, poprzez specjalistów od informatyki, scrum-masterów i user experience designerów aż po ekspertów od sztucznej inteligencji, analizy Big Data oraz design thinkingu. Wszyscy oni zespołowo opracowują pomysły i systemy w zakresie cyfrowych produktów i usług.

Zagadnieniem, któremu pracownicy Innovation Hub’u poświęcają aktualnie najwięcej uwagi, jest tworzenie rynkowych produktów opartych na tzw. Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality, AR). Skupiają się zwłaszcza na tym, jak udostępniać istotne dane pojazdu na smartfonach i tabletach. Właśnie bowiem przed technologią Rozszerzonej Rzeczywistości otwierają się rozliczne zastosowania, np. jako interaktywne narzędzie do szkolenia kierowców ciężarówek, lub w zarządzaniu flotami przy użyciu cyberokularów.

Tworząc cyfrowe rozwiązania dla całej branży logistycznej, tutejsi eksperci mogą się wesprzeć na solidnej bazie technicznej. Już bowiem od momentu swojego założenia (rok 2000) FleetBoard w zakresie rozmaitych usług współpracuje z firmą HERE i jej poprzedniczkami. Właśnie w kooperacji z HERE, wykorzystując Big Data, FleetBoard opracował nową aplikację, która w sposób przyjazny dla użytkownika przetwarza i wizualizuje różne dane floty ciężarowej, takie jak czasy parkowania, załadunku i rozładunku. Współpracując z HERE, specjaliści FleetBoard przeanalizowali obciążenie flot na terenie Europy, w efekcie czego mogli pokazać przedsiębiorstwom, na których odcinkach tras ich samochody są eksploatowane z niepełnym obciążeniem, a tym samym nieekonomicznie. Dążąc do racjonalniejszego, tj. większego ich obciążenia, FleetBoard chce oferować meta wyszukiwarkę internetową nxtload, która w pierwszej fazie będzie wyświetlała na jednej powierzchni ekranowej wszystkie oferty i funkcje wyszukiwania z wielu giełd transportowych. Pozwoli to operatorom flot szybko i łatwo rezerwować sobie zlecenia na przewóz ładunków, a przez to zwiększyć wykorzystanie swoich pojazdów.

Meta wyszukiwarka nxtload jest pierwszym produktem, w którym FleetBoard wykorzysta platformę chmurową Azure pochodzącą od Microsoftu. Ma onaw przyszłości stanowić chmurową infrastrukturę dla wszystkich usług i rozwiązań oferowanych przez FleetBoard. Chcąc, bowiem trwale lokować produkty cyfrowe na rynku i ciągle je doskonalić, trzeba zadbać o szybkie aktualizacje, releasy oraz możliwość skalowania rozwiązań. W przeciwieństwie do serwera back-endowego, rozwiązania oparte na chmurze dają rozliczne możliwości takich zastosowań, w których na bieżąco zapewniony jest aktualny stan techniki, jako że ich składniki można nieustannie doskonalić i rozbudowywać.

Oprócz kompleksowych, modułowo zbudowanych usług przeznaczonych do zarządzania zleceniami, kierowcami i flotą, FleetBoard już dziś oferuje klientom znaczny stopień „sieciowania kontaktów”, realizowanego przy użyciu wielu aplikacji na urządzenia końcowe z systemem Android i iOS. Podczas targów IAA Nutzfahrzeuge 2016 FleetBoard po raz pierwszy zaprezentował platformę FleetBoard Store dla aplikacji, zaprojektowaną jako otwarta. Jest to sklep internetowy (www.appyourtruck.com), gdzie partnerzy branżowi, np. producenci zabudów, ale także projektanci aplikacji, od lipca 2017 będą udostępniali użyteczne aplikacje mobilne, ułatwiające codzienną pracę kierowcom, dyspozytorom i menedżerom flot. FleetBoard testuje również zastosowanie nowych technologii takich jak Rozszerzona Rzeczywistość czy HoloLens, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność branży logistycznej.

W ramach monachijskiej imprezy targowej FleetBoard po raz pierwszy zapowiada szereg nowych rozwiązań, które w przyszłości znacząco uproszczą stawianie czoła wyzwaniom logistycznym.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL