Pierwszy płatny parking dla ciężarówek

Pierwszy płatny parking dla ciężarówek

Chętnych nie brakuje

 

Chociaż trzeba za niego zapłacić, chętnych nie brakuje. W gdańskim porcie powstał pierwszy płatny parking dla kierowców ciężarówek. Zlokalizowany jest przy Trasie Sucharskiego, a godzina postoju kosztuje tam 3,5 zł.

Parking przygotowała Grupa LOTOS na terenie wynajętym od Elektromontażu Gdańsk. Powstały tam nowa nawierzchnia, oświetlenie i ogrodzenie. Na teren parkingu wjeżdża się przez specjalne bramki. Obecnie znajduje się tam 39 miejsc postojowych, 10 z nich przeznaczono dla posiadaczy abonamentu.

Za godzinę postoju trzeba zapłacić 3,5 zł. Jeśli kierowca przyjedzie z naczepą, kwota wzrasta do 4 zł/h. Doba parkowania to 30 zł, a miesiąc – 270 zł. W ostatnim przypadku na danym miejscu może zatrzymywać się dowolny samochód z floty, która wykupiła miejsce postojowe. Wystarczy tylko mieć specjalną kartę wjazdu, którą otrzymuje się po dokonaniu opłaty.

Na parkingu mogą zatrzymywać się także samochody osobowe. Dla nich cena to: 2,5 zł/h, 15 zł/d i 85 zł/m-c.

Gdański port wciąż boryka się z brakiem miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. W planach jest budowa parkingu buforowego, lecz aby powstał, potrzeba wielu korporacyjnych zgód. W ubiegłym roku Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oddała do dyspozycji kierowców parking na terenie dawnych zakładów Polleny, jednak kierowcy nie chcą z niego korzystać, bo ich zdaniem, „nazywanie tego obiektu (…) parkingiem lub nawet miejscem postojowym jest, mówiąc delikatnie, wyjątkowym nadużyciem”.

Innym rozwiązaniem, które chce zastosować Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, jest budowa parkingu buforowego w okolicach Nabrzeża Wiślanego. To tereny należące do ZMPG, więc umiejscowienie parkingu nie wymaga dodatkowych zgód. Jak zapowiada ZMPG, ten parking nie musi być aż tak duży jak ten, który ma powstać w prawobrzeżnej części portu.

W DCT natomiast działa już system e.brama. Ma on usprawnić planowanie złożeń oraz podjęć kontenerów oraz zniwelować wzmożony ruch na kompleksie bramowym. Mimo to, kolejki wciąż się tworzą. Według prowadzonych analiz, w gdańskim porcie docelowo potrzebne może być miejsce nawet na 1 500 samochodów ciężarowych.

 

 

Źródło: PSPD

Przeczytaj też:
Nowy parking dla ciężarówek w Porcie Gdańsk

Parking przy ulicy Śnieżnej otwarty dla ciężarówek.

 

Niewłaściwe warunki pracy kierowców a wykroczenia drogowe

Ministerstwo w obronie kierowców ciężarówek.

 

Niemiecki kierowca ciężarówki ratuje psa

Niemiecki kierowca ciężarówki znajduje owczarka niemieckiego na postoju. Lituje się, zabiera go ze sobą i oddaje towarzystwu opieki nad zwierzętami.

Złodziej na parkingu

Podczas gdy kierowca ciężarówki spał w swojej kabinie, przestępca zdemontował przednie reflektory jego ciągnika.

Pijesz na parkingu - policja zabierze ci kluczyki

Co robić w weekend, gdy ustawodawca bezwzględnie nakazuje odbiór weekendowego odpoczynku?

Bezpieczny parking dla ciężarówek

Rezerwacja miejsca parkingowego z wyprzedzeniem on-line Pożar na parkingu

Na parkingu prywatnej firmy przewozowej w Spytkowicach koło Rabki w woj. małopolskim w nocy wybuchł pożar. Można już odpocząć na MOPach Kunowo przy S3

Obiekty te zlokalizowane są po obu stronach drogi, kilka kilometrów na północ od węzła Pyrzyce. UTA rezerwuje miejsca na parkinach ImageW ostatnich latach wraz ze wzrostem ilości firm transportowych oraz liczby pojazdów pojawił się problem ze znalezieniem miejsca na postój. Kierowcy coraz częściej zmuszeni są do nadłożenia drogi w celu zaparkowania pojazdu. UTA na bieżąco śledząc opinie i uwagi kierowców, m.in. w internecie, zdecydowała się na stworzenie systemu, który umozliwia rezerwację miejsc na parkingach.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL