Zanim sfałszujesz pomyśl

Zanim sfałszujesz pomyśl
Serbski kierowca trafił do aresztu
W godzinach popołudniowych 15 marca na autostradzie A4 w Gliwicach inspektorzy  transportu drogowego z WITD Katowice zatrzymali do kontroli samochód z przyczepą, którym kierował obywatel Serbii. Kierowca ten wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Polski do Serbii w imieniu serbskiego przedsiębiorcy, przewożąc części do urządzeń AGD.
 
W trakcie kontroli kierowca okazał inspektorom wymagane zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy. Od razu zauważyli oni, że zezwolenie zostało nieudolnie przerobione i wypełnione ponownie. Przyjrzawszy się bliżej dało się odczytać, że pierwsze wypełnienie tego dokumentu miało miejsce w dniu 24.02.2017. Państwem załadunku była wówczas Serbia, ilość ładunku wynosiła 7004 kg. A towar przewożono na Litwę. W drodze powrotnej załadunek miał miejsce w Polsce i zmierzał do Serbii. Załadowano wówczas 10455 kg ładunku. Oznacza to, że zezwolenie, będące dokumentem jednorazowego użytku, zostało w całości wykorzystane. Po wykonaniu przewozu informacje te zostały jednak usunięte (wywabione lub wytarte), co jest absolutnie zakazane. Następnie przedmiotowe pola zostały wypełnione ponownie danymi z kontrolowanego w dniu 15 marca transportu.
 
Inspektorzy uznali, że doszło do przestępstwa, o czym niezwłocznie zawiadomili policję. Kierowca trafił do aresztu, a kontrolujący go inspektorzy złożyli obszerne zeznania objaśniając, jak ważną rolę odgrywa zezwolenie w transporcie międzynarodowym. Kierowcy został postawiony zarzut z art. 270 §1 Kodeksu Karnego – kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
Wobec serbskiego przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie braku zezwolenia, co wiąże się z karą wysokości 10 tysięcy złotych. Do czasu zapłaty kaucji na poczet tej kary, jego pojazd wraz z ładunkiem został umieszczony na parkingu wyznaczonym przez starostę.
 
Źródło: WITD Katowice

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL