Kapsch unowocześni system GO Maut

Kapsch wygrał kontrakt na modernizację infrastruktury systemu poboru opłat drogowych w Austrii.
Razem z operatorem systemu GO Maut, którym jest ASFINAG, firma przeprowadzi modernizację instalacji przydrożnych oraz centrum zarządzania.
Kapsch TrafficCom AG wygrał kontrakt na modernizację infrastruktury elektronicznego systemu poboru opłat drogowych dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Przetarg został ogłoszony przez ASFINAG – austriacki odpowiednik GDDKiA. Zadaniem wykonawcy będzie przebudowa i unowocześnienie infrastruktury do poboru opłat w około 500. lokalizacjach, a także dostosowanie centrum zarządzania do najnowszych standardów technologicznych. Według umowy prace ruszą niezwłocznie po podpisaniu kontraktu. Obsługa nowego systemu potrwa 10 lat z opcją pięciu rocznych przedłużeń. Podpisana umowa to już drugi w tym roku kontrakt Kapsch na przedłużenie poboru myta w technologii DSRC, która funkcjonuje również w Polsce.
System GO Maut funkcjonuje w Austrii od 2004 roku. W trakcie trwania nowej umowy Kapsch unowocześni system kontroli prawidłowości wnoszenia opłat. Po raz pierwszy, na potrzeby krajowego systemu poboru opłat, zostanie wdrożony system wizyjnej klasyfikacji pojazdów. Dzięki wykorzystaniu kamer wideo wysokiej rozdzielczości oraz technologii przetwarzania obrazu "w stereo”, klasa każdego pojazdu i liczba jego osi będzie automatycznie określana bez wpływu na płynność ruchu. To rozwiązanie pozwala na wysoki stopień precyzji przy przyporządkowywaniu pojazdów do odpowiednich klas taryfowych. Centrum kontroli, które również zostanie przeprojektowane, będzie wykorzystywać innowacyjne algorytmy bazujące na danych pozyskanych z przetwarzania obrazu. Rozwiązanie to znacznie podniesie efektywność poboru opłat, prowadząc do poważnej redukcji kosztów operacyjnych. Wzrośnie także efektywność energetyczna - nowe, energooszczędne komponenty znacząco ograniczą konsumpcję energii całego austriackiego systemu.
Kluczowe komponenty technologii zostały stworzone przez pracowników Kapsch i wyprodukowane w Wiedniu. Przy modernizacji systemu i jego utrzymaniu firma będzie pracować zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną, korzystając z lokalnych podwykonawców. Na tej samej zasadzie został zbudowany system viaTOLL w Polsce. Przy jego utrzymaniu i rozszerzaniu zatrudnionych jest obecnie ok. 600 osób, a u podwykonawców dodatkowo ponad 2000. Polski oddział Kapsch stał się także krajowym centrum kompetencyjnym, dzięki czemu możliwe jest szybkie reagowanie na potrzeby kierowców.

Firma Kapsch Telematic Services, operator elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, przejęła od Egis Road Operation Polska zarządzanie manualnym systemem poboru opłat na autostradzie A4.

Z roku na rok rośnie liczba samochodów poruszających się po polskich drogach.

Firma Kapsch będzie operatorem elektronicznego systemu poboru opłat do listopada 2018 roku.

System poboru opłat viaTOLL funkcjonuje aktualnie na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, zarządzanych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad.

We wrześniu 2014 roku była minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała zastąpienie manualnego poboru opłat systemem elektronicznym.

Łatwiej i szybciej na rządowych autostradach.

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL spełnił nadzieje dotyczące wielkości przychodów.

Zgodnie z zapowiedziami, 1 października system viaTOLL objął kolejne drogi.

Podczas gdy politycy i eksperci oceniają nowa koncepcję systemu poboru opłat, operator systemu viaTOLL przypomina o kolejnym rozszerzeniu, które nastąpi 1 października tego roku.