Nowa hala Pronaru

Nowa hala Pronaru

W Siemiatyczach firma Pronar z Narwi rozbudowuje jedną z 7 swoich fabryk produkujących maszyny komunalne i recyklingowe.

W Siemiatyczach (woj. podlaskie) dobiega końca budowa nowej hali produkcyjnej Pronaru, gdzie na powierzchni 4,5 ha powstaną najnowocześniejsze maszyny komunalne i recyclingowe, które z powodzeniem podbijają świat. Pronar, firma założona w 1988 r., dzięki ciężkiej pracy oraz przemyślanym decyzjom biznesowym w ciągu szeregu lat wyrosła na lidera w produkcji maszyn i urządzeń rolniczych, komunalnych, recyklingowych, felg, osi i układów jezdnych. Obecnie posiada ponad 50% krajowego rynku agro i ciągle poszerza pole swoich działań o nowe zagraniczne rynki zbytu. Swoje produkty eksportuje do 60 krajów na całym świecie, w tym m.in. do Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii czy Rosji.

Firma podjęła w ostatnim roku kilka decyzji o dalszej rozbudowie swojej sieci fabryk. Obecnie ich liczba sięga siedmiu. Każda z nich wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię, zwiększającą wydajność produkcji oraz jakość wytwarzanych maszyn. Jednocześnie ciągle podwyższane są standardy dotyczące warunków pracy. Obecnie zajęcie w zakładach produkcyjnych Pronaru znajduje ok. 2 tys. osób, a w niedalekiej przyszłości planowany jest znaczny wzrost zatrudnienia. Liczby te sprawiają, że firma stała się liderem na lokalnym rynku pracy i w wymierny sposób przyczynia się do rozwoju regionu.

Oddział w Siemiatyczach rozpoczął produkcję już w lutym 2012 r. i był odpowiedzią na ciągle rosnące zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia komunalne. Oferta wykonywanych tu wyrobów jest różnorodna i naprawdę szeroka – liczy ponad 200 pozycji. Zaczyna się od prostych pługów, a kończy na nowoczesnych i skomplikowanych pod względem technologicznym maszynach do recyclingu, takich jak: mobilne rozdrabniacze wolnoobrotowe i przesiewacze bębnowe. Popyt okazał się jednak znacznie większy niż przewidywano i konieczna stała się dalsza rozbudowa Zakładu. W grudniu poprzedniego roku rozpoczęto budowę nowej hali. Dużą część robót budowlanych wykonali pracownicy Pronaru, którzy byli odpowiedzialni m.in. za podłączenie sieci elektrycznej, doprowadzenie wody czy zadbanie o system ogrzewania. Ten fakt czyni firmę niemal samowystarczalną.

Podjęte prace powiększą dotychczasową powierzchnię produkcyjną niemal dwukrotnie – o dodatkowe 21 tys. m2. Całkowita zaś przestrzeń jaką zajmie fabryka wyniesie 49 tys. m2, gdzie wytwarzane są maszyny i komponenty do maszyn recyclingowych o masie do 60 ton. W nowej placówce sięgnięto po pionierskie rozwiązania technologiczne, które pozwalają na osiągnięcie niemożliwych nigdy wcześniej efektów.

Dzięki, np. innowacyjnym wycinarkom laserowym można precyzyjnie wykonać detale do 25 mm grubości i maksymalnym formacie 2000x6000 mm, a zastosowanie nowoczesnych wypalarek plazmowych umożliwia wycinanie jakościowe blach aż do 70 mm. Nowością jest także wykorzystanie słupowysięgnika, który jest zautomatyzowanym stanowiskiem do pawania sit bębnowych dla przesiewaczy. Produkcja utrzymana jest na nowoczesnym, światowym poziomie.

Nie jest to jedyna inwestycja, którą firma zrealizowała w ostatnim czasie. W 2016 r. do użytku została poddana całkowicie nowa fabryka w Hajnówce, gdzie na obszarze ponad 18 tys. m2 hal fabrycznych wytwarzane będą komponenty układów jezdnych i przeniesienia napędu. Z pozostałych zamierzeń firmy należy wspomnieć o oddziale w Narewce, który został powiększony niemal dwukrotnie – z obecnych prawie 15 tys. do 27 tys. m2. Pozwoliło to usprawnić produkcję i zwiększyć liczbę wytwarzanych maszyn i tarcz do kół.

Łączna powierzchnia hal produkcyjnych siedmiu fabryk Pronaru po zakończeniu prowadzonych inwestycji wyniesie 210 tys. m2. Z nowej inwestycji cieszą się również mieszkańcy Siemiatycz, którzy widzą w niej szansę na zerwanie z pewną stagnacją panującą w mieście. Błyskawiczny rozwój firmy staje się impulsem do rozwoju gospodarczego całego regionu. Praca w Pronarze dla wielu mieszkańców może stać się alternatywą do emigracji za granicę. Do tej pory w oddziale w Siemiatyczach pracowało 170 osób. Po uruchomieniu produkcji w nowej hali zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie do 250. Szanse na znalezienie zatrudnienia mają nie tylko wykwalifikowani pracownicy, ale także osoby, które do tej pory nie miały szansy na zdobycie doświadczenia zawodowego. Firma organizuje dla nowozatrudnionych wewnętrzne szkolenia, na których można zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy oraz zdobyć niezbędne umiejętności.

Dalsza ekspansja na rynki krajowy oraz światowy wymusiła na Pronarze podjęcie decyzji o kolejnych inwestycjach budowlanych, pozwalających na zapewnienie odpowiedniej jakości oraz ilości produkowanych maszyn. Na wprowadzonych zmianach bezpośrednio skorzystają klienci. Rozszerzenie powierzchni produkcyjnej oraz zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoli na zwiększenie tempa produkcji, przy zachowaniu dotychczasowych wysokich standardów. To wszystko przełoży się na znaczne skrócenie czasu dostawy gotowych produktów do poszczególnych klientów.

Przeczytaj też:
Tradus - oferta maszyn i samochodów w internecie

Tradus Heavy Machinery - rozwiązanie dla kupujących i sprzedających.

 

Najnowszy serwis

Tradus - nowy serwis w Grupie OLX

Oleje Shell Rimula do maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze każdego dnia mierzą się z maksymalnymi obciążeniami w bardzo trudnych, często skrajnych warunkach. Wyzwaniom tym muszą sprostać również producenci olejów silnikowych. MICHELIN CARGOXBIB High Flotation

Nowa opona do nowoczesnych przyczep wielkogabarytowych i maszyn rolniczych. Bridgestone i Torus na targach AUTOSTRADA-POLSKA

Podczas tegorocznych międzynarodowych targów AUTOSTRADA-POLSKA swoją ofertę zaprezentuje Torus - polska firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży opon przemysłowych i wielkogabarytowych. Dynamiczna AUTOSTRADA-POLSKA i MASZBUD

Targi budownictwa drogowego oraz maszyn budowlanych i pojazdów specjalistycznych już od 14 do 17 maja w Targach Kielce. Konferencja: IT w Logistyce - 23 i 26 września 2013 roku

IT w Logistyce GigaCon - produkcja, magazyn, dystrybucja, transport. Liebherr na targach Bauma 2013

Na targach Bauma 2013 grupa firm Liebherr zaprezentuje w dniach od 15. do 21. kwietnia liczne nowości w zakresie produktów i kontynuacje swoich rozwiązań z wszystkich obszarów obszernego programu maszyn budowlanych i górniczych. AUTOSTRADA-POLSKA 2009

P
iętnasta edycja kieleckich targów AUTOSTRADA-POLSKA już za nami. Mniejsza liczba wystawców, jaka zgłosiła swój udział w tym roku, nie oznacza bynajmniej mniejszej oferty wystawowej. Niestety recesja w branży, także budowlanej, przerzedziła nieco szeregi firm prezentujących swoje oferty. Wielu producentów zdecydowało się na wspólne stoiska, wystawiając samochody ciężarowe np. wraz z firmami zabudowującymi. Tym bardziej wyrazy uznania należą się dla tych, którzy zdecydowali się bogatą paletę produktów prezentować nadal pod własnym logo.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL