Elektroniczne deklarowanie towarów tranzytowych

Elektroniczne deklarowanie towarów tranzytowych
 
Zmiany w Rosji
 
W dniu 20 marca br. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów nr 144n z dnia 30.08.2016 (pełny tekst w jęz. rosyjskim: http://pravo.gov.ru/proxy/ips/?docbody=&nd=102419046), ustanawiające m.in. stały tryb rejestracji tranzytu towarów podlegających procedurom celnym. Oznacza to, że we wszystkich organach celnych Rosji będzie można rejestrować tranzyt ww. towarów elektronicznie.   
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Celnego Unii Celnej (dalej – KC UC), a także zgodnie z projektem Kodeksu Celnego Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (dalej - KC EAUG) deklarację celną można zgłaszać w formie pisemnej i/lub elektronicznej oraz w formie dokumentu na nośniku papierowym. Jednocześnie zgodnie z projektem KC EAUG w charakterze deklaracji celnej nadal można przedstawiać dokumenty określone w umowach z Konwencją TIR.
 
W związku z powyższym, bez względu na wejście w życie Rozporządzenia Ministra Finansów, przepisy KC UC oraz KC EUAG nie ograniczają przewoźników jeśli chodzi o rejestrację tranzytu towarów podlegających ocleniu z wykorzystaniem dokumentów na nośnikach papierowych, w tym z wykorzystaniem karnetów TIR.
 
Jak poinformowano dalej, zgodnie z korespondencją otrzymaną ze Stowarzyszenia Europejskiego Biznesu w Moskwie (AEB), w przypadku nieuzasadnionego żądania przez rosyjskie organy celne okazywania elektronicznej deklaracji po 20 marca 2017 r., należy niezwłocznie poinformować o tym sekretariat Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU), wysyłając e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Źródło: ZMPD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL