Pierwszy płatny parking dla ciężarówek

Pierwszy płatny parking dla ciężarówek

Chętnych nie brakuje

 

Chociaż trzeba za niego zapłacić, chętnych nie brakuje. W gdańskim porcie powstał pierwszy płatny parking dla kierowców ciężarówek. Zlokalizowany jest przy Trasie Sucharskiego, a godzina postoju kosztuje tam 3,5 zł.

Parking przygotowała Grupa LOTOS na terenie wynajętym od Elektromontażu Gdańsk. Powstały tam nowa nawierzchnia, oświetlenie i ogrodzenie. Na teren parkingu wjeżdża się przez specjalne bramki. Obecnie znajduje się tam 39 miejsc postojowych, 10 z nich przeznaczono dla posiadaczy abonamentu.

Za godzinę postoju trzeba zapłacić 3,5 zł. Jeśli kierowca przyjedzie z naczepą, kwota wzrasta do 4 zł/h. Doba parkowania to 30 zł, a miesiąc – 270 zł. W ostatnim przypadku na danym miejscu może zatrzymywać się dowolny samochód z floty, która wykupiła miejsce postojowe. Wystarczy tylko mieć specjalną kartę wjazdu, którą otrzymuje się po dokonaniu opłaty.

Na parkingu mogą zatrzymywać się także samochody osobowe. Dla nich cena to: 2,5 zł/h, 15 zł/d i 85 zł/m-c.

Gdański port wciąż boryka się z brakiem miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. W planach jest budowa parkingu buforowego, lecz aby powstał, potrzeba wielu korporacyjnych zgód. W ubiegłym roku Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oddała do dyspozycji kierowców parking na terenie dawnych zakładów Polleny, jednak kierowcy nie chcą z niego korzystać, bo ich zdaniem, „nazywanie tego obiektu (…) parkingiem lub nawet miejscem postojowym jest, mówiąc delikatnie, wyjątkowym nadużyciem”.

Innym rozwiązaniem, które chce zastosować Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, jest budowa parkingu buforowego w okolicach Nabrzeża Wiślanego. To tereny należące do ZMPG, więc umiejscowienie parkingu nie wymaga dodatkowych zgód. Jak zapowiada ZMPG, ten parking nie musi być aż tak duży jak ten, który ma powstać w prawobrzeżnej części portu.

W DCT natomiast działa już system e.brama. Ma on usprawnić planowanie złożeń oraz podjęć kontenerów oraz zniwelować wzmożony ruch na kompleksie bramowym. Mimo to, kolejki wciąż się tworzą. Według prowadzonych analiz, w gdańskim porcie docelowo potrzebne może być miejsce nawet na 1 500 samochodów ciężarowych.

 

 

Źródło: PSPD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL