Tramwaj Solarisa zaprezentowany w Lipsku

Tramwaj Solarisa zaprezentowany w Lipsku

Dostarczony do Lipska tramwaj Solarisa został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany 

 

Mieszkańcy miasta mogli zapoznać się z nowoczesnym pojazdem biorąc udział w specjalnych prezentacjach organizowanych przez Leipziger Verkehrsbetriebe (LVB). Zgodnie z podpisaną w 2015 roku umową ramową przewoźnik może zamówić do 41 tramwajów w latach 2016-2020.

LVB zamówiło dotychczas 14 sztuk Tramino. Pierwsze z nich zostały już przekazane klientowi. Obecnie, w ścisłym współdziałaniu z LVB, przeprowadzane są działania uruchamiające pojazdy i przystosowujące je do sieci miejskiego przewoźnika, jazdy testowe oraz prace związane z uzyskaniem homologacji. Trwa szkolenie pracowników, zarówno motorniczych, jak i odpowiedzialnych za serwis.

- Nowe lipskie tramwaje są najlepszym przykładem nowoczesnego transportu publicznego w rozwijającym się mieście. Wraz z rosnącą liczbą mieszkańców rosną potrzeby komunikacyjne. To wyzwanie dla nas wszystkichmówi Burkhard Jung, Burmistrz Lipska.

- Skonstruowanie i produkcja tramwajów dla Lipska to świetny przykład polsko-niemieckiej współpracy. Jesteśmy niezwykle dumni z tego projektu. Będąc polską firmą rodzinną mogliśmy stworzyć i dostarczyć jeden z najnowocześniejszych tramwajów w Europiemówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solarisa.

Tramwaje dla Lipska, o łącznej długości 37,63 i szerokości 2,3 metra, składają się z czterech modułów. Wyposażone zostały w cztery klasyczne wózki napędowe oraz jeden wózek toczny Jacobsa. Szerokość rozstawu kół tramwaju to 1458 mm, charakterystyczne dla lipskiej infrastruktury.

Koncepcja stylistyczna powstała we ścisłej współpracy z klientem oraz studiem projektowym IFS Design od najwcześniejszych etapów przygotowań realizacji zamówienia. Szczegółowa analiza rozmieszczenia poszczególnych elementów pozwoliła na zoptymalizowanie tramwaju pod kątem komfortu i ergonomii, a także przyzwyczajeń i życzeń motorniczych miasta Lipsk. To właśnie ze wzglądu na potrzeby kierujących powstała specjalna makieta miejsca pracy motorniczego odzwierciedlająca w najdrobniejszych szczegółach sugerowane rozwiązania. Pracownicy LVB mieli możliwość przetestowania oraz odniesienia się do nich. Pozwoliło to wypracować najlepszy projekt wdrożony następnie do realizacji. Motorniczy skorzysta choćby z ergonomicznego, w pełni zautomatyzowanego fotela. Chcąc zapewnić maksymalną spójność estetyczną i jednocześnie zredukować hałas urządzeń umieszczonych na pojeździe, tramwaj  wyposażono w osłony dachowe.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL