Liczba wykrywanych imigrantów w Calais zmniejszyła się

Liczba wykrywanych imigrantów w Calais zmniejszyła się

Francuski port zaczyna odzyskiwać udział w rynku przepraw do Wielkiej Brytanii dzięki poprawie bezpieczeństwa pojazdów i ich kierowców.

Liczba transportowanego przez port w Calais frachtu wyraźnie zwiększyła się od momentu usunięcia obozu dla migrantów zwanego "Dżunglą" około miesiąc temu.

Jean-Marc Puissesseau, dyrektor generalny Port Boulogne Calais będącego operatorem portu Calais określił zamknięcie obozu dla uchodźców jako olbrzymią ulgę po dwóch latach codziennego, ciągłego stresu. Podkreślił, że choć sam obszar portu pozostawał bezpieczny, to niestety na drogach dojazdowych poprzez autostradę i obwodnicę dochodziło do zdarzeń o coraz agresywniejszym charakterze prowokowanych przez pewną część imigrantów, które skierowane były zwłaszcza w kierunku kierowców ciężarówek. Sytuacja dojrzała do momentu, gdy zaistniała absolutna konieczność jej natychmiastowego rozwiązania.

Puissesseau przekazał, że zamknięcie obozu odniosło niemal natychmiastowy skutek dla ruchu cargo skierowanego do portu. Początek listopada wykazał wzrost liczby przeprawianych ciężarówek o 10% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.
Co warte zaznaczenia, większość ataków na drogach dojazdowych do portu miała miejsce w nocy, co sprawiało, że spora część firm transportowych oraz pasażerowie decydowali się na przeprawy za dnia, pomimo, że promy pomiędzy Calais i Dover kursują niezmiennie 24 godziny na dobę.

Od momentu usunięcia obozowiska odnotowano jednakże 26% wzrost ruchu podczas przepraw nocnych, co sugeruje stopniowe odzyskiwanie zaufania klientów portu w bezpieczeństwo przepraw. Puissesseau wskazał także na niezbite dane świadczące o poprawie bezpieczeństwa. W okresie ostatniego miesiąca liczba imigrantów odnajdywanych w pojazdach przez służby zmniejszyła się o 87%. Liczba pojazdów, w których odnaleziono migrantów zmniejszyła się z kolei o 87,5%.

Przedstawiając to obrazowo, podczas gdy przed rozebraniem "Dżungli” znajdowano uchodźców w 12 pojazdach dziennie, teraz ta liczba wynosi zaledwie 12 pojazdów na tydzień. Dyrektor przyznał jednak, że nie oznacza to, że problem imigrantów został rozwiązany w 100%. Jego zdaniem w obecnej sytuacji nadal znajdą się osoby chcące nielegalnie dostać się na teren Wielkiej Brytanii. Różnica polega na tym, że nie są one zgrupowane w jednym miejscu i, jak podejrzewa Puissesseau, będą one starały się dostać do pojazdów zmierzających do portu 10, 20, 50, a może więcej kilometrów od portu w Calais. Według niego znakomite wyniki Eurotunnelu w ostatnich miesiącach to także pochodna słabej sytuacji portu związanej z powstaniem obozowiska w Calais.

Dla potwierdzenia Puissesseau podkreślił, że przed powstaniem obozu, udział portu w Calais w rynku przewozów frachtowych na kanale La Manche wynosił 48%. Oznaczało, że poprzez port przechodziło rocznie 300-400 tys. ciężarówek więcej niż przez Eurotunnel. Z uwagi na uchodźców udział ten spadł do 44,5% i zadaniem władz portu jest teraz odzyskać utracony ruch.

Źródło: promy24.com

 

Przeczytaj też:
Pierwsza cyfrowa platforma kompleksowych usług morskich

Grupa Kuehne + Nagel uruchamia Sea Explorer

Coraz większy ruch

Port of Ystad bije kolejne rekordy

M/S Cracovia

Nowy prom z Polski do Szwecji

Dlaczego drożeje frach morski
O tym, ile kosztuje, jak przebiega i jak rozwija się transport morski z Chin w wywiadzie z Magdaleną Nalbach – koordynatorką serwisu Kontener.pl. P&O podwaja przewozy

P&O Ferries prawie podwoiło liczbę przewiezionych ładunków cargo pomiędzy Goteborgiem a Wielką Brytanią dzięki nowemu połączeniu ze skandynawskim portem. Stena Line zwiększa powierzchnię ładunkową na Morzu Północnym

W odpowiedzi na rosnący popyt na połączenia z Rotterdamu do Wielkiej Brytanii, Stena Line zwiększa powierzchnię ładunkową i wprowadza drugi statek na linii Europoort-Killingholme. Sytuacja w transporcie morskim szansą na rozwój intermodalu

Droga morska od lat dominuje na szlaku transportowym pomiędzy Dalekim Wschodem i Europą, głównie ze względu na korzystne stawki, szczególnie w porównaniu z alternatywnym transportem lotniczym. Nagroda za rewolucyjny napęd przyszłości dla projektu Stena Germanica

Stena Line otrzymała nagrodę za przebudowę statku Stena Germanica, który będzie napędzany metanolem. PEKAES w nowoczesnym magazynie w Gdyni

Pekaes - jeden z największych operatorów logistycznych w kraju, został najemcą nowoczesnego magazynu wysokiego składowania w Gdyni.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL