Niechronieni użytkownicy dróg

Niechronieni użytkownicy dróg
2017 Volvo Trucks Safety Report
 
Liczba poważnych wypadków drogowych z udziałem samochodów ciężarowych spada, ale należy poprawić bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg. Ponadto, wciąż zbyt mało kierowców tych pojazdów używa pasa bezpieczeństwa. Między innymi takie właśnie ustalenia można znaleźć w opublikowanym przez Volvo Trucks raporcie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 
– W raporcie „2017 Volvo Trucks Safety Report” analizujemy i opisujemy, dlaczego i jak dochodzi do wypadków z udziałem samochodów ciężarowych oraz co można zrobić, by ograniczyć ryzyko wypadków i ich konsekwencje. Informacje te są ważne nie tylko z punktu widzenia naszego własnego procesu rozwoju produktów, ale także dla każdego kto zajmuje się poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Peter Wells, szef Zespołu Volvo Trucks ds. Badania Rzeczywistych Wypadków.
 
„2017 Volvo Trucks Safety Report” został przygotowany w oparciu o przeprowadzone przez Volvo własne analizy wypadków, a także dane uzyskane od różnych organów w kraju i Europie. Jedną z konkluzji raportu jest potrzeba skoncentrowania się na ograniczeniu zagrożeń dla niechronionych użytkowników dróg, takich jak piesi, rowerzyści i motocykliści.
 
– W ciągu minionej dekady liczba poważnych wypadków drogowych z udziałem samochodów ciężarowych spadła w Europie o niemal połowę. Jednak liczba wypadków, w których ucierpieli niechronieni użytkownicy dróg, zmalała w mniejszym zakresie – mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.
 
Spośród wszystkich osób uczestniczących w wypadkach z udziałem samochodów ciężarowych i użytkowników niechronionych, około 35 procent odniosło poważne obrażenia lub zginęło. Biorąc pod uwagę rosnące tempo urbanizacji oraz coraz większą liczbę pojazdów i ludzi na drogach, zagrożenie będzie narastać, o ile nie podjęte zostaną zdecydowane działania.

– W celu zmniejszenia liczby wypadków należy rozwijać rozwiązania techniczne, które mogą pomóc kierowcom samochodów ciężarowych unikać potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Ponadto, wszyscy użytkownicy dróg muszą być bardziej świadomi zagrożeń występujących w ruchu drogowym i sposobów ich skutecznego unikania – wyjaśnia Carl Johan Almqvist.
 
Kluczowe znaczenie dla zapobiegania wypadkom ma zapewnienie kierowcy dobrej widoczności najbliższego otoczenia samochodu ciężarowego. Jako jedno z wielu rozwiązań uzupełniających lusterka wsteczne, lusterka rampowe i kamery cofania, Volvo oferuje kamerę narożną, umożliwiającą kierowcy obserwację przestrzeni w sąsiedztwie przedniego prawego narożnika kabiny.
 
– Ważne jest również, by piesi i rowerzyści zdawali sobie sprawę ze znaczenia dobrej widoczności i bycia widzianym oraz odpowiedniego zachowania się w ruchu drogowym. Dlatego prowadzimy różnego rodzaju akcje edukacyjne kierowane do młodzieży i dorosłych, takie jak np. kampanie Zatrzymaj się, Popatrz, Pomachaj czy Patrz i Bądź Widoczny, które koncentrują się dokładnie na tych właśnie problemach – podkreśla Carl Johan Almqvist.
 
W celu ograniczenia ryzyka zderzenia z innymi pojazdami, samochody ciężarowe Volvo są wyposażone w różnorodne aktywne systemy bezpieczeństwa. Gdy jednak dochodzi do wypadku, skutecznym, sprawdzonym i najważniejszym zabezpieczeniem pozostaje pas bezpieczeństwa.
 
– Z raportu wynika, że wciąż zbyt mało kierowców samochodów ciężarowych zapina pas bezpieczeństwa, chociaż wiadomo, że połowa niezapiętych kierowców, którzy zginęli, przeżyłaby, gdyby używała pasa – informuje Carl Johan Almqvist. 
 
„2017 Volvo Trucks Safety Report” jest drugim z kolei upublicznionym raportem, opracowanym przez Zespół Volvo Trucks ds. Badania Rzeczywistych Wypadków.
 
– Zmniejszenie liczny wypadków drogowych jest bardzo istotną kwestią w skali całego świata. Dlatego dzielimy się wynikami naszych badań, w prostej i zrozumiałej formie – mówi Peter Wells.
 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL