Wielton obiera kierunek na Afrykę

Wielton obiera kierunek na Afrykę

Powstanie montownia naczep w Abidżanie

Po zdobyciu pozycji trzeciego producenta naczep w Europie Wielton chce rozwijać się na rynku afrykańskim. Powstanie montownia na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Abidżan jest największym miastem na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wieluńska Grupa Wielton zainwestuje tam ponad 1,5 mln euro w budowę obiektów, w których będzie montować swoje produkty. Zarząd firmy powołał już spółkę zależną Wielton Africa. To kolejny etap zagranicznej ekspansji wieluńskiego potentata w produkcji naczep, który niedawno obchodził 20-lecie. Skąd pomysł, żeby obrać kurs na Afrykę? Władze spółki przekonują, że jest to bardzo atrakcyjny rynek dla inwestycji zagranicznych ze względu na planowane na szeroką skalę inwestycje infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne oraz polityczne reformy.

- W Afryce powstaną tysiące kilometrów nowych dróg, porty, lotniska i elektrownie. Jednym z beneficjentów tego infrastrukturalnego rozwoju będzie branża transportowa. Na fali inwestycji znacznie wzrośnie zapotrzebowanie m.in. na naczepy, przyczepy, wywrotki i inne pojazdy, jakie Wielton ma w swoim portfolio - argumentuje prezes Wieltonu Mariusz Golec.

Wielton sprzedaje pojazdy w 35 krajach, a po drogach całego świata jeździ ponad 65 tys. pojazdów z logo wieluńskiej spółki. Ostatnie dwa lata działalności wyniosły Wielton na trzecią pozycję w swojej branży w Europie i dziewiątą na świecie. Inwestycja na terenie jednego z krajów Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej (UEMOA) pozwoli zwiększyć sprzedaż na obszarze całej Afryki. Celem jest osiągnięcie sprzedaży rocznej na poziomie tysiąca sztuk w ciągu najbliższych lat. Realizacja projektu pozwoli również na uzyskanie pomocy publicznej - zwolnienia z podatku dochodowego przez siedem lat oraz innych udogodnień.

- W ostatnich latach Afryka stała się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarczo części świata. Bodźcami, które rozpędziły afrykańską gospodarkę, był surowcowy boom, a wraz z nimi ofensywa chińskich inwestorów - dodaje prezes Golec.

W Wieluniu firma zatrudnia ok. 1.200 pracowników. Po dużych zakupach w 2015 r. w Europie firma posiada teraz także zakład produkcyjny we Francji oraz dwie montownie - na terenie Włoch i Rosji. Spółka mocno stawia na innowacje. W Wieluniu uruchomiła własne centrum badawczo-rozwojowe. Jego budowa kosztowała ponad 22 mln zł i była dotowana przez Unię Europejską. Jest to jedyny w Polsce, a drugi w Europie tego rodzaju symulator do testowania naczep.

Źródło: www.wielun.naszemiasto.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL