Zielony transport DSV

Zielony transport DSV

Ciężarówki przyjazne środowisku

W połowie ub.r. DSV Road rozpoczęło testy elektrycznych ciężarówek, które wykorzystano do realizacji dostaw dla dm-drogerie markt – jednej z największych sieci drogerii w Niemczech. Rozwiązanie to sprawdziło się tak dobrze, że zostało na stałe wdrożone do obsługi tego wieloletniego klienta operatora.

W erze nowoczesnych pojazdów, spełniających standardy Euro 6, głośne i kopcące spalinami ciężarówki stanowią obraz dalekiej przeszłości. Jednak nawet pomimo tego DSV zdecydowało się pójść jeszcze o krok dalej, wdrażając wspólnie z jednym ze swoich największych drogowych klientów pojazdy elektryczne.

W tym celu 18-tonowe MAN-y typu TGM zostały przerobione, a ich dieslowskie silniki zastąpiono napędami elektrycznymi o mocy 200 koni mechanicznych. Takie rozwiązanie pozwala nowym e-ciężarówkom pokonać dystans nawet 250 km na jednym ładowaniu. W ramach tego przedsięwzięcia DSV zainstalowało też stacje ładujące w swoim terminalu w Weilerswist, dzięki czemu pojazdy mogą uzupełnić swoje baterie w trakcie załadunku. Dodatkowe ładowarki zostały też umieszczone przy części punktów handlowych klienta. Obecnie dostawy z wykorzystaniem elektrycznych ciężarówek są realizowane do sklepów w Kolonii, Euskirchen, Bonn i północnego Eifel.

Transport wolny od emisji dwutlenku węgla nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza w przypadku dostaw w obszarach miejskich. Ze względu na rozmiar baterii, a co za tym idzie ograniczony zasięg elektrycznych ciężarówek, dostawy na dłuższych trasach nie są jeszcze w tej chwili możliwe. Jestem jednak przekonany, że w miarę rozwoju technologii pozwalającej na wydłużenie zasięgów będziemy inwestować w wykorzystanie tego rozwiązania również w przypadku dostaw do bardziej oddalonych punktów handlowych – mówi Harald Klöckner, Kierownik Magazynu w Weilerswist.

Niskie zużycie energii w transporcie miejskim jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii, która pozwala na wykorzystanie energii z hamowania do ładowania baterii. Nawet pomimo wyższej ceny zakupu elektrycznych ciężarówek stanowią one opłacalną inwestycję, ponieważ ich koszt z czasem się zwraca dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym i operacyjnym. Projekt wdrożenia zielonego transportu stanowi wspólny cel DSV i dm-drogerie w ramach prowadzonej przez firmy polityki społecznie odpowiedzialnego biznesu.

- Nasza firma stale poszukuje nowych sposobów na wykorzystanie przyjaznych środowisku rozwiązań, a wykorzystanie elektrycznych ciężarówek stanowi bardzo istotny krok w tym kierunkumówi Christian Bodi, CEO, dm-drogerie markt.

- Ogromnie cieszymy się z możliwości połączenia sił z jednym z naszych najstarszych klientów, której rezultatem jest obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń generowanych w obszarach miejskich. Jako operator logistyczny jesteśmy zawsze otwarci na tego typu współpracę z naszymi klientamimówi Peter Fog-Petersen, CEO, DSV Road Niemcy.

Rozpoczęte w ubiegłym roku testy przyjaznych środowisku elektrycznych ciężarówek stały się możliwe dzięki grantowi przyznanemu DSV przez niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, które aktywnie wspiera projekty związane z elektryczną mobilnością.

Przeczytaj też:
Pokémony w magazynie DSV

Szaleństwo na punkcie Pokémonów opanowało w zeszłym roku cały świat. DSV rozbudowuje sieć oddziałów w Polsce

Na początku przyszłego roku DSV uruchomi nowy oddział w Szczecinie, zwiększając tym samym do 15 liczbę swoich lokalizacji w Polsce. DSV wspiera łańcuch dostaw Karcher

Już od blisko dekady DSV odpowiada za obsługę logistyczną firmy Kärcher w Polsce, wspierając ją zarówno w codziennym zarządzaniu operacjami logistycznymi. DSV: transport ponadgabarytowy dla firmy Logstor

DSV Road systematycznie rozwija działalność związaną z realizacją transportów ponadgabarytowych dla swoich klientów. DSV Protect - dodatkowa ochrona przewożonych towarów

W listopadzie br. DSV Road wdrożyło nowy serwis, którego celem jest zwiększenie podstawowej ochrony przewożonych towarów. Gdzie jest miejsce logistyki w branży farmaceutycznej?

Rok 2015 jest czasem zmian przepisów prawnych dla branży farmaceutycznej. Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu

Ochrona przed stratami finansowymi to jeden z kluczowych priorytetów każdej firmy niezależnie od jej branży. DSV z największym centrum logistycznym w Niemczech

DSV otworzyło z początkiem sierpnia nowoczesne centrum logistyczne w Krefeld, które połączyło aż sześć rozproszonych oddziałów operatora w ramach jednej lokalizacji. Doroczne podsumowanie wyników Grupy DSV

W połowie marca 2014 roku w kopenhaskim Radissonie odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy koncernu transportowo-logistycznego DSV A/S.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje