Zmień czas na letni

Zmień czas na letni
Zakończ zimę w tachografie
 
Coraz dłuższe dni, cieplejsze promienie słońca i efektowne zachody słońca nad autostradą. Wszystko przypomina o tym, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią, jak co roku, powraca temat zmiany czasy z zimowego na letni. Zmian tych należy dokonać nie tylko w telefonie czy też zegarku wiszącym na ścianie. Dla kierowców zawodowych jest to wręcz obowiązek – dotyczy to zarówno tachografów cyfrowych jak i analogowych.
 
O obowiązkowej zmianie czasu koniecznie muszą pamiętać wszyscy kierowcy korzystający z urządzeń rejestrujących jazdę. Niedokonanie aktualizacji może skutkować nieścisłościami w ewidencji czasu pracy, co nie umknie inspektorom podczas kontroli.
 
Zmian związanych z przestawieniem czasu najłatwiej jest dokonać w urządzeniach analogowych. Ich stosunkowo prosta i nieskomplikowana technologia pozwala na aktualizację godziny w kilku prostych krokach. Należy jednak pamiętać o tym, co pojawi się na „tarczce”.
 
- W tachografach analogowych ustawianie czasu z zimowego na letni jest dość proste, gdyż teraz przestawiamy zegarek o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Ważne jest jednak, aby odpowiednio uwzględnić tę "pojawiającą" się godzinę w ogólnym planie pracy. Na tachografie analogowym godzina ta będzie widniała jako "brak danych", warto zatem dokonać adnotacji na odwrocie wykresówki o zmianie godziny w tachografie w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni. Planując wykonanie przerwy, należy ją faktycznie wykonać, a nie korzystać z "dodatkowej godziny" po przestawieniu zegarka i kontynuować jazdę bez wymaganego postoju.komentuje Mariusz Hendzel, ekspert kancelarii transportowe ITD-PIP.
 
Niewątpliwą zaletą tachografu analogowego jest to, że moment zmiany ustawień możemy sami wybrać, tzn. przestawić zegar po dojechaniu do celu i tym samym odpowiednio zaplanować moment przerwy w drodze.
 
Nieco inaczej proces ten przebiega w sytuacji, kiedy kierowca korzysta z tachografu cyfrowego. Urządzenie to pracuje bowiem według czasu uniwersalnego UTC (Coordinated Universal Time). Czas ten jest niezależny wobec stref czasowych, a na dodatek samego czasu UTC nie da się przestawić.
 
- Dlatego właśnie podczas analizowania naruszeń czy rozliczania czasu pracy, programy komputerowe dokonują we własnym algorytmie przesunięcia strefy czasowej. Zmiany te są zależne od kraju rejestracji pojazdu. I tutaj właśnie sam moment przesunięcia czasu zależy od programu komputerowego a nie od samego kierowcy. Niektóre systemy dokonują tej korekty dokładnie o godz. 2:00 tworząc "wirtualną" przerwę w aktywnościach nawet jeśli kierowca nie zatrzymał w tym czasie pojazdu. Inne robią to bardziej praktycznie, modyfikując aktywności dopiero po zatrzymaniu pojazdu, tak aby nie zaburzać naturalnego zapisu jazdy dokonanego przez tachograf w czasie UTC. – tłumaczy Mariusz Hendzel, ekspert kancelarii transportowej ITD-PIP.
 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL