Jak nie stracić pieniędzy

Jak nie stracić pieniędzy

4 rady dla firm jeżdżących po węgierskich drogach

Na Węgrzech jest ponad 6500 kilometrów autostrad oraz innych dróg, za przejazd po których ciężarówki i samochody dostawcze o masie przekraczającej 3,5 tony muszą uiścić opłaty. Brak odpowiedniej wiedzy o obowiązujących przepisach nadal prowadzi do niepotrzebnej straty pieniędzy polskich przewoźników. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, w jaki sposób można ograniczyć niepotrzebne koszty. Osoby, które chciałyby uzyskać więcej informacji w tym temacie, mogą wziąć udział w bezpłatnej konferencji.

Istnieją 3 sposoby na opłacenie węgierskiego e-myta: zakup indywidualnych biletów umożliwiających przejazd konkretnych odcinków drogi,uiszczenie opłaty za pomocą mobilnych jednostek pokładowych zasilanych z gniazda zapalniczki a także uiszczenie opłaty za pomocą jednostek pokładowych zainstalowanych na stałe w pojeździe. Poniżej wskazówki, które przyczynią się do bezproblemowego przejazdu po węgierskich drogach.

Należy zawsze sprawdzać, czy na bieżącym koncie HU-GO, czyli elektronicznym systemie pobierania opłat drogowych na Węgrzech, znajdują się środki. Może to wydawać się banalne, ale podczas wykonywania codziennych czynności i zadań łatwo zapomnieć o sprawdzeniu salda, co może doprowadzić do nieudanego uiszczenia opłaty e-myta. Rządowy system HU-GO postrzega tego typu zdarzenie za nieuprawnione użycie drogi. Sprawdzając swoje konto regularnie, można uniknąć takich problemów.

Należy upewnić się czy ustawienia wskaźników osi są prawidłowe. Wysokość e-myta obliczana jest stosownie do dopuszczalnej wartości emisji spalin w poszczególnych normach (EUR I-VI), planowanej długości trasy po płatnych drogach oraz liczby osi pojazdu. Jeżeli ta liczba się zmienia, należy zawsze poczekać na potwierdzenie SMS oraz/lub e-mail powiadamiające o udanej zmianie. Brak powiadomienia oznacza, że zmiany nie zostały zarejestrowane – w takim wypadku organy mogą nałożyć karę.

Wszystkie systemy GPS potrzebują czasu, żeby rozpocząć działanie. Przed odjazdem należy upewnić się, że systemy działają prawidłowo i są gotowe do użycia. Nieprawidłowości następują zwykle po odłączeniu jednostki pokładowej od jej źródła zasilania, np. z powodu przeprowadzenia regularnego przeglądu pojazdu. Przed ponownym włączeniem należy odczekać około 10 minut, aż urządzenie uruchomi się, a także upewnić się, że bezpieczniki są w odpowiednim stanie.

Niektóre urządzenia pomocnicze (odtwarzacze DVD, tunery TV, nadajniki FM, itd.) mogą zakłócać transmisję danych jednostek pokładowych. To nie znaczy, że kierowcy muszą unikać tych urządzeń – wystarczy zawsze przed odjazdem sprawdzić, czy nie mają one wpływu na działanie jednostek pokładowych.

WebEye Polska organizuje konferencję dotyczącą systemu pobierania opłat drogowych na Węgrzech. Będzie ona świetną okazją do zdobycia i pogłębienia informacji dotyczących węgierskiego e-myta. Impreza jest bezpłatna, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Formularz rejestracji na konferencję

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL