Zmiany w transporcie w Europie

Zmiany w transporcie w Europie

Komunikaty dla przewoźników

Począwszy od poniedziałku 16 stycznia 2017r., dla pojazdów jeżdżących po Paryżu obowiązywać będzie wymóg posiadania specjalnej winiety (która musi być umieszczona w dolnej prawej części przedniej szyby pojazdu). Nowym system opłat objęte zostaną wszystkie pojazdy, w tym przyjeżdżające do Paryża autobusy i autokary. Winietę muszą posiadać pojazdy jeżdżące po Paryżu od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 rano do 8 wieczorem. Różne kategorie pojazdów, w zależności od klasy emisji spalin EURO będą korzystać z różnych ułatwień ( parkingi, objazdy itp.) w przypadku gdy poziom zanieczyszczeń w mieście osiągnie szczytową wartość. Ponadto poruszanie się po Paryżu pojazdów o emisji spalin EURO III będzie zezwolone do dnia 1 lipca 2017 r.

Hiszpania przedstawiła Narodowy Plan Inspekcji dla sektora transportu drogowego w roku 2017. Plan Inspekcji zakłada nakładanie kar za nielegalny kabotaż nie tylko na przewoźnika, ale również na firmę, która zamówiła stosowną usługę, bez względu na to, czy jest ona przewoźnikiem, spedytorem, czy załadowcą. Na przewoźnika może zostać nałożona kara w wysokości 4.001 euro, natomiast na podmiot zamawiający usługę kabotażowa – kara w wysokości 2.001 euro.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie zmiany do litewskiego Kodeksu Administracyjnego. Zgodnie z art. 217 nowego Kodeksu, przewoźnik zobowiązany będzie do przekazania do litewskiego informatycznego systemu celnego zgłoszenia elektronicznego najpóźniej na 1 godzinę przed przybyciem pojazdu z towarem do litewskiego oddziału celnego. W przypadku opóźnienia przewoźnik zostanie ukarany grzywną w wysokości 36 EUR. Dodatkowo, jeśli podobne naruszenie przepisów administracyjnych powtórzy się, zostanie naliczona kara pieniężna do 150 EUR. Natomiast w przypadku wysłania nieprawidłowego zgłoszenia może zostać naliczona kara ostrzegawcza w wysokości do 36 EUR.

Przypominamy, że pod koniec paździenika, jeszcze przed oficjalnym wejściem w życie sektoralnego zakazu jazdy Unia Europejskiejska stanowczo podtrzymywała stanowisko złagodzenia zakazu, jaki został uchwalony przez Parlament Tyrolu jeszcze w maju tego roku. Po burzliwych rozmowach telefonicznych Rząd Regionu Tyrolu w Austrii zgodził się na dalszy kompromis. Oprócz pojazdów z silnikami emisji spalin Euro 6 zostaly wyjęte z sektoralnego zakazu jazdy w Tyrolu pojazdy emisji spalin Euro 5 (NOx-emisja nie większa jak 2,0 g/kWh) – jednak tylko na okres do 30.04.2017r.

Źródło: PSPD Gdynia

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL