Pojazdy ciężarowe w Polsce są przeciążone

Pojazdy ciężarowe w Polsce są przeciążone

Czy lekarstwem okaże się system ważenia pojazdów w ruchu?

Z badań Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wynika, że nawet co trzeci pojazd poruszający się po polskich drogach jest przeciążony. Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała porozumienie o współpracy z czterema firmami na rzecz rozwoju i upowszechniania systemów ważenia pojazdów w ruchu. Chodzi o legalizację systemów ważenia pojazdów przy pełnej prędkości na trasie przejazdu, który to system działa w Czechach. Wg. Kapsch Telematic Services. średnio 25% pojazdów ciężkich, czyli o wadze powyżej 3,5 t, jest przeciążonych., zaś w pojazdach lekkich, do 3,5 t skala przeciążeń wynosi nawet 80%. (wśród tych pojazdów zdarzają się przeciążenia 2–3-krotne).

W 2015 roku Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła blisko 7 tys. kontroli dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów poniżej 3,5 tony – w 5,6 tys. przypadków wystawiono mandat, w tym roku w okresie od stycznia do października ważenie aut dostawczych wykazało przeciążenie w 90% przypadków.

Rozwiązaniem, które mogłoby poprawić stan infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa na drogach, jest wprowadzenie w Polsce do administracyjnego użytku systemów dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu (WIM). Akademia Górniczo-Hutnicza oraz cztery firmy specjalizujące się w dostarczaniu nowoczesnych systemów ITS – Kapsch Telematic Services, CAT Traffic, TRAX Elektronik i Kistler Eastern Europe – podpisały właśnie porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju i upowszechniania systemów ważenia dynamicznego pojazdów.

Prace naukowe i techniczne nad systemami WIM trwają w AGH od ponad 10 lat. Czujniki systemów są montowane bezpośrednio w nawierzchni, dzięki czemu każdy pojazd poruszający się danym odcinkiem drogi podlega kontroli. Jednak największą trudnością przy wdrożeniu takiego systemu jest zmienna, nie do końca kontrolowana dokładność ważenia.

Na świecie prace w zakresie wprowadzenia systemów ważenia pojazdów w ruchu do systemu prawnej kontroli masy pojazdów prowadzone są od ponad dekady. Nikomu jednak poza Czechami (automatyczne wagi stosowane od 3 lat), to się do tej pory nie udało. Polska jako drugi kraj na świecie ma szansę używać systemów WIM po to, by sprawdzać, czy przepisy są przestrzegane.

źródło: PISiL

Przeczytaj też:
Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Pierwsze prawa jazdy zatrzymane

Nie trzeba było długo czekać, żeby inspektorzy podlaskiego ITD, musieli już w pierwszych dniach stycznia, zastosować nowe bardziej dotkliwe kary.

Pługo-piaskarki do poprawy stanu technicznego

Po raz kolejny, przez zbliżającym się sezonem zimowym, pojazdy zimowego utrzymania dróg musiały poddać się badaniom technicznym.

Wakacyjno-weekendowe zakazy jazdy kogo dotyczą?

Kierowcę, który pomimo obowiązującego zakazu ruchu dla ciężarówek postanowił wyjechać na drogę, skontrolowali lubuscy inspektorzy ITD.

Kierowca - szef podczas kontroli drogowej

Kierowca, będący jednocześnie szefem firmy transportowej użył magnesu do zakłócenia pracy tachografu. Jednocześnie zaingerował w prawidłowość pomiaru drogomierza.

W Holandii zaczynają odczytywać inteligentne tachografy bez zatrzymywania ciężarówki do kontroli

Organy kontrolne w krajach UE, które sprawdzają transport drogowy, od połowy lipca 2024 r., będą wyposażone w sprzęt do zdalnego odczytu inteligentnych tachografów. Jednak niektóre już go mają.

Słowacki kierowca ciężarówki używał dwóch kart do tachografu

W dniu 14 maja inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy należący do przewoźnika ze Słowacji.

Gdy prowadzisz w trybie OUT

Lubuski WITD zatrzymał do kontroli na S3 polską ciężarówkę, która jechała z Kutna do Szczecina.

Mobilna linia diagnostyczna w Karkonoszach

Kontrola stanu technicznego samochodów ciężarowych w czterech dniach ujawniła 17 niesprawnych ciężarówek.

Wyszukiwarka

Informacje