Nieubezpieczeni nadal spłacają...

Nieubezpieczeni nadal spłacają...
.. odszkodowania za wypadki z lat 90 tych
 
Ponad 1200 nieubezpieczonych kierowców wciąż oddaje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odszkodowania za wypadki z lat 90 tych. Łączna suma ich długów przekracza 33 mln złotych. Najstarszy z wypadków - który nadal obciąża portfel nieubezpieczonego kierowcy – wydarzył się we wrześniu 1991 roku.

- Jazda bez polisy OC może mieć konsekwencje zmieniające całe życie. Naświetlając tą grupę spraw regresowych z wypadków sprzed dwudziestu kilku lat - chcemy uzmysłowić kierowcom jak długotrwałe efekty może mieć brak polisy OCmówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes UFG. Warto zastanowić się czy jeżeli kogoś nie stać na zakup ubezpieczenia OC, to czy stać go na spłatę - z własnej kieszeni - odszkodowania za spowodowany wypadek dodaje.
 
Po wypłacie odszkodowania ofiarom wypadku - UFG występuje bowiem – o zwrot wypłaconej kwoty (regres) do: sprawcy i posiadacza nieubezpieczonego pojazdu. Sprawy z lat 90 tych – w których średni regres przekracza 27 tys. złotych - mają dwukrotnie wyższą wartość, aniżeli średnia w całym portfelu spraw regresowych Funduszu. Wynika to z długości postępowania regresowego i ewentualnych dopłat odszkodowań do starych szkód sprzed dwudziestu kilku lat (szczególnie w ostatnich latach).
 
- Często jest to efekt kosztów postępowań: sądowego i egzekucyjnego naliczanych na poszczególnych etapach procesu windykacyjnego, które również muszą spłacać nieubezpieczeni sprawcy wypadków – wyjaśnia Michał Sierant, dyrektor Biura Windykacji Regresów UFG.
 
Na jazdę bez polisy OC przede wszystkim decydują się osoby młode, które też najczęściej są sprawcami wypadków. W tej grupie wiekowej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest większe, a przekonanie, że polisa OC jest czymś istotnym - mniejsze. Pokazują to niedawne brytyjskie badania, z których wynika, że ponad 60 procent kierowców przed osiągnięciem trzydziestki ma wypadek, a jednocześnie tylko 66 procent młodych zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że ubezpieczenie OC jest ważne.
 
– Tymczasem wypadek spowodowany nieubezpieczonym pojazdem, może wygenerować naprawdę ogromny dług, którego spłata dla młodego człowieka może trwać nawet przez całe życie – zaznacza Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. Warto pamiętać przy tym, że nieubezpieczony posiadacz pojazdu, jak i sprawca, który spowoduje nim wypadek – solidarnie odpowiadają za wszystkie finansowe skutki zdarzenia. Katalog ich zobowiązań obejmuje m.in.: odszkodowanie za szkody materialne, wynajem auta zastępczego, handlowy ubytek wartości pojazdu, koszty uprzątnięcia miejsca zdarzenia, a także leczenia osób poszkodowanych, leki dla nich i rehabilitacja oraz dojazdy do placówek medycznych, jak również ich utracone zarobki (obecne i przyszłe), renty na zwiększone potrzeby (wypłacane czasem do końca życia osoby, która ucierpiała w wypadku), zadośćuczynienie za ból i cierpienie dla poszkodowanych w wypadku oraz kręgu ich bliskich. Natomiast w przypadku wykupienia polisy OC - wszystkie te koszty pokrywa ubezpieczyciel.
 
W jednej z ostatnich spraw, która może okazać się najwyższym regresem w historii Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – sprawca wypadku pozostawił po sobie spadek w postaci 4 mln złotych długu. Dwudziestoletni kierowca, który spowodował wypadek autem bez OC - zginął, a jego pasażer, również dwudziestoparolatek, jest w stanie wegetatywnym. Suma wypłat dla poszkodowanego mężczyzny, przekroczyła dotychczas cztery miliony złotych, a UFG wypłaca mu też miesięczną rentę - w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Obecnie trwa postępowanie regresowe wobec posiadacza nieubezpieczonego pojazdu.
 
Na koniec grudnia 2016 roku Fundusz prowadził – w trybie dobrowolnym i egzekucyjnym - 16,4 tysiąca spraw regresowych na łączną sumę 211 mln złotych, czyli aż o 27 mln złotych więcej niż rok wcześniej. Przychody memoriałowe z tytułu roszczeń regresowych wyniosły w 2016 roku 50,5 mln złotych.
 
– W portfelu regresowym pojawiło się bardzo dużo dopłat odszkodowań o wysokiej wartości do tzw. starych spraw – zaznacza Hubert Stoklas. – W większości tych spraw spłata zadłużenia trwa od kilku do kilkunastu lat, również na drodze postępowania egzekucyjnego - wyjaśnia.
 
Przeczytaj też:
Jazda bez OC

Nawet o tym nie myśl... Kary za brak OC znowu w górę

Właściciele samochodów osobowych od stycznia płacić będą nawet 4000 zł. Za co płacimy w OC

Wypadki sprzed kilkunastu lat obciążają kieszenie dzisiejszych kierowców Kolejne podwyżki

Polskich kierowców czekają podwyżki w składkach na ubezpieczenia OC Największe ryzyko kolizji z pojazdem bez OC

Rocznie do UFG wpływa ponad 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.  WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ W ZAKRESIE PŁACY MINIMALNEJ, ODPOWIEDZIALNOŚCI NADAWCÓW
I SPEDYTORÓW ORAZ SOCJALNEJ STRONY TRANSPORTU DROGOWEGO

Komisja Europejska w dniach 5/09/2016 – 11/12/2016 udostępniła "Kwestionariusz dla kierowców, przewoźników, nadawców ładunków, spedytorów, obywateli". Ubezpieczenia komunikacyjne będą drożały

Duża konkurencja na rynku ubezpieczeń powoduje, że ceny polis są stosunkowo niskie, a jednocześnie bardzo zróżnicowane w zależności od firmy ubezpieczeniowej. OC przewoźnika w przewozach kabotażowych

kabotaz
W związku ze wzrostem przewozów kabotażowych wykonywanych przez polskich przewoźników w Niemczech, otrzymujemy coraz częściej zapytanie, czy poświadczenie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego (OCPD), wydane nie przez ubezpieczyciela (np. przez pośrednika), może być podstawą wymierzenia mandatu karnego przez BAG (Bundesamt für Güterverkehr - Federalny Urząd Transportu Drogowego Ładunków)?

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL